Publicystyka

Prawda odkopywana na Łączce

Numer 271 - 30.07.2012
Egzekucję Pileckiego nadzorował Ryszard Mońko, zastępca naczelnika więzienia mokotowskiego ds. politycznych: „25 maja 1948 r., między godz. 21 i 21.30 do mojego gabinetu zgłosiło się czterech panów, dwóch w mundurach wojskowych, dwóch po cywilnemu, z bezpieki. Na polecenie prokuratora Cypryszewskiego rozkazałem doprowadzenie Pileckiego na miejsce straceń.

Znikający ludzie

Numer 270 - 28.07.2012
Przepraszam, że zadałem Panu to pytanie – tłumaczy się dziennikarz jednej z największych prywatnych stacji radiowych w Polsce. Stanął przed ministrem rządu Jackiem Cichockim i przeprasza. – To nie były moje pytania, kolega mnie naciskał, żeby je zadać – tłumaczy dziennikarz.

Staczamy się w otchłań

Numer 270 - 28.07.2012
Od wielu lat widać, że formacja rządząca to ludzie, którzy są w stanie sprzedać własny honor, aby utrzymać się przy władzy. Staczamy się powoli w aksjologiczną otchłań. Może to nas doprowadzić do dyktatury, uzależnienia od obcego mocarstwa albo strasznego kryzysu cywilizacyjnego, gdy nasze elitki uciekną gdzieś do swoich podatkowych rajów, a nas zostawią w tym całym bajzlu.

Wycisnąć państwo jak cytrynę

Numer 269 - 27.07.2012
Europoseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras odezwał się na łamach „Super Expressu”, jak zwykle bystrze i kompetentnie. Nepotyzm i kolesiostwo grasujące w jego partii ocenił na luzie, a luz jest sposobem na życie i przeżycie ludzi u steru republiki bananowej nazywanej III Rzecząpospolitą.

Maczugą antysemityzmu w Orbána

Numer 269 - 27.07.2012
Jednym z oskarżeń, którym posługują się przeciwnicy rządu Viktora Orbána na Węgrzech, jest zarzucanie mu antysemityzmu. Na forum międzynarodowym słowa takie brzmią donośnie. Gorzej, gdy przychodzi do wskazania konkretnych faktów.

„Sumy Tuskowe”, czyli Bruksela karze rząd PO-PSL

Numer 269 - 27.07.2012
Rząd PO-PSL porusza się na europejskim gruncie jak dziecko we mgle. W swoim braku profesjonalizmu jest do bólu konsekwentny: idzie od porażki do porażki.

Będzie fikał, w ryj dostanie

Numer 268 - 26.07.2012
Jak się okopać i uwłaszczyć, czy mecenas to słup, w czym zaszkodzić może pociotek ministra i gdzie pałęta się pułkownik – to ekskluzywna wiedza o kulisach polityki, którą uzyskali obywatele dzięki taśmom PSL-u. Okazało się – nie po raz pierwszy – że prywatnie wszyscy mówią to samo, o czym my w „Gazecie Polskiej” i w „Gazecie Polskiej Codziennie” piszemy otwarcie.

Czarno-biali

Numer 267 - 25.07.2012
Ze zdziwieniem należy przyjąć to, że Zbigniew Ziobro zdecydował się uwiarygodnić swoją osobą program „Czarno na białym” emitowany w TVN24, mimo jego stronniczości oraz antykościelnego i antyprawicowego wydźwięku. Adam Hofman

Przyzwoitość bezobjawowa

Numer 266 - 24.07.2012
Truizmem jest stwierdzenie, że wyborcy często kierują się emocjami, a nie racjonalnymi przesłankami. Niekiedy te uczucia, które każą głosować im na tę, a nie inną partię dyktuje wewnętrzny kompas moralny. Wybór polityczny staje się więc wyborem etycznym. Wydaje się, że PO zamyka sobie drogę do gromadzenia tego typu głosów – nie da się dziś popierać partii Tuska, motywując to etyką.

Zapomniany ubek

Numer 265 - 23.07.2012
Czy dawny „ludowy” partyzant, ubek w randze wiceministra bezpieczeństwa publicznego, i milicjant (zastępca komendanta głównego MO) Jan Ptasiński, stanie przed sądem? Choćby za to, że pacyfikował poznański czerwiec 1956 r., a potem marzec 1968 r.? Nic na to nie wskazuje. System III RP chroni takich jak on.