Publicystyka

Bez marychy nie razbieriosz

Numer 292 - 24.08.2012
Temat posiadania i zażywania, czemu Kora i jej „życiowy partner” nie przeczą, przebije, przynajmniej na jakiś tydzień, aferę Amber Gold i odstawi na boczny tor zamieszanie wokół Instytutu Pamięci Narodowej. Kamil Sipowicz, ów partner i doktor nauk humanistycznych, parający się ponoć twórczością naukową również w kwestii ćpania, poinformował telewidzów, że Kora to wielka artystka.

PO – lewica czy prawica?

Numer 292 - 24.08.2012
Wciąż utrzymujący się konserwatyzm Polaków nie pasuje do „projektu europejskiego”. Wszystko wskazuje na to, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom liberalno-lewicowego establishmentu UE, coraz bardziej lewicowa Platforma Obywatelska zrealizuje projekt „pełzającego zapateryzmu” obliczonego być może na 10–20 lat. Jarosław Sellin

Rzeczpospolita ludzi dorosłych

Numer 291 - 23.08.2012
To obywatele są suwerenem i ich wola decyduje o tym, co w ich imieniu mogą robić rządzący. Tymczasem Polska może zamienić się w demokrację fasadową. Dzieje się to przy współudziale polskiego rządu i akceptacji polskich wyborców.

Marcin P. – taki młody, a zdolny w oczach ministra Gowina

Numer 291 - 23.08.2012
Misja Jarosława Gowina, występującego w roli odbarwiacza plam, jakich narobił rząd Donalda Tuska w sprawie Amber Gold, się nie powiodła. Wyjaśnienia ministra sprawiedliwości zamiast oświetlić przyczyny i mechanizmy powstania afery, zaciemniły ją i zagmatwały.

U Maxima w Gdyni

Numer 290 - 22.08.2012
O ile potwierdzą się ustalenia tygodnika „Wprost” dotyczące śledztwa w sprawie Amber Gold, to uznać należy, że operacja finansowa pod tą nazwą odwołuje się do najlepszych gangsterskich wzorców III RP. Dotyczyć to może zarówno obsady personalnej, jak i scenariusza tejże operacji. Michał Rachoń

Protest czy prowokacja

Numer 290 - 22.08.2012
Te obrazki wstrząsnęły Ukrainą. Półnaga blondynka z odsłoniętymi piersiami tnie piłą elektryczną i obala na ziemię drewniany pięciometrowy krucyfiks w centrum Kijowa. W ten sposób w ostatni piątek feministki z ukraińskiej organizacji Femen okazały solidarność ze skazanymi w Moskwie na dwa lata łagru piosenkarkami rosyjskiego zespołu punkowego Pussy Riot.

Niemcy chcą Polskę wciągnąć za uszy do strefy euro

Numer 289 - 21.08.2012
W ostatnim wydaniu brytyjskiego tygodnika „The Economist” znalazł się artykuł pod znamiennym tytułem „Polska stoi przed trudnym wyborem”. Z tekstu jasno wynika, że Niemcy od dawna mają plan wciągnięcia Polski za uszy (a więc bez spełnienia wszystkich kryteriów fiskalnych i monetarnych) do strefy euro i te działania nasilają się tym bardziej, im większe kłopoty mają kraje peryferyjne strefy.

Długa lista chciwców i naiwniaków

Numer 289 - 21.08.2012
Gdy pomyślimy o ludziach, którzy zaufali Marcinowi P. i spółce Amber Gold, warto przypomnieć, że zaufali oni także środowisku, w jakim obracał się oskarżony dziś prezes piramidy finansowej. A w tym towarzystwie byli najznamienitsi przedstawiciele świata tak polityki, jak i sztuki – od prezydenta Gdańska po znanego reżysera filmowego. Mateusz Matyszkowicz

Giertych chce do Moskwy

Numer 288 - 20.08.2012
FELIETON Wojciech Jaruzelski miał Macieja Giertycha, który ostrzegał przed rozluźnianiem kontaktów z ZSRS i firmował to wizerunkiem działacza katolickiego. Donald Tusk ma jego syna, występującego w podobnym charakterze. Magdalena Michalska

Jak zesłaniec został katem

Numer 288 - 20.08.2012
Tragiczny los Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię od dawna czekał na ekranizację. I wreszcie jest! We wrześniu do kin trafi film Janusza Zaorskiego „Syberiada polska”. Superprodukcja z muzyką Krzesimira Dębskiego, doborowa obsada z Adamem Woronowiczem. I tylko jeden minus, który nakazuje dystans, jeśli nie bojkot obrazu. To Zbigniew Domino, autor autobiograficznego pierwowzoru.