Publicystyka

Wykonawcy z Tweru

Numer 180 - 11.04.2012
Już właściwie wiemy, co wydarzyło się w Smoleńsku. Błędne naprowadzanie i dwie eksplozje niszczące samolot nie pozostawiają wątpliwości, że doszło do zamachu. Kolejnym krokiem musi zatem być pytanie, kto go dokonał. Oto kilka poszlak wskazujących na możliwych sprawców.

Zdrajcom na 10 kwietnia

Numer 179 - 10.04.2012
Istnieje ciągłość między Jerzym Urbanem – zamawiającym telewizyjny materiał o zamordowanym ks. Sylwestrze Zychu, który miał zapić się na śmierć – a kłamcami smoleńskimi. Jak Tomasz Lis piszący, że tragedii smoleńskiej dałoby się uniknąć, gdyby piloci byli bardziej asertywni. Albo Monika Olejnik namawiająca dziś Jarosława Kaczyńskiego, by stonował z tym Smoleńskiem, bo popsuje wizerunek brata.

Klęska kłamstwa

Numer 179 - 10.04.2012
Kłamstwo smoleńskie upadło. Polacy nie dają wiary ani rosyjskiemu raportowi MAK-u, ani komisji Millera. Rząd i posłuszne mu media poniosły spektakularną klęskę – właściwie nic, co głosili w tej sprawie, nie jest wiarygodne. Klęskę hańbiącą tym bardziej, że demaskującą nie tylko fałsz i tchórzostwo, ale też mówiąc eufemistycznie, brak zdolności honorowej.

Nowoczesny mąż stanu

Numer 178 - 07.04.2012
Stwierdzenie, że Lech Kaczyński był najlepszym prezydentem III RP, nie oddaje mu sprawiedliwości. Nie miał specjalnej konkurencji. Rocznica katastrofy smoleńskiej powoduje wysyp tekstów, których celem jest zdyskredytowanie Lecha Kaczyńskiego. Konstruowane są według dwóch modeli.

Zmartwychwstanie wartości

Numer 178 - 07.04.2012
Tragedia smoleńska to dla mnie wielki dramat, z którego pewnie nigdy się nie otrząsnę. Ale widzę też dobro, które przetrwało. Może lepiej mówić w kontekście wartości – zwłaszcza z powodu czasu, w który teraz wchodzimy. W Wielkanoc nastąpiła pewna forma zmartwychwstania najważniejszych idei i wartości, takich jak wspólnota, polskość, tożsamość, potrzeba prawdy.

Dowodem istnienia potwora są jego ofiary

Numer 176 - 05.04.2012
Pamiętam, jak powtarzałem bezgłośnie „Może wszyscy byli na to samo chorzy / te same nad karkiem okrągłe urazy / przez które do ziemi dar odpłynął Boży / ale nie ma znaków, że to grób zarazy”, bo stara piosenka Jacka Kaczmarskiego „Katyń” tłukła mi się po głowie i nie chciała umilknąć.

Musimy pamiętać

Numer 175 - 04.04.2012
Na ubiegłą niedzielę przypadły 110. urodziny Józefa Mackiewicza, „duchowego patrona radykalnie antykomunistycznie nastawionej część polskiej młodzieży”, jak w poniedziałkowej „Codziennej” słusznie zauważa Przemysław Waingertner.

Kruszeje rządowy tynk sprawy smoleńskiej

Numer 175 - 04.04.2012
Oto bezpośrednio na naszych oczach dokonuje się proces rozkładu rządowej wersji katastrofy smoleńskiej. Pojawiające się co pewien czas nowe fakty już nie tylko podważają niektóre fragmenty rządowej narracji, ale miażdżą ją w całości. Wystarczy tylko mocniej poskrobać tynk położony przez rząd, który miał przykryć prawdę o Smoleńsku.

Co z pokoleniem JP2?

Numer 174 - 03.04.2012
Intensywność przeżywania żałoby po papieżu skłoniła w roku 2005 wielu komentatorów do twierdzenia, że w Polsce narodziło się pokolenie JP2. Dziś jednak głosy tego rodzaju odzywają się coraz rzadziej. Czyżby istnienie owej generacji okazało się mitem?

Cybernetyczna wojna

Numer 174 - 03.04.2012
7 kwietnia 2010 r. na stronach internetowych Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe pojawił się komunikat o możliwych atakach na komputery pracowników instytucji administracji publicznej.