Publicystyka

Historia jak kamień, historia jak chleb

numer 1958 - 22.02.2018
Przez dekady III RP bardzo często słyszałem ze strony liczącej się lewicy i mainstreamowych liberałów, że Polacy powinni się oduczyć myślenia o rzeczywistości za pomocą symboli, że polityka historyczna jest passé, że nowoczesne państwa nie walczą o przyszłość, opierając się na historii. Ale to nie była i nie jest prawda.

Przebudzenie reżimu

numer 1957 - 21.02.2018
Stało się – po dwóch latach rządów „państwo PiS” sięgnęło i po mnie! Było to kilka dni temu na placu Reagana w krakowskiej Nowej Hucie, a atak był tak podstępny i niespodziewany, że nie miałem najmniejszych szans, aby go uniknąć.

Francuzi też będą się domagali odszkodowań od Niemców

numer 1957 - 21.02.2018
Sprawa odszkodowań za II wojnę światową toczy się nadal także we Francji. Chodzi tu o przymusowo zatrudnionych w Niemczech, którzy nigdy z tego tytułu nie dostali rekompensat. We francuskich mediach nie jest to temat podejmowany zbyt chętnie, ale paryski sąd w najbliższym czasie będzie musiał się uporać właśnie z takim wnioskiem grupy osób poszkodowanych.

Nikt już nie czeka

numer 1956 - 20.02.2018
„Po co w ogóle pisać o Frasyniuku? ” – pyta zapewne czytelnik. I właściwie może mieć rację. Jednak skoro kolejny raz próbuje się wykreować tego samego bohatera opozycji, trzeba poskładać w tekst kilka faktów i obserwacji.

Jak lobbować w USA?

numer 1956 - 20.02.2018
Polska ma poczucie, że jest ważnym partnerem USA. Może nie tak silnym jak kraje Europy Zachodniej, ale za to bardzo sumiennym i godnym zaufania. Wzorowo wypełniamy nasze sojusznicze obowiązki w ramach NATO. Popieramy amerykańską politykę zagraniczną zarówno względem Rosji, jak i w bardzo drażliwych kwestiach bliskowschodnich.

Wirtuoz skoków z Zębu

numer 1955 - 19.02.2018
Planica 2011 r., symboliczny obrazek. Ostatni skok w karierze Adama Małysza. Dla wielu ekspertów, ale i zwyczajnych fanów skoków narciarskich zamyka się era wielkiego skoczka, wirtuoza skoków narciarskich. Zewsząd słychać głosy, że nie będzie drugiego Małysza.

Bez kościołów, ale z ambicjami

numer 1955 - 19.02.2018
Moja podróż do Arabii Saudyjskiej – kraju, który finansuje budowę meczetów na całym świecie – rozpoczęła się wręcz symbolicznie. W samolocie Turkish Airlines z Konstantynopola (Stambułu) do Rijadu, stolicy Saudów, tuż przed startem na monitorach telewizorów, na których zwykle wyświetlają się komunikaty dotyczące przebiegu lotu czy filmy, nagle pojawiła się modlitwa do Allaha.

Edukacja mimochodem

numer 1954 - 17.02.2018
Konkurs na najbardziej popularne obecnie słowo, moim zdaniem, wygrać powinna „hańba”. Odmieniana przez wszystkie przypadki, a także stosowana w formie przymiotnikowej i czasownikowej we wszystkich osobach i czasach. Pojawia się nie tylko w medialnych wystąpieniach polityków czy posłów z mównicy sejmowej.

Chcemy lepszej Polski? Inwestujmy w prowincję

numer 1954 - 17.02.2018
PiS w sprawach społeczno-gospodarczych stoi przed rzadko spotykaną szansą. Ponieważ i tak nie dogaduje się z liberalnym mainstreamem, nic nie straci jako ambasador polskiej prowincji. Więcej jeszcze: może zyskać wdzięczność elektoratu przez dekady przyzwyczajonego do tego, że nikt się o niego faktycznie nie troszczy. 

Andrzej Duda w drodze po reelekcję

numer 1953 - 16.02.2018
Połowa kadencji to dobry czas do podsumowań. Jednak nie tylko, bo w wypadku polityka tak perspektywicznego jak Andrzej Duda to także czas precyzowania planów na przyszłość. A te nie mogą być inne niż marsz po reelekcję, zwłaszcza że najgorsze prezydent wydaje się mieć już za sobą.