Publicystyka

Serial lepszy niż życie

Numer 62 - 22.11.2011
Historia serialu telewizyjnego „Głęboka woda” Magdaleny Łazarkiewicz pokazuje obraz naszego państwa jak w soczewce. Pieniądze przeznaczone na pomoc ludziom posłużyły nakręceniu filmu o niesieniu pomocy.

Krótka historia patriotyzmu

Numer 56 - 15.11.2011
Nie wolno przywoływać Dmowskiego, bo to może popsuć nam stosunki z Niemcami. Niewskazane jest także pokazywanie żołnierzy płci męskiej, bo to utrwali w nas stereotypy płciowe. Najlepiej czcić polskość tak, jak praktykowano u nas od dziesięcioleci, czyli potępiając faszyzm.

Wolność i naród

Numer 53-54 - 10.11.2011
Obecnie postawa, którą zwykliśmy nazywać patriotyczną, często uchodzi za anachronizm, przeżytek czasów, kiedy państwo narodowe było podstawą międzynarodowego ładu politycznego, a naród uważany był za wspólnotę nowoczesną i zarazem naturalną. Jak wiemy, patriotyzm zakłada szczególną więź jednostki ze swoją wspólnotą polityczną. „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”

Niepodległość to przyszłość

Numer 53-54 - 10.11.2011
Istnienie narodów nie jest etapem przejściowym w rozwoju cywilizacji. Istnieją inne ludzkie wspólnoty, jednak żadne nie są tak trwałe i nie mają takiej zdolności rozwoju. Narody tworzą własny krąg kultury i organizacje, z których najważniejszą jest państwo. Narody nie są do siebie podobne. Jedne łakną wolności i demokracji, innym wystarcza stabilność i silne przywództwo.

Święto Niepodległości

Numer 53-54 - 10.11.2011
Święto Niepodległości jest poświęcone pamięci tych, którzy przelaną krwią, pracą pozytywną, myślą polityczną, nauką i sztuką spowodowali, że Polska po 123 latach niewoli stała się znów niepodległym, suwerennym państwem. To święto polskiego patriotyzmu, który umożliwił nam przetrwanie zaborów i zbudowanie społeczeństwa zdolnego godnie przeciwstawić się faszystowskim i bolszewickim najeźdźcom.

Nie można być państwem częściowo niepodległym

Numer 53-54 - 10.11.2011
Z relacji Zbigniewa Herberta wiemy o incydencie, do którego doszło w 1968 r. podczas przyjęcia u Johna i Bogdany Carpenterów w Berkeley. Czesław Miłosz miał wówczas powiedzieć, że lepiej byłoby dla Polski, gdyby została siedemnastą republiką sowiecką. Podobno Amerykanom wypowiedź bardzo się spodobała. Siedzącemu przy stole Herbertowi – zdecydowanie mniej.

Pozostał posiew wolności

Numer 53-54 - 10.11.2011
Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę odzyskania niepodległości – początku II Rzeczypospolitej. Podpisane w dniu 11 listopada zawieszenie broni przyniosło naszemu narodowi od dawna oczekiwane wyzwolenie spod zaborów.

Od zera do zbawcy prawicy

Numer 51 - 08.11.2011
Co takiego się stało, że Ziobro stał się zbawcą polskiej prawicy? Jak czuje się w nowej sytuacji, gdy zyskał tak wielu nowych „bezinteresownych przyjaciół”? Czy zadaje sobie takie pytania? A może uznał, że nasze media są nareszcie w pełni wiarygodne?

Rolnicy dwukrotnie dostaną po kieszeni

Numer 40 - 25.10.2011
Zamiast realnie dbać o polskie rolnictwo i wspomóc odpowiednimi dotacjami naszych rolników, Narodowy Bank Polski wraz z Ministerstwem Finansów swoimi nieprzemyślanymi bądź błędnymi działaniami nabijają kabzę różnej maści zagranicznym spekulantom finansowym.

Dyktatura ciemniaków

Numer 34 - 18.10.2011
Nie ma silniejszego spoiwa niż gniew i strach. Wiedzą o tym spece od zarządzania nastrojami. Najczęściej bazują na tym sekty.