Publicystyka

Majowej jutrzenki zamglony blask

Numer 196 - 30.04.2012
Pierwsze zdanie otwierającej konstytucję preambuły można również uznać za niezmiennie aktualne wskazanie drogi, którą kroczyć winien naród pragnący być suwerenem w swojej ojczyźnie także dziś, po 220 latach od ich napisania. Ale czy rzeczywiście jest to droga, którą kroczymy dwa lata po Smoleńsku?

Wracamy do gry. Polska nas potrzebuje

Numer 196 - 30.04.2012
Czy jeszcze to pamiętacie? Lato i jesień 1980 r., gdy trzeba było wstać, rozprostować plecy i powiedzieć głośno: mamy was dość, czerwone pachołki, wasz czas się kończy.

III RP tyłem do historii

Numer 196 - 30.04.2012
Trudno nie myśleć w ten majowy weekend o historii, nawet jeśli od strony balkonów sąsiadów zalatuje swąd grilla. I o tej zwyrodniałej historii, której śladem jest 1 maja, dzień, który w Polsce nie kojarzy się z walką o godne warunki pracy i płacy, tylko z gigantycznymi operacjami propagandowymi w służbie totalitarnego państwa.

Współpraca Tuska z Putinem

Numer 195 - 28.04.2012
Donald Tusk chciał uchodzić w Polsce za męża stanu, stąd wzięła się próba przekonania Polaków, że wspólne obchody polsko-rosyjskie w Katyniu to jego osobisty sukces. Żeby to zrealizować, premier szedł po trupach, łamiąc podstawowe zasady, które powinny obowiązywać w suwerennym państwie. Nie umawia się z przedstawicielami obcego państwa przeciwko własnemu prezydentowi!

90 lat z Polską w sercu i w głowie

Numer 195 - 28.04.2012
Jutro prof. Anna Pawełczyńska kończy 90 lat. Opowieść o życiu tej wybitnej polskiej socjolożki kultury znajdzie się w najbliższym numerze „Gazety Polskiej”. Ale i na tych łamach warto zastanowić się nad wyborami i dokonaniami Jubilatki. W mainstreamie nie będzie o tym ani słowa.

Deawoo – limuzyna roku

Numer 195 - 28.04.2012
Fenomen daewoo espero, którym jeździł gen. Marek Papała, zamierzają wykorzystać marketingowcy z Korei. Na razie dali się lekko zaskoczyć polskiej prokuraturze, jak my wszyscy, oszołomieni niezwykłą prostotą rozwiązania zagadki. Ale już się kręcą klipy pod tytułem „Espero – musisz go mieć za każdą cenę!”.

Zdelegalizować TVN!

Numer 194 - 27.04.2012
Od wielu tygodni odbywają się demonstracje w obronie wolności mediów. Czyżby zatem bardziej niż do hasła „Chleba i wolności” Polacy, trochę nieoczekiwanie, przywiązywali wagę do sfery niematerialnej?

Przemysł pogardy

Numer 194 - 27.04.2012
Nieustanne publiczne poniżanie i ośmieszanie opozycji przez prorządowe media nie jest wyrazem ich bezsilności, lecz konsekwentnym odwoływaniem się do pewnej prawidłowości psychologicznej.

Kłopotliwa demokracja

Numer 194 - 27.04.2012
Polska nigdy jeszcze nie miała tak dobrego wizerunku w Niemczech, i w ogóle na Zachodzie, jak za rządów Tuska. Można by się z tego cieszyć, gdyby nie to, że jest to wynik wielu przemilczeń i zakłamań.

Bełkot, który szkodzi Polsce

Numer 193 - 26.04.2012
Spór jest w polityce, i w ogóle w kulturze, rzeczą kluczową. Jeśli nasz pomysł na wspólną przyszłość może być swobodnie zakwestionowany, to znaczy, że może być ulepszony – a to służy publicznemu dobru.