Publicystyka

Wielki urodzaj na klęski żywiołowe

Numer 263 - 20.07.2012
Skoncentrował władzę, łamie prawa człowieka, jego administracja zastrasza, cenzuruje i prześladuje krytyków rządu, parlament przegłosował ustawę uprawniającą rząd do ograniczenia wolności słowa i karania jego krytyków.

Dwaj przyjaciele z sopockiego podwórka

Numer 263 - 20.07.2012
Prawdziwą rolę Tuska i Arabskiego w działaniach poprzedzających tragedię smoleńską ujawnili nie wrogowie, lecz ich podwładni, pracownicy państwowej administracji różnego szczebla i różnych komórek. Do kłamstwa można nakłonić bądź zmusić najbliższy wokół siebie krąg, ale nie da się skłonić do mówienia nieprawdy wszystkich.

Gra dramatycznie skuteczna

Numer 261 - 18.07.2012
Od miesiąca prorządowe media toczą kampanię, aby przekonać Polaków i świat, że Polska jest fajna. Polska Tuska oczywiście ma być fajna! Opublikowane niedawno przez prokuraturę dokumenty z tzw. wątku cywilnego katastrofy smoleńskiej odsłaniają jednak zdecydowanie mało fajne oblicze rządu. Ale o tym w tych mediach – cisza.

Przeciek i zemsta wójta

Numer 261 - 18.07.2012
W małym Sońsku koło Ciechanowa nikt nie przypuszczał, że próba odwołania wójta skończy się takim skandalem. Że listy jego przeciwników biorących udział w referendum zaczną jawnie krążyć po urzędzie gminy, a oni sami jeden po drugim będą tracili pracę. Że przysłowie, iż „wójt na zagrodzie równy wojewodzie” akurat tu okaże się tak boleśnie prawdziwe.

Graś twardziel

Numer 260 - 17.07.2012
Kabareciarstwo Polskie doznało kolejnego ciosu, ponoć mają pisać jakąś petycję, protest czy coś, ale bez wielkiej nadziei na sukces, bo widać, że Rzecznik Graś już tak ma w genach i nic się tu nie zmieni.

Smoleńsk a pragmatyzm

Numer 260 - 17.07.2012
Od zwolenników pełnego wyjaśnienia tragedii z 10 kwietnia AD 2010 słyszę często, że musimy dążyć i dojść do prawdy ze względów moralnych, etycznych, historycznych czy ze względu na nasze uczucia wobec tych, którzy zginęli wtedy na rosyjskiej ziemi za Polskę. Jest to oczywiście słuszna argumentacja, ale jednocześnie… niepełna.

W rumuńskiej Polsce

Numer 259 - 16.07.2012
We wszystkich prawie krajach Europy Środkowo-Wschodniej uformowały się oligarchie, składające się w dużej mierze z przedstawicieli dawnych komunistycznych elit oraz nowych, nie mniej skorumpowanych i zdemoralizowanych kooptantów. Pokomunistyczne sieci przetrwały, gdyż tzw. Zachodowi wcale nie zależało na ich likwidacji.

Premier współwinny katastrofy smoleńskiej

Numer 258 - 14.07.2012
Po umorzeniu postępowania w sprawie odpowiedzialności za przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu uzyskaliśmy dostęp do materiałów ze śledztwa – zeznań i dokumentów. Co w nich jest najważniejsze?

Sowieckie kłamstwo

Numer 258 - 14.07.2012
Premier przykrywa swoją odpowiedzialność za świadomą współpracę z Władimirem Putinem przeciwko prezydentowi RP kłamstwem najbardziej bezczelnym, zapierającym dech. Jest to prostym skutkiem tej współpracy. Skala odpowiedzialności za tragedię, jest tak wielka, że jedyną drogą zachowania władzy wydaje się ta właśnie, do której zaprasza Władimir Władimirowicz i zbudowany przez niego model rządów.

Koniec fiesty

Numer 257 - 13.07.2012
La fiesta ha terminado – zabawa skończona. Orkiestra przestała grać, muzykanci spakowali instrumenty i gdzieś zniknęli. Jeszcze niektórzy nie mogą wyhamować i choć zachrypnięci, próbują nadal podtrzymać euforyczny ton. Przecież fajnie jest, bo fajnie było i fajnie powinno być zawsze.