Publicystyka

Niepodległość to przyszłość

Numer 53-54 - 10.11.2011
Istnienie narodów nie jest etapem przejściowym w rozwoju cywilizacji. Istnieją inne ludzkie wspólnoty, jednak żadne nie są tak trwałe i nie mają takiej zdolności rozwoju. Narody tworzą własny krąg kultury i organizacje, z których najważniejszą jest państwo. Narody nie są do siebie podobne. Jedne łakną wolności i demokracji, innym wystarcza stabilność i silne przywództwo.

Święto Niepodległości

Numer 53-54 - 10.11.2011
Święto Niepodległości jest poświęcone pamięci tych, którzy przelaną krwią, pracą pozytywną, myślą polityczną, nauką i sztuką spowodowali, że Polska po 123 latach niewoli stała się znów niepodległym, suwerennym państwem. To święto polskiego patriotyzmu, który umożliwił nam przetrwanie zaborów i zbudowanie społeczeństwa zdolnego godnie przeciwstawić się faszystowskim i bolszewickim najeźdźcom.

Nie można być państwem częściowo niepodległym

Numer 53-54 - 10.11.2011
Z relacji Zbigniewa Herberta wiemy o incydencie, do którego doszło w 1968 r. podczas przyjęcia u Johna i Bogdany Carpenterów w Berkeley. Czesław Miłosz miał wówczas powiedzieć, że lepiej byłoby dla Polski, gdyby została siedemnastą republiką sowiecką. Podobno Amerykanom wypowiedź bardzo się spodobała. Siedzącemu przy stole Herbertowi – zdecydowanie mniej.

Pozostał posiew wolności

Numer 53-54 - 10.11.2011
Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę odzyskania niepodległości – początku II Rzeczypospolitej. Podpisane w dniu 11 listopada zawieszenie broni przyniosło naszemu narodowi od dawna oczekiwane wyzwolenie spod zaborów.

Od zera do zbawcy prawicy

Numer 51 - 08.11.2011
Co takiego się stało, że Ziobro stał się zbawcą polskiej prawicy? Jak czuje się w nowej sytuacji, gdy zyskał tak wielu nowych „bezinteresownych przyjaciół”? Czy zadaje sobie takie pytania? A może uznał, że nasze media są nareszcie w pełni wiarygodne?

Rolnicy dwukrotnie dostaną po kieszeni

Numer 40 - 25.10.2011
Zamiast realnie dbać o polskie rolnictwo i wspomóc odpowiednimi dotacjami naszych rolników, Narodowy Bank Polski wraz z Ministerstwem Finansów swoimi nieprzemyślanymi bądź błędnymi działaniami nabijają kabzę różnej maści zagranicznym spekulantom finansowym.

Dyktatura ciemniaków

Numer 34 - 18.10.2011
Nie ma silniejszego spoiwa niż gniew i strach. Wiedzą o tym spece od zarządzania nastrojami. Najczęściej bazują na tym sekty.

Media, głupcze!

Numer 28 - 11.10.2011
Przygniatające zwycięstwo Platformy Obywatelskiej to wynik ciężkiej, codziennej, pełnej zaangażowania pracy przeważającej części mediów. Polacy nie mieli szansy wybrać inaczej – co dnia słyszeli z ekranów telewizorów, że opozycja jest zagrożeniem dla demokracji, reprezentuje frustratów i dąży do wojny. To, że mimo tej nawałnicy medialnej PiS zdobyło 30 proc. głosów, graniczy z cudem.

Czy Matoła obalą kibole?

Numer 22 - 04.10.2011
Wystarczy wyjść na ulicę, by usłyszeć, że niemal nikt nie jest zadowolony z tego, jak żyje się dziś w Polsce. Ale jednocześnie prawie nikt się nie wychyla, bo wszyscy boją się o pracę i płacę, która i tak ledwo starcza na opłacenie rachunków. Kibice, witający Tuskobus w całej Polsce, jednak się wychylili. Dlatego w rządowych mediach zostali bandytami z maczetami.

Odpowiedzialność Tuska

Numer 16 - 27.09.2011
Po czterech latach Tusk mógł sam zobaczyć konsekwencje swoich działań lub zaniechań – te łzy, które ocierał z twarzy kobiety, były przecież podsumowaniem jego rządów. Najtragiczniejsze wydarzenie ostatnich dni – próba samospalenia przed Kancelarią Premiera – to także reakcja zdesperowanego człowieka na politykę rządzących.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO