Publicystyka

Wszyscy jesteśmy świrami

Numer 358 - 10.11.2012
Ulubiony dziennikarz Donalda Tuska umieścił na okładce swojego tygodnika lidera opozycji w roli „świra”, bo prezes PiS u nie wierzy Putinowi w sprawie Smoleńska. Niestety, paranoików jest u nas coraz więcej. Jedni mają halucynacje, nie widząc obiecanych autostrad. Inni – chorzy na hydrofobię – zamiast stadionu widzą Basen Narodowy.

Wstrząśnięty, ale niezmieszany

Numer 357 - 09.11.2012
Na ekrany kin wszedł nowy „Bond”. „My name is Bond, James Bond, a piję tylko martini z wódką i drink ma być wstrząśnięty, ale nie zmieszany”. Bond to rasowy agent Jej Królewskiej Mości. Nie tylko jego drink jest niezmieszany, niezmieszany jest Bond, człowiek z żelaza i stali wywiadowczej.

Obama jak Roosevelt?

Numer 357 - 09.11.2012
26 marca br. podczas międzynarodowego szczytu w Seulu włączony przypadkowo mikrofon zarejestrował dialog w cztery oczy między ówczesnymi przywódcami USA i Rosji, podczas którego Barack Obama obiecał Miedwiediewowi, że po ponownych wyborach będzie bardziej „elastyczny” w relacjach z Moskwą.

Zagrożenie dla niezależności dziennikarskiej

Numer 357 - 09.11.2012
Wywiad Pikieta była rzeczą bardzo ważną, potrzebną, a także pokazującą odwagę tych, którzy w tę akcję się zaangażowali – mówi STEFAN TRUSZCZYŃSKI, dziennikarz, sekretarz generalny SDP w rozmowie z DAWIDEM WILDSTEINEM. Jak środowisko dziennikarzy ocenia wyrzucenie Cezarego Gmyza z „Rzeczpospolitej”?

Tu poleje się krew

Numer 357 - 09.11.2012
Noże dawno naostrzone. Pójdą w ruch, gdy tylko minie pierwszy szok po klęsce. Na razie do tłumaczenia ponownego wyboru na prezydenta Baracka Obamy zabrali się konserwatywni komentatorzy.

Kuriozum, czyli następca Millera

Numer 357 - 09.11.2012
Informacje o śladach trotylu na szczątkach tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r., spowodowały nie tylko wrzenie na polskiej scenie politycznej. Wywołały również od dawna niewidzianą w mediach „mętnego nurtu” falę kłamstw i manipulacji na temat katastrofy smoleńskiej.

Radość Obamy, polski smutek

Numer 356 - 08.11.2012
Pogłębienie „zbyt głośnej samotności” państw wchodzących niegdyś w obręb ZSRS, w tym Polski – to najbardziej istotna dla nas konsekwencja wyboru Baracka Obamy na prezydenta. Reelekcja Obamy oznacza swobodę działania Władimira Putina w sowiecko-rosyjskiej strefie wpływów. Ryszard Czarnecki

„Ubecy” III RP

Numer 356 - 08.11.2012
Chociaż od transformacji systemu komunistycznego minęło już ponad 20 lat, wciąż tak naprawdę mało wiemy o funkcjonowaniu jego podstawowego filaru, czyli tajnych służb.

Reglamentowana demokracja, koncesjonowana wolność

Numer 355 - 07.11.2012
Rządzący traktują władzę jako sposób na ograniczanie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. Reglamentowana demokracja, coraz bardziej koncesjonowana wolność – oto, co ma nam do zaoferowania Platforma Obywatelska. Krzysztof Wołodźko

Gmyz, czyli jątrzyciel ukarany

Numer 355 - 07.11.2012
Tygodniowa afera wokół artykułu Cezarego Gmyza na temat śladów materiałów wybuchowych we wraku tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., znalazła swój przykry epilog. Dyscyplinarnie zwolniono jednego z najbardziej znanych polskich dziennikarzy śledczych, wraz z nim poleciała część kierownictwa redakcji.