Świat

Czarnecki: Przeproszę Różę Thun, gdy ona przeprosi Polaków

numer 1931 - 22.01.2018
Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, jest gotów przeprosić Różę Thun, europoseł PO, za sformułowanie „podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein”.  Jest jednak jeden warunek. – Mogę się na to zgodzić, jeżeli Róża Thun przeprosi Polaków – powiedział Czarnecki. 

Portugalia broni prawdy o historii Polski

numer 1931 - 22.01.2018
LIZBONA W weekendowym wydaniu dziennika „Diário de Notícias” wicenaczelny Leonídio Paulo Ferreira zwrócił uwagę na stosowanie błędnych kodów pamięci historycznej i wyjaśnił, że ruiny obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej znajdują się na terenie Polski, jednak  zostały one wybudowane przez nazistowskie Niemcy.

Babiš pozbawiony immunitetu

numer 1931 - 22.01.2018
CZECHY Premier i zarazem przywódca centroprawicowego ruchu ANO Andrej Babiš został pozbawiony immunitetu przez parlamentarzystów. Jest on podejrzany o wyłudzanie unijnych dotacji i toczy się przeciwko niemu postępowanie karne.

Polska ma wszystko, by błyszczeć w Europie

numer 1931 - 22.01.2018
Polska ma wszystkie możliwości, aby błyszczeć na scenie europejskiej i zrobić na innych wrażenie poprzez swoje osiągnięcia. Wasz kraj odnosi wielkie sukcesy w gospodarce, ma ogromne zagraniczne inwestycje. I niech bryluje między największymi gwiazdami – przekonuje w rozmowie z „Codzienną” była prezydent Łotwy.

Polska nie godzi się na atomowe groźby

numer 1930 - 20.01.2018
Czwartkowa sesja ONZ-etu, poświęcona broni nuklearnej, była pierwszą okazją do zabrania głosu przez Polskę na najwyższym szczeblu po objęciu przez nasz kraj funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. W swoim przemówieniu prezydent RP Andrzej Duda zadeklarował, że Polska sprzeciwia się wszelkim formom szantażowania użyciem najgroźniejszej broni świata.  

Cisi bohaterowie spod Wilna

numer 1930 - 20.01.2018
Wśród ponad 26 tys. osób, które otrzymały tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, jest ok. 6,6 tys. Polaków. Znacznie więcej tych, którzy pomagając Żydom w okupowanej Polsce, ryzykowali życie swoje i swoich rodzin, nadal pozostaje nieznanych. Na liście Sprawiedliwych nie znajdziemy m.in. Malwiny i Romualda Rakowskich, którzy na Wileńszczyźnie ukrywali rodzinę Katzów.

W obronie wiary i klauzuli sumienia

numer 1930 - 20.01.2018
USA Departament Zdrowia i Usług dla Ludności (HHS) ogłosił powołanie specjalnej komórki, która będzie się zajmowała rozpatrywaniem skarg dotyczących naruszania wolności religijnej i klauzuli sumienia w służbie zdrowia. Dzięki temu lekarze, którzy są prześladowani za np. odmowę wykonywania aborcji czy eutanazji, będą mogli szukać sprawiedliwości. 

Sąsiedzi się pobratali

numer 1930 - 20.01.2018
SOFIA Bułgarski parlament jednogłośnie ratyfikował w czwartek podpisany na początku sierpnia ub.r. układ o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie z Macedonią. Dokument ten ma zakończyć lata sporów między sąsiednimi krajami.  

Ameryka Łacińska silna wiarą i miłością do papieża

numer 1930 - 20.01.2018
PIELGRZYMKA W niedzielę zakończy się trwająca ponad tydzień wizyta Ojca Świętego w Chile i Peru. W jej trakcie papież zdążył odwiedzić już sześć miast i odprawić dwadzieścia mszy św. W homiliach Franciszek zwracał uwagę m.in. na problem korupcji i łamania praw człowieka w odwiedzanych krajach.  

Polska umacnia sojusz z USA

numer 1929 - 19.01.2018
Zwiększenie obecności amerykańskich wojsk na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce, oraz zacieśnienie współpracy zbrojeniowej między Warszawą a Waszyngtonem były głównymi tematami spotkania szefa MON-u Mariusza Błaszczaka z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbertem R. McMasterem.