Publicystyka

Prasa kontra PRopaganda

numer 1963 - 28.02.2018
Przekazy, narracje, komunikaty. Coraz częściej stykamy się z nimi nie tylko w komunikatach rzeczników prasowych i wypowiedziach polityków. Specjalne konstrukcje (dez)informacyjne trafiają także do mediów, w których udają informacje i publicystykę. Prawda przestaje być najciekawsza.

Świat stanął na głowie

numer 1963 - 28.02.2018
Gdy w nocy 20 marca 2003 r. dowodzone przez generała Tommy’ego Franksa wojska koalicji antyirackiej ruszyły z Kuwejtu na Bagdad, ja spałem snem sprawiedliwego w swoim krakowskim mieszkaniu, nie przypuszczając nawet, że gdzieś z dala od mojego bezpiecznego domu dzieją się rzeczy, które zmienią cały porządek świata.

Igrzyska nie na medal

numer 1962 - 27.02.2018
Przed rozpoczęciem zimowych igrzysk w polskim obozie nie było wielkich oczekiwań. Celem były trzy medale, co i tak okazało się ponad siły naszych olimpijczyków. Gdyby nie skoczkowie, którzy skutecznie bronili honoru, o występach Biało-Czerwonych można by zapomnieć. Symbolicznym obrazkiem kondycji naszej kadry był upadek na starcie łyżwiarskiego sprintu Artura Nogala.

Dużo wstydu, brudu i krwi

numer 1962 - 27.02.2018
Proces odzyskiwania podmiotowości jest bolesny, a do tego bardzo niewdzięczny dla odpowiadających za taką zmianę. Krytycy próbują nieuchronne niedogodności wykorzystać dla własnych celów, nie patrząc na długofalowy interes całej społeczności.

Mit prywatyzacji

numer 1961 - 26.02.2018
Zakłady Papierowe w Kwidzynie, Polskie Huty Stali i Bank Śląski to jedne z najbardziej skandalicznych prywatyzacji w III RP. Bez wątpienia Ciech może stanąć z nimi w jednym szeregu jako kolejny niechlubny przykład sprzedaży naszej państwowej własności wbrew narodowym interesom i po zaniżonej cenie.

Konferencja: Amerykańscy konserwatyści w natarciu

numer 1961 - 26.02.2018
W dniu, w którym ten artykuł ukaże się w „Gazecie Polskiej Codziennie”, wrócę z Waszyngtonu. Jak co roku w stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej odbyła Conservative Political Action Conference (CPAC). Ta trzydniowa konferencja, organizowana przez American Conservative Union w końcu lutego, jest okazją do tego, by republikańska prawica mogła się policzyć.

Już to było w czasach, które przed nami

numer 1960 - 24.02.2018
Powaga wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie prawa wymaga, by z sądów odeszli ci, którzy celom politycznej represji podporządkowali najbardziej podstawowe wartości sądownictwa – niezawisłość i bezstronność.

Efekt wysokiego deficytu samokontroli

numer 1960 - 24.02.2018
Zapewne wbrew intencjom, ale nikt tak mocno nie przemawia na rzecz konieczności reformy sądownictwa, jak sami sędziowie. Zachowanie tego środowiska w sprawie dyscyplinarnej sędziego Mirosława Topyły jest zwyczajnie żenujące. Zwykłych Kowalskich sądy skazują za błahe lub absurdalne przewinienia.

O Azerbejdżanie całkiem inaczej

numer 1959 - 23.02.2018
Poprzednio mówiliśmy o Gruzji, dziś zajmiemy się drugim kaukaskim krajem mogącym się stać ważnym ogniwem rodzącego się bloku Międzymorza. W Polsce bardzo mało się wie o Azerbejdżanie, w przekonaniu przeciętnego rodaka jakimś tam państewku w Azji, bez żadnego dla nas znaczenia.

Opozycji program federalizacji Polski

numer 1958 - 22.02.2018
Wprowadzenie rozwiązań zawartych w samorządowym manifeście programowym Nowoczesnej i Platformy zamieniłoby nasz kraj w luźną federację wspólnot lokalnych. Opozycja ewidentnie ma plan, by zrobić z samorządu bastion sprzeciwu wobec władzy centralnej. To będą najważniejsze wybory samorządowe od lat.