Publicystyka

Wielki mały człowiek?

numer 1641 - 04.02.2017
Dobrze widzianą przez elity III Rzeczypospolitej praktyką było perfumowanie trupów schowanych w szafie. Im bardziej trąciło truchłem – tym więcej polewano perfumami. Dlatego także historia Lecha Wałęsy boli i gniewa. Nie tylko ze względu na osobę jednego człowieka o dramatycznie splątanym życiorysie.

Waszyngton przerywa ciszę w Donbasie

numer 1641 - 04.02.2017
Stało się. USA odpowiedziały na nagły wzrost rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Władimir Putin otrzymał tym samym sygnał od nowej administracji w Waszyngtonie, że ta nie zamierza tolerować bandyckiej polityki Kremla wobec okupowanego Donbasu.

„Serce dla Inki” w Łomiankach

numer 1641 - 04.02.2017
Nasi czytelnicy zapewne pamiętają ubiegłoroczną akcję „Serce dla Inki”, która dzięki zaangażowaniu wielu ofiarodawców przyniosła wspaniałe owoce. Ideą inicjatywy było upamiętnienie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych postaci bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Nowy wymiar sztuki

numer 1640 - 03.02.2017
Gry wideo stają się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Młodzi i starsi grają w komputerach, na konsolach i w telefonach. Jednak gry to nie tylko rozrywka, to również świetne narzędzie do edukacji kulturalnej, historycznej czy każdej innej. To w końcu nowoczesne dzieło sztuki, które czerpie z kultury i jednocześnie ją wzbogaca.

Filozofia sztuką życia

numer 1640 - 03.02.2017
Popołudniowe zajęcia z etyki dla garstki uczniów, lekcje filozofii zarezerwowane dla uczniów elitarnych szkół. Bez wątpienia filozofia jest dziś na marginesie polskiej edukacji. Czy jest realna szansa na to, że dobra zmiana poprawi w sposób zasadniczy kondycję filozofii, która mogłyby odegrać istotną rolę w przemianach polskiej szkoły we współczesnym świecie?

Projekt Muzeum Katyńskiego z nominacją

numer 1640 - 03.02.2017
ARCHITEKTURA Projekt kompleksu Muzeum Katyńskiego w warszawskiej Cytadeli autorstwa BBGK Architekci trafił do konkursu głównego Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe. Piątkę finalistów poznamy w połowie lutego, a zwycięzcę w maju.

Obrona Terytorialna wzmacnia patriotyzm

numer 1640 - 03.02.2017
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. Specyfika służby w tej formacji sprawia, że terytorialsi staną się zintegrowanymi ze społecznościami lokalnymi przedstawicielami wojska. Doświadczenie nabyte w organizacjach proobronnych czy grupach rekonstrukcyjnych to dla młodych ludzi szansa, by czynem zaprezentować swój patriotyzm.

Solferino, mamy problem

numer 1639 - 02.02.2017
Przy ulicy Solferino w Paryżu mieści się siedziba francuskiej Partii Socjalistycznej (PS). Po triumfie Benoit Hamona w prawyborach tej partii jej kierownictwo ma spory problem. W II turze prawyborów lewicy poległ niedawny premier Manuel Valls. Zwycięzcą i oficjalnym kandydatem PS został partyjny aparatczyk Benoit Hamon.

Między państwem a społeczeństwem

numer 1639 - 02.02.2017
Polityka społeczna PiS‑u jest wyzwaniem dla całej klasy politycznej i opiniotwórczych środowisk lewicy, prawicy i centrum. Jest też jak papierek lakmusowy i bolesna diagnoza wielu aspektów naszej rzeczywistości po niemal trzech dekadach transformacji.

Inauguracja zajęć w Akademii Dyplomatycznej MSZ

numer 1638 - 01.02.2017
Artykuł przygotowany przez MSZ
 „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – te słowa Jana Zamoyskiego odnoszą się także do służby zagranicznej. Polska dziś potrzebuje dyplomatów, którzy rozumieją świat i skutecznie bronią polskiej racji stanu.