Publicystyka

Dziesięć lat mitu

Numer 97 - 03.01.2012
Dziś umiera utopia wspólnej waluty. Powodzenie projektu euro zależało od stworzenia jednego państwa. Przez pewien czas usiłowano wziąć wspólnotę państw pod but niemiecko-francuski, jednak niepodległość narodów uratował David Cameron. O sile pieniądza decyduje jego przewidywalność. Nie ma znaczenia, czy za podstawową jednostkę monetarną kupimy kilogram szynki, czy pudełko zapałek.

Kłopotliwe milczenie KARDYNAŁA

Numer 91 - 27.12.2011
Niestety część polskiego Kościoła zaczyna cechować coraz dalej posunięta spolegliwość wobec władzy świeckiej. Zamiast mówić mocnym głosem, zbyt często Kościół milczy, gdy trzeba bronić wiary i polskiej tożsamości. Jeśli szukać postaci, która powinna symbolizować relacje państwa i Kościoła – to jest nią św. Stanisław, biskup i męczennik. Ten hierarcha nie miał wątpliwości.

Propagandowa hucpa

Numer 89 - 23.12.2011
SB sfałszowała dokumenty o współpracy Lecha Wałęsy z SB. Jest to wiadome od lat. Fałszerstwo polegało na przedłużeniu współpracy „Bolka” na lata, w których już nie był faktycznym TW. Kilka dni temu białostocki oddział IPN-u poinformował o zakończeniu śledztwa w sprawie preparowania przez SB dokumentów, mających świadczyć o agenturalnej współpracy Lecha Wałęsy.

Pseudoautorytety III RP kontratakują

Numer 86 - 20.12.2011
Nocna scena, kiedy Adam Michnik, Jerzy Urban i Monika Olejnik wsiadają do jednego samochodu i wspólnie udają się w sobie znanym kierunku, była symboliczną zapowiedzią dewaluacji wolności słowa w III RP. Przy pozorach pluralizmu media III RP mówią niemal jednym głosem, uprawiając gwałt na wolności słowa. Jest to gwałt niezwykle brutalny, ale przeprowadzony z wprawą profesjonalisty.

SOWIECKI GENERAŁ w polskim mundurze

Numer 80 - 13.12.2011
13 grudnia 1981 r. wszystko było gotowe. Solidarność rozbita od wewnątrz, społeczeństwo wyczerpane i zastraszone. Wojsko, milicja i SB okazały się w pełni posłuszne. Dla Polski oznaczało to klęskę: stracone lata 80., milion emigrantów, złamane życie całego pokolenia.

W autobusie

Numer 80 - 13.12.2011
Był to autobus linii 122. Jechał ulicą Belwederską. Ludzie milczeli. Ostatnio ludzie milczą i nie słyszy się już tych charakterystycznych dowcipów czy kłótni, tak typowych dotychczas dla komunikacji miejskiej. Nawet nieprzewidziany postój przed skrzyżowaniem nie wywołał żadnych komentarzy. Postój ten spowodowała tasiemcowa kolumna transporterów i ciężarówek wojskowych, która gdzieś podążała.

Babilon upada!

Numer 80 - 13.12.2011
Trzech. Dzienna wachta. Przy nich taki w półkożuszku, wyglądu przyzwoitego, szczupła twarz i myślące oczy, był pod krawatem. Niósł kubełek z farbą, a pod pachą trzymał pędzel. Kubełek niósł z wyraźną niechęcią. Pędzel poprawiał co raz, żeby nie zapaskudzić sobie kożucha. Pewnie jeden z tych zagnanych do przymusowej roboty za przekroczenie godziny milicyjnej. Ta wachta mury domów kontrolowała.

Stalinowskie korzenie elit III RP

Numer 74 - 06.12.2011
Gdy omawiamy kryminalne czyny, jakich miał się dopuścić Gromosław Czempiński przy prywatyzacjach państwowych firm, warto pamiętać, że chodzi o znacznie szerszy kontekst: o problem patologii naszych elit. Elit, których korzeni trzeba szukać wprost w czasach stalinowskich. Przemiany w naszym kraju dokonałyby się szybciej, gdyby powstające po 1989 r.

Ekstremiści i dżentelmeni

Numer 68 - 29.11.2011
Nie dziwmy się, że niemieccy lewacy mogą buszować po Polsce. Jak wiemy, wśród polskich polityków z pierwszych stron gazet, szczególnie w środowiskach lewicy, nie brakuje osób jawnie wzbogaconych na doradzaniu zagranicznym inwestorom. Zwróćmy jednak większą uwagę na te zachodnie firmy i koncerny, które gotowe są płacić łapówki polskim przedstawicielom klasy politycznej.

Serial lepszy niż życie

Numer 62 - 22.11.2011
Historia serialu telewizyjnego „Głęboka woda” Magdaleny Łazarkiewicz pokazuje obraz naszego państwa jak w soczewce. Pieniądze przeznaczone na pomoc ludziom posłużyły nakręceniu filmu o niesieniu pomocy.