Publicystyka

Nowa wizja polskiej pracy

Numer 346 - 26.10.2012
Debata Prawa i Sprawiedliwości o modelu polskiego rynku pracy z pewnością stanowi nową jakość w naszym życiu publicznym.

Nowa lewica, stare grzechy

Numer 345 - 25.10.2012
Antykościelne fobie przeniosły się do salonów celebrytów, do telewizji „mętnego nurtu”, do uniwersyteckich zaułków, w których zalęgli się „naukowi” frustraci. Dawni agenci bezpieki i obecni agenci zadufanej ciemnoty podnieśli sztandar lewicowego kołtuństwa, mając nadzieję, że diabeł zapewni im dostatek doczesnych przyjemności.

Skąd wziął się basen narodowy?

Numer 345 - 25.10.2012
Mecz piłkarski Polska–Anglia, który odbywał się na raty w stolicy Polski pół roku po zakończeniu mistrzostw Europy w piłce nożnej, był smutnym podsumowaniem zbędnego wysiłku, jaki nasze państwo podjęło w ostatnich latach.

Anty-Katyń, anty-Smoleńsk

Numer 344 - 24.10.2012
Tytuł „Komsomolska Prawda” zobowiązuje. W ostatnich dniach dziennikarze tej gazety odkryli – jak twierdzą – skandal perfidniejszy niż upu-blicznienie przez Rosjan w internecie zdjęć zmasakrowanych ofiar katastrofy smoleńskiej. Haniebnego czynu mieli się dopuścić Polacy wobec zwłok żołnierzy sowieckich.

Polski kryzys zamiast Inwestycji Polskich

Numer 344 - 24.10.2012
Hamowanie gospodarki całkowicie wymknęło się spod kontroli. Przekaz dnia Platformy Obywatelskiej jest dziś odwrotnością propagandy sukcesu ostatnich lat: to, co najgorsze w sytuacji ekonomicznej kraju, dopiero przed nami. W 2013 r. czeka nas recesja i depresja, gwałtowny wzrost bezrobocia w okolicach 18 proc.

Kult niepamięci

Numer 343 - 23.10.2012
„Don Kichot walczący z wiatrakiem kultury duchowej” – tak Janusz Krasiński pisał o sobie w posłowiu do ostatniej powieści. Przeszła prawie bez echa, podobnie jak przedtem cztery tomy jego powojennej epopei. Podjął w nich walkę ze zbiorową amnezją Polaków. I przegrał. Wanda Zwinogrodzka

Bitwa o dusze

Numer 343 - 23.10.2012
Artyści tacy jak Przemysław Gintrowski zawsze odchodzą za wcześnie. A przecież tyle płyt jeszcze nienagranych, tyle lekcji historii nieudzielonych, tylu ludzi jeszcze nie odetchnęło patriotyzmem dzięki jego muzyce i głosowi, który proste prawdy o Polsce przekazywał z taką mocą. Tomasz P. Terlikowski

Szpilman, Jezierski i Wiera Gran

Numer 342 - 22.10.2012
Mąż Wiery Gran był oficerem bezpieki. Porucznik Kazimierz Jezierski to była postać mająca wpływy, mogące jej pomóc przed stalinowskim sądem i gdyby niszczył ją jakiś muzyk. Brał udział w egzekucji polskich bohaterów, takich jak np. rtm. Pilecki, który poszedł na ochotnika do Auschwitz” – powiedział w jednym z wywiadów Andrzej Szpilman, syn Władysława „Pianisty” Szpilmana.

Bard drugiego obiegu

Numer 342 - 22.10.2012
Przemysław Gintrowski zostawił nas w niepewności co do tego – jak w jego słynnej piosence z serialu „Zmiennicy” – co czeka nas za zakrętem. Sam, niezastąpiony, zmiennika nie pozostawił. Wojciech Mucha

Balladyna wyda wyrok

Numer 342 - 22.10.2012
Zmarszczony na czółku premier, łypiąc ponuro wokół, czy aby dostatecznie władczo wygląda, ogłosił, że „do poniedziałku czeka na wyniki kontroli w Ministerstwie Sportu”. Ło, matko, co to będzie, apokalipsa nie do wytrzymania. Maciej Pawlicki