Publicystyka

Wybudzić się z drzemki

Numer 165 - 23.03.2012
Jeszcze chwila i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zostanie okrzyknięty jednym z głównych wrogów Kościoła w Polsce. A wszystko dlatego, że odważnie mówi o bolączkach, które trapią tę wspólnotę. I za tę odwagę płaci ogromną cenę.

Rząd odpocznie za nas

Numer 165 - 23.03.2012
Rząd Donalda Tuska robi wszystko, by życie w Polsce uczynić jak najtrudniejszym dla ludzi. Szczególnie dla tych, którzy nie zasilają wąskiej grupy najlepiej sytuowanych, niemuszących się martwić o swoje emerytury, stan szkolnictwa publicznego, służby zdrowia, infrastruktury na prowincji.

Nihilizm III RP

Numer 165 - 23.03.2012
„Zdrada” jest jednym z tych poważnych słów, które rugowane są ze współczesnego słownika. Ma się nam przecież żyć lekko, łatwo i przyjemnie. A słowo „zdrada” jest nie tylko nieprzyjemne, ale i obciążone niesłychanie poważnymi konsekwencjami. Przecież nazwanie kogoś zdrajcą dyskredytuje, a określenie „zdrada” musi pociągać potępienie tego, kto się jej dopuścił.

Walka o edukację

Numer 164 - 22.03.2012
Działania obecnych władz z grubsza można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to projekty, w których – choć budzą naturalny sprzeciw opozycji i kontrowersje polityczne – można doszukiwać się racjonalnego jądra.

Kto się nabrał na „ślub z Małgosią”

Numer 164 - 22.03.2012
Nie jest tajemnicą, że Kościół stał się częścią politycznej walki. Politycy wciągają Kościół do swoich wojenek i eksploatują jego autorytet. Teraz część tego autorytetu została przeżuta i wypluta.

Zdradzona Polska i zdradzona Litwa

Numer 163 - 21.03.2012
Na Litwie tamtejszy rząd wziął się do polskiego szkolnictwa. I to wbrew wszelkim faktom. Badania bowiem potwierdzają, że absolwenci polskich szkół nie tylko lepiej sobie radzą z dostaniem się do szkół wyższych, ale też mają większą sprawność w posługiwaniu się językiem litewskim niż ich koledzy z niepolskich szkół.

Znikąd – donikąd

Numer 163 - 21.03.2012
„Sprawy znajdujących się w obozach dla jeńców wojennych 14 700 osób, […] jak też sprawy aresztowanych i znajdujących się w więzieniach w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi 11 000 osób […] rozpatrzyć w trybie specjalnym, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie.

Szykanowany za udział w pikiecie

Numer 162 - 20.03.2012
Konsul generalny w Berlinie Mariusz Skórko chciał zablokować wiceszefowi klubu „Gazety Polskiej” Józefowi Galińskiemu możliwość działania w Związku Polaków w Niemczech „Rodło”. Wszystko w odwecie za udział w zorganizowanej przez kluby „GP” demonstracji w obronie mediów niezależnych. Konsulowi nie spodobało się, że „aktywista klubu »Gazety Polskiej« wznosił okrzyki antyrządowe”.

Prokuratura pod rosyjską jurysdykcją

Numer 162 - 20.03.2012
Prokuratura jednak zrezygnowała z jego doświadczenia, co oznacza, że jedyną opinię po zbadaniu ciała Przemysława Gosiewskiego sformułują biegli z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Podpisze się pod nią zapewne prof. Barbara Świątek, która od lat kieruje tą placówką.

Sojusz interesów

Numer 162 - 20.03.2012
Wyprawa środowisk polskiej prawicy do Budapesztu przypomniała mi o słowach Włodzimierza Bączkowskiego. „Nie jesteśmy Ukrainofilami” – pisał kilkadziesiąt lat temu, tłumacząc, że jego stanowisko to nie fascynacja tamtejszą kulturą, jakieś szczególne upodobanie do Ukraińców, ale wymóg polskiej racji stanu.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO