Publicystyka

Miłość do trędowatej Europy

numer 1792 - 04.08.2017
Stary Kontynent toczą najróżniejsze choroby. Stoją przed nami poważne wyzwania. Ale jeszcze się w historii nie zdarzyło, by Polacy przestraszyli się wielkich wyzwań cywilizacyjnych. W XXI w. mamy zwątpić w swoje siły? Dobre sobie. 

Macron traci popularność

numer 1791 - 03.08.2017
Spadek popularności prezydenta Francji Emmanuela Macrona wykazuje stałą tendencję. W lipcu liczba jego zwolenników zmalała o 10 proc. i Macron zaczyna bić rekordy swoich poprzedników. Jeśli tak dalej pójdzie, to słupki popularności pod koniec kadencji mogą być nawet gorsze, niż to miało miejsce w wypadku wyjątkowo niepopularnego François Hollande’a.

Zamordowani na Rakowieckiej (cz. 2)

numer 1791 - 03.08.2017
W katowni UB przy ul. Rakowieckiej w Warszawie komuniści represjonowali i mordowali także żołnierzy Powstania Warszawskiego. Potem zrzucali ich do bezimiennych dołów śmierci na powązkowskiej Łączce. Do tej pory udało się odnaleźć i rozpoznać szczątki mjr. Bolesława Kontryma ps. Żmudzin i ppłk. Stanisława Kasznicy, któremu ten artykuł poświęcam.

Zamordowani na Rakowieckiej (cz. 1)

numer 1790 - 02.08.2017
O godzinie W z balkonu kamienicy na pl. Dąbrowskiego zaczął strzelać z rewolweru do niemieckich żandarmów, co przypłacił ranami ręki i nogi. W Powstaniu Warszawskim Bolesławowi Kontrymowi – oficerowi Policji Państwowej w II RP, a później cichociemnemu i żołnierzowi Armii Krajowej – powierzono dowodzenie odcinkiem obejmującym ulice: Królewską, Kredytową oraz pl. Małachowskiego.

Kto przekona „gorszą” Polskę?

numer 1790 - 02.08.2017
Prawo i Sprawiedliwość musi budować jasny i czytelny przekaz dotyczący oferty dla Polski B i ludzi skrzywdzonych w ciągu ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej. Istotnym narzędziem walki o dominację nad wyobraźnią społeczną jest informacyjna mgła, która w znacznej mierze dociera właśnie do młodszych.

Tydzień niepewności

numer 1789 - 01.08.2017
Ubiegły tydzień zaczął się od politycznego trzęsienia ziemi, wywołanego przez dwa prezydenckie weta. I pod ich znakiem upłynął, choć obfitował również w inne wydarzenia. Te były jednak w większości konsekwencją przyjęcia przez Sejm ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości i niezrozumiałej dla wielu osób decyzji Andrzeja Dudy.

Inni ludzie na ulicach Warszawy

numer 1789 - 01.08.2017
Działo się tak już za komuny, dzieje się tak i teraz. Robili to nawet słuchacze przyciężkawych wykładów o marksizmie, dziś robią to klienci hipsterskich kawiarni na placu Zbawiciela. I patrioci, tak jak zawsze. Cała Warszawa staje 1 sierpnia o 17.00, a na ulicach miasta pojawiają się ludzie inni niż zawsze.

O prawdziwych powodach unijnej presji

numer 1788 - 31.07.2017
Naiwny był ten, kto sądził, że zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch z trzech ustaw regulujących polskie sądy może spowodować, że Bruksela doceni to i się od nas odczepi. Wręcz przeciwnie.

Komitet Żądamy Reform Sądów

numer 1785 - 27.07.2017
Adam Borowski
Czesław Nowak
Andrzej Michałowski
Andrzej Kołodziej
Andrzej Rozpłochowski
Jacek Smagowicz
Jerzy Langner
Tomasz Olko
Roman Bielański
Emil Broniarek
Krzysztof Wyszkowski
Paweł Piekarczyk
Katarzyna Gójska
Tomasz Sakiewicz
Piotr Lisiewicz
Adam Kalita

Stalinowski sędzia autorytetem

numer 1787 - 29.07.2017
Przed kilkoma dniami, 23 lipca, zmarł Jerzy Klimczyk. Pogrzeb odbył się w jego rodzinnym Sławnie na cmentarzu komunalnym. Pogrzeb katolicki. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zmarły był jednym z największych oprawców stalinowskich – krwawym sędzią wojskowym, mordercą sądowym.