Publicystyka

Strachy Adama Michnika

Numer 185 - 17.04.2012
Salonowe media uważają, że zamiast dążeniem do prawdy o katastrofie smoleńskiej i rozliczaniem władzy za bezczynność w tej sprawie należy się zajmować walką z „wyznawcami religii smoleńskiej”.

Zamach

Numer 184 - 16.04.2012
Już wiemy. Zamach. Nie wiemy do końca kto, nie wiemy jak, ale wiemy, że nic nie było tak, jak mówią chłopaki od Władimira i ich obudzone z tej okazji śpiochy w Polsce. Między nami mówiąc, nic nowego nie zostało powiedziane, wszyscy czuliśmy to intuicyjnie tamtego strasznego ranka... Ale dziś mamy już coś więcej niż intuicję i ból.

Dwa narody

Numer 184 - 16.04.2012
„Wolałbym się nie urodzić, niż na grobach budować karierę polityczną” – grzmiał w Sejmie premier. Gratuluję. Po kilku latach pańskich rządów jest coraz więcej ludzi, którzy też woleliby, żeby pan się nigdy nie urodził.

Niepodległość, czyli kariera na grobach

Numer 183 - 14.04.2012
„Wolałbym się nie urodzić, niż na grobach zmarłych budować swoją karierę polityczną” – tymi słowami wypowiedzianymi wczoraj w Sejmie Donald Tusk dotknął istoty sprawy. Po dwóch latach od Smoleńska żałoba nie jest już w naturalny sposób dla nas najważniejsza. Na pierwszym miejscu jest dziś nasza niepodległość. Zabieganie o nią to najlepsze okazanie wierności i pamięci poległym.

Jeśli to nie był zamach, to co?

Numer 183 - 14.04.2012
Wiemy już, że ani błąd pilota, ani brzoza nie spowodowały tragedii. I wiemy, że na pokładzie mogło dojść do eksplozji. Jeszcze rok temu nikt chyba nie wierzył, że rychło uda się wyjaśnić tajemnicę katastrofy smoleńskiej. Wydarzenia związane z tą tragedią powszechnie porównywano ze zbrodnią katyńską.

Widziałem wolnych Polaków

Numer 182 - 13.04.2012
Idę na Krakowskie Przedmieście 10 kwietnia, nie wiedząc, kogo tam spotkam. Wyobraźnia podsuwa mi obrazy tłumów starszych pań w beretach z moheru, na przemian intonujących religijne pieśni i wznoszących okrzyki o hańbie i zdradzie.

Seminarium Adama Michnika

Numer 182 - 13.04.2012
W „Wyborczej” tę samą melodię gra się od lat. Także po społecznych obchodach drugiej rocznicy tragedii smoleńskiej. Waldemar Kumór w czwartkowym tekście „Smoleńsk-show” ćwiczy stary temat tzw. mowy nienawiści.

W pogoni za jednością

Numer 182 - 13.04.2012
We wtorek na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS-u Jarosław Kaczyński ponownie apelował o jedność na prawicy. Wśród części komentatorów wywołał wzruszenie ramionami: ot, kolejne wezwania polityka, któremu marzy się jedynowładztwo. Wydaje się jednak, że sprawa jest głębsza i ważniejsza – nie o zapędy dyktatorskie tu chodzi, lecz o prostą kalkulację polityczną.

Jedna hipoteza na stole

Numer 181 - 12.04.2012
Jak już dzisiaj wiemy, raporty MAK-u i Millera nie są warte nawet prądu zasilającego serwery, na których zostały opublikowane. Po dwóch latach śledztwa prowadzonego przez zespół parlamentarny do spraw wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej wiemy, że samolot nie przelatywał nad brzozą, która rzekomo miała spowodować tragedię.

Nigdy się nie poddała

Numer 181 - 12.04.2012
Są biografie, które trzeba przypominać. Są życiorysy, których nie wolno przemilczeć. Są ludzie, których nie można zapomnieć dla dobra wielkich spraw i ojczyzny. Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 r. w Równem na Wołyniu. Jej ojciec zginął w pierwszych dniach wojny, wkrótce potem z rozpaczy umarła matka. Starszego brata Sowieci wywieźli w głąb ZSRS i zaginął po nim słuch.