Publicystyka

Siła tradycji

Numer 253 - 09.07.2012
Niedawno zakończone mistrzostwa Europy w piłce nożnej mają być przykładem sukcesu polskiej modernizacji. Czy tak jest, okaże się w przyszłości.

Opowieść o dwóch prezydentach

Numer 252 - 07.07.2012
Przez minione dwa lata Bronisław Komorowski zapracował na porównanie z prezydenturą polityka, którego dokonania na stanowisku głowy państwa skrzętnie są przemilczane przez dzisiejszych propagandystów PO. Chodzi rzecz jasna o Lecha Wałęsę.

Rząd uderza w rodziny

Numer 252 - 07.07.2012
Odbieranie ulg na dzieci to sygnał, że rząd nie dba o rodziny. To przecież uderzenie w młodych ludzi, którzy decydują się na pierwsze dziecko. Wiąże się to z założeniem rodziny, zdobyciem mieszkania, wymaga wielu wyrzeczeń. I w takim momencie rząd mówi im, że zmniejszy ulgę. To decyzja kuriozalna.

Anonimowe szczęście w anonimowym świecie

Numer 251 - 06.07.2012
Kiedyś w naszym obszarze geograficznym byliśmy masami pracującymi miast i wsi. Ale się zbuntowaliśmy i wywalczyliśmy system, w którym z założenia człowiek to brzmi dumnie. Osoba, indywidualność, pan swojego życia. Te piękne, ale jak się okazało, puste hasła przyszły do nas z wymarzonego Zachodu. I nadal przychodzą, czyniąc nasz kontakt ze światem prostszy, łatwiejszy i mniej odpowiedzialny.

Euro 2012 za Piłsudskiego

Numer 251 - 06.07.2012
Modernizacja jako budowa siły duchowej narodu – ten program marszałka Józefa Piłsudskiego politycy II RP wypełnili, jak potrafili. Gdy opadnie kurz po Euro 2012 i koszmarnej ekipie Tuska, to zadanie stanie przed obecnymi polskimi pokoleniami.

Druga Białoruś czy nowa Polska?

Numer 251 - 06.07.2012
Zdaniem amerykańskiego politologa Bruce’a Jacksona, szefa think tanku Project on Transitional Democracies, wzorem dla Janukowycza pozostaje Bronisław Komorowski. Zwycięstwa wyborcze ich obu oznaczały koniec dwóch prób przebudowy istniejących w tych krajach systemów. W obu państwach proklamowano nowy etap przyjaźni w stosunkach z Rosją, a za deklaracjami poszły konkretne ustępstwa wobec Moskwy.

Wciąż czekamy na rewolucję

Numer 250 - 05.07.2012
Odkrycie bozonu Higgsa jest sukcesem, zamknęliśmy pewien etap badań. Mamy model kompletny, opisujący wszystko to, co potrafimy przy obecnych doświadczeniach opisać – mówi prof. Zbigniew Jacyn-Onyszkiewicz, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak traktować odkrycie bozonu Higgsa? Czy jest to odkrycie przełomowe?

Atak na katolików

Numer 250 - 05.07.2012
W sporze o in vitro jego zwolennikom wyraźnie brakuje argumentów. I dlatego w walce z projektami Prawa i Sprawiedliwości posuwają się do paskudnej propagandy uprawianej w myśl starej Goebbelsowskiej zasady, że trzeba kłamać, kłamać, kłamać, a zawsze coś zostanie.

Grzeczni Polacy

Numer 249 - 04.07.2012
Mistrzostwa Euro przywróciły nam słowo „patriotyzm”, choć elity poświęcają wiele wysiłku, by pojęcie to nie przewróciło zanadto myślenia Polaków o sobie samych. Owszem – mogą wiedzieć, że są fajni i mili, gdy uczestniczą w igrzyskach, którym patronuje władza. I gdy są grzeczni.

Lustracyjne (i nie tylko) żale Janiny Paradowskiej

Numer 249 - 04.07.2012
Publicystka „Polityki” zrywa boki z kolejnych prób upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, a nie mniej uradowany minister spraw zagranicznych poleca jej teksty na Twitterze. Rządowo-salonowe towarzystwo oprócz poczucia humoru wciąż łączy też jedno – strach przed odkryciem komunistycznych związków.