Publicystyka

Zapomniane kłopoty rządu Tuska

numer 1800 - 14.08.2017
To chyba będzie mój najnudniejszy artykuł w „Gazecie Polskiej Codziennie”, bo składa się on z dość monotonnego wyliczania postępowań Brukseli przeciwko Polsce wytoczonych za poprzedniej władzy. Nie dajmy się nabierać propagandzie totalnej opozycji czy sugestiom płynącym ze strony UE, że relacje Polski z Unią Europejską są tak złe, jak nigdy od 2004 r.

Totalni nihiliści w natarciu

numer 1799 - 12.08.2017
Nihilizm, resentyment, moralność panów i niewolników (lepszy i gorszy sort), ideał nadczłowieka (nowoczesny Europejczyk). To terminy, którymi bardzo chętnie operują komentatorzy życia politycznego od lewej do prawej strony sceny politycznej. W debacie publicznej w naszym kraju co pewien czas powracają terminy niemal wyjęte z filozofii Fryderyka Nietzschego lub do niej zbliżone.

Rynek ochrony czy patologiczny układ?

numer 1799 - 12.08.2017
Ochrona wielu placów budowy, osiedli mieszkaniowych, miejsc publicznych, hal produkcyjnych itp. to czyste kpiny: schorowani, starsi pracownicy to tak naprawdę żadna ochrona. W dodatku wciąż panują w tym biznesie złodziejskie płace i dzikie warunki pracy. Od lat wokół tej branży panuje zmowa milczenia – zbyt wielu ludziom zależy, żeby nic się nie stało kurze znoszącej złote jaja.

​Jak to miło w wieczór bywa

numer 1799 - 12.08.2017

NASZ PATRONAT W sobotę 12 sierpnia zabytkowy kościół w niewielkim Kołowie w powiecie gryfińskim po raz kolejny wypełni się wspaniałą sztuką. Wszystko za sprawą 5. letnich spotkań z muzyką. Tegoroczna edycja wydarzenia nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, a gościem specjalnym będzie brazylijski gitarzysta Amilcar Batista Cruz.

Jak się chronić przed zarazkami na basenie?

numer 1798 - 11.08.2017
Ciepłe wakacyjne miesiące to czas, kiedy chętnie chłodzimy się w basenach czy korzystamy z atrakcji, jakie zapewniają nam parki wodne. W trakcie wakacyjnej rozrywki warto jednak pamiętać, że pływalnie mogą być siedliskiem niebezpiecznych zarazków i grzybów.

Dylemat geopolityczny Kiszyniowa

numer 1798 - 11.08.2017
W momencie upadku Związku Sowieckiego sytuacja polityczna w Europie wcale nie uległa poprawie. Państwa, które przez wiele lat komunistycznego reżimu były podporządkowane Moskwie, rozpoczęły żmudne poszukiwania własnej drogi rozwoju i budowy demokracji. O ile Grupa Wyszehradzka nie miała z tym większych problemów, o tyle np. Mołdawia od ponad 25 lat balansuje między Rosją a Zachodem. 

„A na tygrysy mają visy”

numer 1798 - 11.08.2017
Skandaliczna reklama napoju energetycznego Tiger to nie tylko wpadka specjalistów od marketingu czy – jak mówi prezes produkującego go koncernu – „powód do wstydu”. Sprawa pokazuje szerszy problem, który jest udziałem przedsiębiorców, twórców reklam, a także szerokiego grona konsumentów.

Czerwieni ciąg dalszy

numer 1798 - 11.08.2017
GIEŁDA W polityce spokojniej. Na giełdach niestety nie. Europa znowu na minusie. GPW także z walką o utrzymanie 2400 pkt i słabą energetyką.
Środa dla Europy zakończyła się mocnym spadkiem. Ten smutny obraz widoczny był także w Warszawie, gdzie obniżka notowań zagościła we wszystkich segmentach. Pozytywnym elementem była końcówka notowań i to, że WIG20 utrzymał się powyżej 2400 pkt.

Euro nadal na minusie

numer 1798 - 11.08.2017

WALUTY Euro traci. Coraz mocniejszy jen. Kłopoty na antypodach. Złoty, choć także na minusie, to jednak bez niepokojących sygnałów.

​King w wersji politpoprawnej

numer 1798 - 11.08.2017
KINO Większość powieści Stephena Kinga to właściwie gotowe scenariusze filmowe, niemal gwarantujące kinowy sukces. Tak było z „Zieloną milą”, „Skazanymi na Shawshank” czy wreszcie słynnym „Lśnieniem” Stanleya Kubricka. Czy wchodząca dziś na polskie ekrany „Mroczna Wieża” dołączy do grona najlepszych ekranizacji książek Stephena Kinga?