Publicystyka

Gender w Strasburgu

numer 1678 - 20.03.2017
Dopiero co zakończyłem prowadzenie obrad Parlamentu Europejskiego w jego francuskiej siedzibie. Uświęconym (albo nieuświęconym) zwyczajem jest nieznana w polskim parlamentaryzmie procedura wyjaśnień do głosowania. Oto każdy MEP (member of the European Parliament) ma prawo i czas po głosowaniach przedstawić uzasadnienie, dlaczego głosował w taki, a nie inny sposób.

Cegiełka na szczytny cel

numer 1678 - 20.03.2017
ZBIÓRKA Trwa zbiórka funduszy na budowę pomników ofiar tragedii smoleńskiej oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Monumenty mają stanąć na Krakowskim Przedmieściu, w miejscu, w którym chwilę po katastrofie spontanicznie gromadziły się tysiące Polaków. Zachęcamy czytelników „Codziennej” do wsparcia akcji.

Kulisy medialnej intoksykacji

numer 1677 - 18.03.2017
Mark Dekan, szef niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer (RASP), poinstruował podległych mu dziennikarzy w Polsce, jak powinni oceniać rządzących naszym krajem. To zdanie brzmi tak absurdalnie, że sam musiałem po napisaniu przeczytać je dwa razy. Jest niestety prawdziwe.

Polska Kaczyńskiego jako wielki projekt

numer 1677 - 18.03.2017
Po Smoleńsku Jarosław Kaczyński zrozumiał, że szeroki front prawicy, o którym marzył przez całe lata 90., trzeba zbudować nie tyle dzięki sojuszom, ile przez utworzenie zwartej formacji politycznej, która dzięki spójnej ideowej linii i konsekwencji w działaniu z czasem będzie przyciągała ludzi z innych obozów i tradycji politycznych.

Tani i głupi jak Polak? Jak hartowała się III RP

numer 1676 - 17.03.2017
Po blisko trzech dekadach transformacji stać nas już chyba na większy dystans wobec rodzimych przemian. Wciąż jednak wracają pytania: co się właściwie stało w Polsce i z Polską w czasach, gdy z „ludowej ojczyzny” przepoczwarzała się w III Rzeczpospolitą? Tym bardziej że dla młodszych roczników lata 90. XX w. to już prawie zamierzchłe czasy.

Bruksela powinna skończyć z dwulicowością

numer 1675 - 16.03.2017
Szanowni Uczestnicy Uroczystości, Węgrzy na całym świecie! Bardzo serdecznie witam naszych przyjaciół z Polski. To bardzo ważne dla nas, że jesteście tu dziś z nami tak jak w 1848 r. Każdy naród świętuje w charakterystyczny dla siebie sposób. Niektórzy organizują festiwale. Inni wydają przyjęcia. Nasze węgierskie święto na powitanie wiosny cechuje radosna powaga.

Wystraszyć Polki

numer 1675 - 16.03.2017

Chyba jeszcze nigdy obchody święta kobiet w Polsce nie były tak gruntownie zawłaszczone i zideologizowane przez jedną grupę. Dzień Kobiet, zamiast dyskusji o nietrafionych prezentach i mężczyznach biegających z kwiatami, został zdominowany przez manifestacje, happeningi, strajki. Wszystko pod szyldem obrony praw kobiet ciemiężonych przez nową władzę.

Bezradność Unii pierwszej prędkości

numer 1674 - 15.03.2017
Turcja rozkręca nastroje w Holandii i prowokuje zamieszki. To tylko kolejna odsłona konfliktu między UE a prezydentem Erdoğanem. Konfliktu, w którym Unia znowu jest stroną słabszą. Co gorsza, na swoją drugorzędną pozycję sumiennie pracowała. Zamieszki w Holandii pokazują nam wyraźnie najgroźniejsze patologie wspólnoty.

Francuzi o wyborze Tuska

numer 1674 - 15.03.2017
Prezydent Francji François Hollande, osiągający w swoim kraju rekordy niepopularności, nie ustaje w staraniach, by pozostawić po sobie ślad w postaci nadania Francji i Europie jak najbardziej ideologicznie lewicowego oblicza.

Dziś nas przeklinają, jutro będą dziękowali

numer 1673 - 14.03.2017
Wielu wyborców na całym świecie myli politykę z rolą dobrotliwego ojca opiekującego się rodziną. Jednak patologia rodzi się wtedy, gdy politycy także nabierają takiego przekonania. Zwłaszcza w czasach, w których jest coraz mniej miejsca dla mięczaków.