Publicystyka

Inna Rzeczpospolita – nieobojętne państwo?

numer 1837 - 27.09.2017
Rozwój Polski Zachodzące zmiany gospodarcze podważają dogmaty III RP


Berlińskie karpie i szczupaki

numer 1836 - 26.09.2017
Jednym z moich idoli w latach 80. ubiegłego wieku był kuzyn mojej mamy, wujek Włodek. Fascynacja wynikała stąd, że pozwalał mi, wtedy nastoletniemu uczniowi szkoły średniej, palić papierosy i opowiadał o swojej wielkiej pasji – rybach.

Prawo prezydenta

numer 1836 - 26.09.2017
Ogłaszając w niedzielę o godz. 23, że w poniedziałkowe południe prezydent wystąpi z oświadczeniem dla mediów, rzecznik Krzysztof Łapiński zafundował śledzącym politykę emocje podobne do tych, jakich doświadcza się w wieczór wyborczy.

​190 lat „Gazety Polskiej” Jan Gadomski, radaktor „najpoważniejszego dziennika politycznego ćwierćwiecza” Twórca sukcesu „Gazety Polskiej”

numer 1836 - 26.09.2017
Gdy w 1898 r. ważyły się losy „Gazety Polskiej”, na horyzoncie pojawił się człowiek, który nie tylko wskrzesił pismo, ale, co więcej, uczynił je jednym z najbardziej ambitnych i liczących się na rynku prasowym Królestwa Polskiego. Tym człowiekiem był Jan Gadomski, prawnik i filozof, publicysta, a także utalentowany dramaturg i poeta.

Czas zbliżenia z Polską

numer 1835 - 25.09.2017
W czasie wizyty w Waszyngtonie mieszkam w hotelu „Willard”, znajdującym się niedaleko Białego Domu. Gdy wracam do hotelu po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiej administracji (tym razem z Danem Mullaneyem odpowiadającym za handel z Europą), wsiadam do windy, ale przytrzymuję drzwi, aby mogło wejść starsze amerykańskie małżeństwo oraz jakiś jankes w garniturze.

Polska Wschodnia i Północna – ziemie zapomniane?

numer 1835 - 25.09.2017
Rząd PiS‑u zwraca dużą uwagę na inwestycje na wschodzie Polski. To w dużym stopniu decyzja polityczna, ściśle związana z uwarunkowaniami podziału na Polskę A i Polskę B. Ale wiele wskazuje na to, że wkrótce to północne obszary kraju zaczną domagać się od polityków większego zainteresowania.

Uniknąć rozłamu

numer 1834 - 23.09.2017
Lada dzień światło dzienne ujrzą projekty zmian w sądownictwie przygotowane przez głowę państwa, a konsultowane z opozycją. Najbliższe dni będą więc jednym z najważniejszych testów dla obozu rządzącego. Odkąd prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy przygotowane przez Zbigniewa Ziobrę, relacje na najwyższym szczeblu stały się chłodne jak nigdy wcześniej. 

Histeria zweryfikowana przez rzeczywistość

numer 1834 - 23.09.2017
Dzwonki rozlegają się w polskich szkołach, uczniowie są na lekcjach, nauczyciele w pracy. Tak wygląda rzeczywistość po wprowadzeniu reformy edukacji od 1 września. Zamiast katastrofy, wielkiego buntu pracowników placówek i rodziców, bankructwa oświaty – wszystko w pierwszych tygodniach wygląda po staremu. 

„Zapad-17” jako „szczepionka usypiająca”

numer 1833 - 22.09.2017
Rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad-17”, prowadzone w dniach 14–20 września br. przez Zachodni Okręg Wojskowy Federacji Rosyjskiej i armię Białorusi u granic państw bałtyckich, Polski i Ukrainy oprócz wymiaru wojskowego (treningu procedur, sprawdzenia logistyki, rozwinięcia struktur dowodzenia, testowania reakcji NATO itd.) miały, jak zawsze, bardzo istotny wymiar psychologiczno-propagandowy.

Czy Polska jest kolonią Zachodu?

numer 1832 - 21.09.2017
W świecie globalnego kapitalizmu nie istnieje coś takiego jak stuprocentowa suwerenność gospodarcza poszczególnych państw. Nie przekreśla to podziału geoekonomicznej mapy świata na tych, którzy mogą więcej, i na tych, którzy mogą mniej. Gra o kontrolę nad rynkami poszczególnych państw to ekonomiczna wojna, która nigdy nie ma końca.