Publicystyka

Oczekuję pomocy polskich naukowców

Numer 227 - 08.06.2012
Prokuratura wojskowa grała ze mną w grę polityczną – lawirowała i kluczyła. Tymczasem ja cały czas zapraszam do siebie polskich prokuratorów, aby zapoznali się z wynikami moich badań oraz uzyskali resztę potrzebnych im informacji. Nie mam nic do ukrycia. Panie Profesorze, kilka dni temu wrócił Pan do USA po intensywnym pobycie w Polsce. Jak wspomina Pan „kontakty” z polską prokuraturą?

Sprawiedliwość i miłość

Numer 226 - 06.06.2012
Symbolicznie brzmią dzisiaj ostatnie słowa ks. Jerzego Popiełuszki przed porwaniem i zamordowaniem przez SB: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Poniżej publikujemy fragmenty jego homilii o sprawiedliwości z 24 czerwca 1984 r.

Konsekwencje marginalizacji tego, co wiejskie i rolnicze

Numer 226 - 06.06.2012
Znane pytanie Davida S. Landesa („Bogactwo i nędza narodów”): „Dlaczego jedni są tak bogaci, a inni tak ubodzy”, ma wiele odpowiedzi. Jedną z nich jest uzależnienie naszej zamożności od miejsca w przestrzeni społecznej. Im bliżej centrum, z jego władzą, prestiżem, edukacją, nauką, przemysłem i usługami, tym większa szansa na zamożność.

Urwane skrzydło

Numer 225 - 05.06.2012
Katastrofę spowodowała zła widoczność – gęste chmury. Pilotom nie udało się uniknąć zderzenia. Podchodzący do lądowania potężny pasażerski odrzutowiec z pełną prędkością uderzył lewym skrzydłem w przeszkodę. W rezultacie ze skrzydła o całkowitej długości 20 m stracił 7,5 m, czyli ponad 1/3. Uszkodzony został także jeden z silników. Na pokładzie wybuchła panika.

Wolność zgromadzeń

Numer 224 - 04.06.2012
Eksperci Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w przekazanej niedawno sejmowym komisjom opinii nie zostawili suchej nitki na prezydenckim projekcie ograniczenia wolności zgromadzeń, popieranym przez koalicję PO-PSL.

Tyrania nieznanych nazistów

Numer 224 - 04.06.2012
Trudno o bardziej przekonujący dowód skuteczności powojennej sowieckiej propagandy niż wypowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych o „polskich obozach śmierci”. Barack Obama jest liderem środowisk amerykańskiej lewicy reprezentowanych przez Partię Demokratyczną.

Trzeba zabić tę miłość

Numer 223 - 02.06.2012
Obama nazwał – i to oficjalnie, a nawet uroczyście – niemieckie obozy koncentracyjne polskimi obozami śmierci. I to wywołało reakcje mediów w Europie, w USA, a nawet tu i ówdzie w dalszym świecie. Reakcje te zależą od stopnia kolaboracji z hitlerowską III Rzeszą podczas II wojny światowej.

Muchy i lunch Schetyny

Numer 223 - 02.06.2012
„To był maj, pachniała Saska Kępa” – było jak w piosence Maryli Rodowicz. Przypomnijmy, że 24 maja w knajpie na Saskiej Kępie Grzegorz Schetyna i Mirosław Drzewiecki spotkali się z Józefem Birką, członkiem rady nadzorczej Polsatu i prawnikiem Zygmunta Solorza, a także Marianem Kmitą, szefem Polsatu Sport.

Rząd, który chciał zerwać z komunizmem

Numer 223 - 02.06.2012
PiS, tak jak rząd Olszewskiego, zagroziło systemowi oligarchicznemu, a w reakcji na to zagrożenie układ zwarł szeregi i przy pomocy PO usiłuje się bronić nawet kosztem państwa. Można wskazać też pewną ciągłość personalną w tej walce. Od tzw. nocnej zmiany minęło 20 lat. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, co według Pana mógł zrobić inaczej rząd premiera Jana Olszewskiego, by uniknąć obalenia?

Wielki kraj – mały rząd

Numer 222 - 01.06.2012
Nawet w dobie globalizacji i pogłębiania integracji europejskiej Polska może nie tylko marzyć, ale realnie myśleć o tym, żeby być wielkim krajem i wpływowym państwem. Jest to jednak zadanie już dla następnego rządu. Obecny robi wiele, aby Polska była mała.