Publicystyka

Lepszy Schulz niż Merkel?

numer 1717 - 08.05.2017
Fotografia na pierwszej stronie prestiżowego, wpływowego brytyjskiego dziennika „Financial Times” mówi wszystko. „Shake-hand” liderów Rosji i Niemiec. Władimir Władimirowicz Putin z przyklejonym uśmiechem, do którego pasuje jeszcze tylko jeden przymiotnik – fałszywy. Mowa ciała Angeli Merkel jest jednoznaczna: podaje rękę tak, aby w każdej chwili mogła ją z powrotem wyrwać.

Z popiołów do Beverly Hills

numer 1716 - 06.05.2017
Los Angeles, wielki zespół miejski. Przeciwieństwa są tu tak wielkie, jak fortuny mieszkańców Beverly Hills i tak widoczne, jak napis „Hollywood” – jedna z ikon Kalifornii. Co jednak ma do Miasta Aniołów kilkusetletnia Tora, przechowywana przez Polaków na prośbę żydowskiego duchownego?

Prezydent, którego nie chcą Francuzi

numer 1716 - 06.05.2017
Centrolewicowy polityk Emmanuel Macron od początku kampanii w II turze miał dość bezpieczną przewagę sondażową nad kandydatką Frontu Narodowego Marine Le Pen – ok. 70 proc. Chociaż początek kampanii należał do Marine Le Pen (zamieszanie wokół przenoszonych z Amiens do Polski zakładów Whirlpoola), to zmiany sondażowe były niewielkie. Decydująca mogła się okazać debata telewizyjna.

Raport niesprawiedliwości

numer 1715 - 05.05.2017
Kończ waść, wstydu oszczędź – chciałoby się krzyknąć w stronę Tomasza Lisa, który za swoją życiową misję przyjął niszczenie PiS-u. Oto okazuje się bowiem, że według „Newsweeka” Kaczyński odpowiada nawet za… rozpijanie Polaków i alkohol na stacjach benzynowych.

Narkobiznes ciągle ma klientów

numer 1714 - 04.05.2017
Nie ma miesiąca, aby funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji nie rozbili jakiejś szajki handlującej białym proszkiem. Pomimo to informacje o skali zażywania narkotyków przez przysłowiowych Kowalskich nadal są niepokojące. Ćpają zarówno młodzi, jak i dorośli; przestępcy, a także ludzie należący do tzw. celebrytów.

Czarny walc, błękitny marsz

numer 1714 - 04.05.2017
Błękitny marsz, który odbył się w Warszawie 11 lat temu, był chyba pierwszym tak jaskrawym sygnałem podziału, który dokonał się w społeczeństwie – głównie za sprawą retoryki Platformy Obywatelskiej i sprzyjających jej mediów.

Biało-czerwona obrączka, czyli miłość żąda znaków

numer 1714 - 04.05.2017
Symbolem miłości małżeńskiej jest ślubna obrączka, którą małżonkowie wzajemnie sobie ofiarują. I nie jest to przecież tylko dar w postaci kółka z metalu, lecz widomy znak ich miłości.

Europa państwa M.

numer 1714 - 04.05.2017
W maju Monsieur Macron, we wrześniu Frau Merkel – tak wygląda prawdopodobna lista zwycięzców wyborów w dwóch najważniejszych krajach Unii Europejskiej w 2017 r. W wypadku Niemki pasuje tu właśnie słowo „prawdopodobnie”. Jeśli zaś chodzi o Francuza, znacznie lepsze są inne: „niemal pewny”.

Pośród bieli i czerwieni

numer 1713 - 02.05.2017
Dzień Flagi powinien być dniem wszystkich Polek i Polaków, którzy godnie i nieraz bez nagród, ponosząc straszliwe koszty, służyli ojczyźnie. Zamiast czekoladowego orła – budujmy panteon tych, którzy z różnych stron szli ku niepodległej Rzeczypospolitej, tworzyli ją czynem, pragnieniem i myślą – aby nigdy nie zginęła.

Klimat wokół bohaterów

numer 1713 - 02.05.2017
W ostatnim tygodniu miałem przyjemność przebywać na Kielecczyźnie, gdzie odbyłem kilka spotkań z młodzieżą i mieszkańcami regionu na wykładach poświęconych wychowankom salezjańskim zamordowanym podczas okupacji i po jej zakończeniu za walkę o wolną Polskę.