Publicystyka

Francuskie media o Polsce

numer 1697 - 11.04.2017
Lektura francuskich mediów na temat Polski mogłaby wskazywać na ich głęboką schizofrenię. Widać tu dwa niemal wykluczające się przekazy. Z jednej strony Polska postrzegana jest jako coraz bardziej istotny partner ekonomiczny, a artykuły i doniesienia dotyczące naszej gospodarki pokazują jej prężność i dynamikę. Z drugiej zaś zupełnie inaczej wygląda przekaz odnoszący się do wymiaru polityki.

Pamięć i wspólnota

numer 1696 - 10.04.2017
Pamięć o Smoleńsku ma przynajmniej dwa istotne aspekty, nierozerwalnie ze sobą związane: ściśle społeczny i okołopaństwowy. W obu wypadkach doświadczamy rozbicia i poczucia niemożności. To fatalna sytuacja – ale tego podziału nie można zakopać fałszywym złudzeniem „zgody narodowej”. Być może najmądrzejsze, co można zrobić, to przywoływać pamięć zmarłych i ich pracę dla Polski.

Verhofstadt na wojnie z Polską

numer 1696 - 10.04.2017
Ostatnia wypowiedź byłego premiera Belgii (w latach 1999–2008) i obecnego przewodniczącego frakcji liberałów i demokratów ALDE w Parlamencie Europejskim Guya Verhofstadta na temat naszego kraju jest z jednej strony naturalnym w jego wykonaniu antypolskim zaklęciem, z drugiej jednak – daje przedsmak prawdziwej wojny ideologicznej, która rozegra się w najbliższych miesiącach i latach na Starym Konty

Huczny powrót amerykańskiego szeryfa

numer 1695 - 08.04.2017
Swego czasu rosyjskie media z lubością podkreślały, jak to urodziny Putina uczczono wystrzeleniem na cele w Syrii rakiet Kalibr, nazywanych „rosyjskimi Tomahawkami”. To było apogeum arogancji i bezkarności Kremla w wojnie syryjskiej. Ten okres skończył się w nocy z 6 na 7 kwietnia wraz z odpaleniem przez US Navy 59 pocisków Tomahawk w syryjską bazę.

Czy to początek nowego bipolarnego świata?

numer 1695 - 08.04.2017
USA–syria Amerykański atak na syryjską bazę lotniczą Szajrat, w którym użyto pocisków samosterujących Tomahawk, to pierwsza operacja wojskowa, do przeprowadzenia której rozkaz wydał prezydent Donald Trump. Ona ostatecznie już rozwiewa wszelkie mity o tym, jakoby Trump miał współpracować z Rosją.

Dobra zmiana

numer 1695 - 08.04.2017
Wokół gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej od dłuższego już czasu trwają dyskusje o charakterze programowym, koncentrujące się na jego misji, ale również na sposobie narracji przyjętej na wystawie stałej. Towarzyszyły im różne emocje, niestety często niemerytoryczne. Nie czas w tym miejscu na pokazywanie kolejnej odsłony toczącej się debaty.

Pecunia non olet

numer 1693 - 06.04.2017
Powszechnie wiadomo, jak mizerny jest status finansowy generałów naszej armii. Za te kilkanaście tysięcy pensji plus kilka tysięcy dodatków na służbowe ubrania może i da się wyżyć. Jednak pewien generał miał inne zdanie. Otóż w latach 2002–2005 wówczas trzygwiazdkowy generał Waldemar Skrzypczak, a także szef Zarządu Operacji Lądowych, dowódca 11.

Internet zaczyna zjadać własny ogon

numer 1693 - 06.04.2017
Ogromną większość danych w sieci stanowią dziś pornografia i informacje nieistotne, głupie albo kłamliwe. Portale społecznościowe i inne multimedialne narzędzia niszczą relacje międzyludzkie oraz społeczeństwa. Na domiar złego sieć daje nieograniczone możliwości działania i umożliwia bezkarność nawet najgorszym przestępcom oraz zamordystycznym reżimom lub terrorystom.

Sukces już jest. A co ze wspólnotą?

numer 1692 - 05.04.2017
Nie jest prawdą, że czynnikiem, który najbardziej ułatwia obecnej władzy jej sprawowanie, jest nieudolność opozycji. PiS przede wszystkim pomogło samo sobie – grając mocno, odkąd tylko odniosło podwójne zwycięstwo w 2015 r. Ale za zwycięstwem idzie odpowiedzialność za wspólnotę.

O polityce zagranicznej na poważnie

numer 1692 - 05.04.2017
Opozycja pozbawiona jakiegokolwiek konkretnego programu w jakiejkolwiek istotnej sprawie obrała sobie ostatnio Ministerstwo Spraw Zagranicznych za jeden z głównych celów ataku. Gra na arenie międzynarodowej jest wdzięcznym polem do tej manipulacji. Rzadko kto śledzi ją systematycznie, orientuje się w jej zawiłościach, w instytucjach i zasadach prawnych organizacji międzynarodowych.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO