Publicystyka

Czas docenić prowincję

numer 1797 - 10.08.2017
Brak kursów autobusowych wieczorem, poczta otwarta trzy godziny dziennie, szkoła oddalona wiele kilometrów od domu – tak wygląda codzienność na prowincji. Tymczasem polskie peryferie to część naszego potencjału, którego w pełni nie wykorzystujemy.

Skłócony Zachód przegra

numer 1797 - 10.08.2017
„The New York Times” podał trzy dni temu informację, że wiceprezydent USA Mike Pence chce rywalizować z Trumpem o przywództwo w 2020 r. Polskie lewicowe media powieliły fake news, grzmiąc: chaos panuje u Republikanów! Skłócanie i zohydzanie przeciwników to stara strategia imperiów.

Dwa lata dobrej zmiany

numer 1796 - 09.08.2017
W to, że Andrzej Duda zostanie prezydentem RP, nie wierzyło wiele osób. Pamiętamy choćby zadufane słowa Adama Michnika, że Bronisław Komorowski, by przegrać reelekcję, „musiałby przejechać po pijanemu na pasach ciężarną zakonnicę”. Szczęśliwie obyło się bez tego. 

Przystanek Grzegorz

numer 1796 - 09.08.2017
W tym roku na Przystanku Woodstock zainstalowała się nowa ekipa miłośników mocnych brzmień i posthipisowskich rozrywek. Mowa o Przystanku Grzegorz, czyli akcji marketingowej platformerskiej wierchuszki, która desperacko szuka elektoratu w rejonach dość dla siebie osobliwych. I – wbrew pozorom – raczej tam go nie znajdzie. 

Nieudany spacer i inne kłopoty PO

numer 1795 - 08.08.2017
Wygląda na to, że po słabszym momencie do Prawa i Sprawiedliwości znów uśmiechnęło się w ostatnich dniach szczęście. Drugiej wizyty w prokuraturze Donald Tusk raczej nie uzna za udaną. Kolejne taśmy przypomniały Polakom arogancję ekipy PO, choć tym razem to bardziej komedia obyczajowa niż kryminał. 

Neymar i inni, czyli jak kupić sukces

numer 1795 - 08.08.2017
Piłkarski (i nie tylko) świat obiegła wiadomość, że francuski Paris-Saint-Germain kupił brazylijskiego gwiazdora Neymara za astronomiczną kwotę – 222 mln euro. Niemal miliard złotych za zawodnika, który nigdy nie wygrał plebiscytu najlepszego piłkarza świata? Prześledźmy 
te i inne „przepisy na sportowy sukces”.

Amerykański kurs na sukces

numer 1794 - 07.08.2017
Geopolityka światowa, przypominająca zwykle wielki statek, zmieniający położenie bardzo powoli i sporadycznie wykonujący szybkie manewry, w ostatnich czasach przekształciła się, stając się zwinną, szybką żaglówką, dokonującą w globalnych regatach zaskakujących zwrotów.

„Postępowa” demokracja

numer 1794 - 07.08.2017
Odpryskiem tzw. afery Fillona, czyli fikcyjnego zatrudniania członków rodziny na stanowiskach asystentów parlamentarnych, jest praca nowego parlamentu nad ustawą o „moralizacji życia publicznego”. 

Desant na plaże i w błoto

numer 1793 - 05.08.2017
Platforma Obywatelska sama nie odpoczywa w wakacje, ale tym samym nie daje odpocząć wyborcom nad morzem. „Wakacje z Europą” – pod takim hasłem partia Grzegorza Schetyny grasuje na polskich plażach, przekonując Polaków do własnej narracji antyrządowej. Czy ten quasi-kampanijny pomysł PO się sprawdzi?

Powrót do miasteczka Twin Peaks

numer 1792 - 04.08.2017
Wyemitowano już kilkanaście odcinków wyczekiwanej przez ponad dwie dekady nowej odsłony serialu „Twin Peaks” Davida Lyncha. I końca nie widać. Po reakcjach części widzów w internecie można poznać, że publika jest zdezorientowana i raczej nowe „Twin Peaks” jej się nie podoba.