Publicystyka

Żołnierskie krzyże

Numer 206 - 14.05.2012
Wchodzimy przez bramę. Główna aleja prowadzi prosto do modernistycznej kaplicy, przypominającej średniowieczne baptysteria. Zielone trawniki ocienione są drzewami. Tylko krzyż wskazuje, że to groby, a nie łąka.

Czy wróci pierwsza Solidarność?

Numer 205 - 12.05.2012
Nie czekajmy na „odrodzenie moralne”. Nie czekajmy na „zmartwychwstanie ducha Solidarności”. Poczucie solidarności i potrzeba moralna, a także patriotyzm nie powstają na kanapie. Tworzą się wyłącznie w działaniu i ogniu walki.

Romantyzm się opłaca

Numer 205 - 12.05.2012
Mamy taką politykę, że angażujemy się całym sercem i całym rozumem, bo jesteśmy polską Kasą i mamy polskie obowiązki. Znał Pan Lecha Kaczyńskiego od czasów Sierpnia. Gdy po dwóch latach od śmierci prezydenta patrzy Pan, jak nasze państwo o niego „zadbało”, co Pan czuje?

A wyszło jak zawsze

Numer 204 - 11.05.2012
Bojkotować czy nie? I co oraz kogo? Polityczny bojkot ukraińskiej części Euro 2012 wywołał sprzeciw wśród naszej lewicy, średnicy i częściowo prawicy. To upokarza naród ukraiński i wpycha go w objęcia Rosji. A dlaczego nie było bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Chinach albo w Rosji? – pytają.

Sowietyzacja sądowa

Numer 204 - 11.05.2012
Kolejny polski sąd dokonał kolejnej egzekucji na wolności słowa. Publicysta został skazany za opinię, że „Adam Michnik poświęcił jedną trzecią życia na obronę byłych ubeków” i „trywializował się on w kolejnych dowodach na to, że kolaboracja i odwaga były w istocie tym samym”.

Kronika zapowiedzianej katastrofy

Numer 204 - 11.05.2012
Mało kto pamięta, że Euro 2012 oprócz rozlicznych cudów cywilizacyjnych miało przynieść Polsce cud sportowy. Nie idzie oczywiście o jakieś gwarancje, że polska reprezentacja wygra mistrzostwa (albo przynajmniej zajdzie w nich tak daleko, jak jeszcze nigdy dotychczas). Cud miał dotyczyć profesjonalnej piłki nożnej jako takiej.

Janusowe oblicze

Numer 203 - 10.05.2012
Kościół bez Chrystusa, bez sakramentów, bez pojednania przestaje być potrzebny, nawet jeśli ma pieniądze i możliwości, by przez jakiś czas owe braki zakamuflować. I jeśli ktoś postuluje usunięcie spowiedzi przed pierwszą Komunią Świętą – to w istocie chce wprowadzić polski Kościół na drogę upadku.

Pyjas i sprawiedliwość (systemowo) niedokonana

Numer 203 - 10.05.2012
Ze sprawy Pyjasa – i wszystkich innych, które ona symbolizuje – płynie jeden zasadniczy wniosek. Nie będzie w Polsce sprawiedliwości dopóty, dopóki nie zbudujemy nowego, sprawiedliwego państwa.

We Francji o tragedii 10 kwietnia

Numer 202 - 09.05.2012
Okazało się, że brak jest dowodów na to, że piloci lądowali pod naciskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. A sprawa wydawała się prosta, jeśli wierzyć temu, co mówiono we francuskich mediach. Czyżby po dwóch latach nadal nieznany był przebieg tego zdarzenia?

Wielka klapa, a nie Euro spoko

Numer 202 - 09.05.2012
Polskie państwo po raz kolejny nie zdało egzaminu. Na nic się zdadzą kuriozalne tłumaczenia wygwizdanej przez warszawiaków prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, że na Euro nie będzie problemu z autostradami, bo kibice „dojadą samolotami”.