Świat

Mniejsze poparcie dla partii Putina

Numer 73 - 05.12.2011
We wczorajszych wyborach parlamentarnych partia Władimira Putina Jedna Rosja uzyskała wynik o ponad 10 proc. niższy niż cztery lata temu. Wybory do Dumy pokazały, że Putin zostanie w marcu wybrany na prezydenta Rosji, ale już bez dawnego entuzjazmu. Władze próbowały poprawić wyniki wyborcze przez manipulacje, cenzurę i ataki na Zachód.

Demokracja po rosyjsku

Numer 73 - 05.12.2011
W Rosji wczoraj rano przestały działać strony internetowe radiostacji, gazet i organizacji obrony praw człowieka, publikujące dane o łamaniu prawa wyborczego w czasie wyborów parlamentarnych.

Ministerstwo pomyłek

Numer 73 - 05.12.2011
Kanadyjski profesor agronomii przez pomyłkę został mianowany sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa Włoch. Profesor Francesco Braga o mało nie spadł z krzesła, gdy czytał doniesienie prasowe o swojej nominacji na stanowisko sekretarza stanu we włoskim ministerstwie. Tuż po tym Kanadyjczyk otrzymał oficjalne pismo z Italii wzywające go do pilnego objęcia urzędu.

Lepiej niech siedzi w domu

Numer 73 - 05.12.2011
Z ekspertyzy saudyjskiego naukowca Kamala Subhi wynika, że kobiety prowadzące pojazdy są bardziej podatne na prostytucję. Doradzający królowi Abdullahowi ekspert przedstawił wyniki badań, które potwierdzają, że kobieta za kółkiem jest narażona na wiele niebezpieczeństw. Badania przeprowadzono w odpowiedzi na coraz głośniejsze postulaty zniesienia zakazu prowadzenia pojazdów dla kobiet.

Lewicowcy z Kukuriku wezmą wszystko?

Numer 73 - 05.12.2011
Wczoraj Chorwaci wybierali nowy parlament. Przedwyborcze sondaże prognozowały miażdżące zwycięstwo centrolewicowego bloku koalicyjnego Kukuriku nad rządzącą przez ostatnie osiem lat konserwatywną Chorwacką Wspólnotą Demokratyczną (HDZ). Zdaniem analityków Kukuriku jest czarnym koniem tegorocznych wyborów.

Mój syn jest niewinny!

Numer 73 - 05.12.2011
Lubou Kowaliowa, matka skazanego na śmierć za zamach w mińskim metrze w kwietniu br. Uładzisława Kowaliowa, apeluje o wsparcie. I przekonuje: – Nie ma żadnych bezspornych dowodów przeciwko mojemu synowi. W ubiegłą środę sąd w Mińsku skazał 25-letniego Kowaliowa i jego rówieśnika Dźmitryja Kanwałaua na karę śmierci przez rozstrzelanie.

Wojenna trauma czworonogów

Numer 73 - 05.12.2011
Setki psów, które służyły podczas wojen w Iraku i Afganistanie, mają problemy emocjonalne i psychiczne. Niektóre z nich wymagają intensywnej terapii i nie wracają już na służbę – donosi amerykański dziennik „New York Times”.

Krecik został sam

Numer 71 - 02.12.2011
Wczoraj w Czechach zmarł ojciec ulubieńca dzieci i dorosłych – Krecika. Czeski twórca filmów animowanych Zdeněk Miler miał 90 lat. Artysta stworzył ponad 70 kreskówek. Pojawiały się w nich wścibski piesek i czarodziejski konik polny. Były też dwa filmy dla dorosłych. Jednak niekwestionowaną gwiazdą 50 kreskówek Milera został właśnie Krecik. W 1954 r.

W odwecie za atak USA

Numer 71 - 02.12.2011
W przypadku ataku Stanów Zjednoczonych na Iran władze w Teheranie chcą wziąć odwet, dokonując zamachów na amerykańskie instalacje wojskowe w Niemczech – donosi niemiecki „Bild”.

Zamknęli szeryfa roku

Numer 71 - 02.12.2011
W 2001 r. amerykańskiego stróża prawa Patricka J. Sullivana okrzyknięto szeryfem roku. Dziś czeka on na wyrok w areszcie śledczym noszącym jego imię. Jak donosi dziennik „Denver Post”, 68-letni Patrick Sullivan jest podejrzany o handel narkotykami i przebywa w areszcie śledczym w stanie Kolorado. Jak na ironię były szeryf roku oczekuje na decyzję sądu w areszcie nazwanym na jego cześć.