Świat

​Soros stawia wszystko

numer 1856 - 19.10.2017

ŚWIAT Grupa organizacji pozarządowych skupiona pod skrzydłami fundacji Open Society George’a Sorosa ma otrzymać do dyspozycji dodatkowe 18 mld dol. stanowiących sporą część osobistego majątku miliardera.

Kłótnia o budżet

numer 1856 - 19.10.2017

USA Administracja Donalda Trumpa nie ma łatwego życia, współpracując z Kongresem. Kluczowa dla reformy podatkowej ustawa budżetowa może się spotkać z oporem w Senacie. Republikański senator Rand Paul już teraz zapowiedział, że zagłosuje przeciwko niej.

Zjazd chińskich komunistów i nowa era socjalizmu

numer 1856 - 19.10.2017
PAŃSTWO ŚRODKA Xi Jinping chce dołączyć do Mao i Denga Xiaopinga

W środę w Państwie Środka rozpoczął się zjazd Komunistycznej Partii Chin. To najważniejsze wydarzenie polityczne w ChRL‑u odbywające się co pięć lat. Nie należy się spodziewać w kraju wielkich zmian, raczej wzmocnienia władzy Xi Jinpinga i zwiększenia autorytarnej kontroli nad chińskim społeczeństwem.

​Mija ultimatum dla katalońskich władz

numer 1856 - 19.10.2017

HISZPANIA Ustawa umożliwiająca rozpisanie referendum w sprawie secesji Katalonii, przyjęta przez jej regionalny parlament 6 września, została unieważniona przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny, który uznał ją za niezgodną z ustawą zasadniczą.

Terroryści nie odpuszczają w Europie

numer 1856 - 19.10.2017
LONDYN Rośnie ryzyko kolejnych zamachów
Szef brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Andrew Parker ostrzegł, że zagrożenie terrorystyczne narasta w Europie w zastraszającym tempie. – Nie damy rady zapobiec wszystkim atakom, których celem są cywile – stwierdził Parker na specjalnej konferencji prasowej.

Pieniądze „boga Hollywoodu” dla fundacji Clintonów

numer 1855 - 18.10.2017
WASZYNGTON Była pierwsza para USA nie odda wpłat skandalicznego producenta

Fundacja Billa i Hillary Clintonów nie odda pieniędzy, które przez lata otrzymywała od głównego bohatera jednego z największych skandali obyczajowych w Hollywood, producenta Harveya Weinsteina. Rzecznik fundacji poinformował, że jest to niemożliwe, gdyż zostały już wydane.

Tajemnicza śmierć współtwórcy batalionu Azow

numer 1855 - 18.10.2017

UKRAINA Pod Charkowem odnaleziono ciało jednego z założycieli ochotniczego batalionu Azow Witalija Kniażewskiego, pseudonim Witus. Poinformował o tym na swojej stronie na Facebooku deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej Ihor Mosijczuk.

Morderstwo maltańskiej ikony dziennikarstwa

numer 1855 - 18.10.2017
VALLETTA Wolność prasy na Malcie zagrożona

Dziennikarka Daphne Caruana Galizia, zaangażowana m.in. walkę z korupcją wśród maltańskich elit politycznych i badająca ich udział w aferze Panama Papers, zginęła w wyniku wybuchu bomby umieszczonej w jej samochodzie.

Kurdowie stracili Kirkuk

numer 1855 - 18.10.2017
IRAK Armia podległa Bagdadowi wkroczyła do centrum Kirkuku, a wcześniej w ciągu kilkunastu godzin zajęła całą prowincję. Przejęła również wszystkie pola naftowe zarządzane przez państwowy koncern North Oil Company (NOC) w tym regionie. Kurdowie, którzy dotąd kontrolowali cały obszar, zapowiadają odwet.

​Chorwacki gigant chwieje się w posadach

numer 1855 - 18.10.2017
BAŁKANY Trwają rewizje w ramach operacji wymierzonej w członków byłego zarządu koncernu rolno-spożywczego Agrokor, będącego największym przedsiębiorstwem handlu detalicznego na Bałkanach.