Świat

Po ośmiu latach lewica odda władzę

Numer 18 - 29.09.2011
Premier Hiszpanii José Luis Zapatero rozwiązał w poniedziałek parlament – w przygotowaniu do przyśpieszonych wyborów, które mają się odbyć 20 listopada. Prawdopodobnie zakończą się one klęską jego Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która rządziła krajem przez ostatnie osiem lat. Na to w każdym razie wskazują sondaże. W nich PSOE ma ok. 30 proc.

Zagrożone diabły

Numer 18 - 29.09.2011
Żyjące na Tasmanii u wybrzeży Australii diabły tasmańskie zapadają na tajemniczą chorobę i masowo wymierają. Od 1997 r. 50 proc. populacji padło na skutek raka pyska. W niektórych rejonach Australii nawet 90 proc. Naukowcy od lat zastanawiają się nad metodą powstrzymania epidemii, ratunek upatrują m.in. w mikrobiologii. Diabły tasmańskie zareagowały na epidemię w dość zaskakujący sposób.

Gra losem Tymoszenko

Numer 18 - 29.09.2011
Siedmiu lat więzienia dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko zażądała ukraińska prokuratura. Obecne władze oskarżają liderkę opozycji o przekroczenie uprawnień przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r. Prokurator chce również na trzy lata pozbawić Tymoszenko prawa zajmowania „określonego stanowiska”. Jednak godzinę po posiedzeniu sądu ws.

ATAK NA MONOPOL GAZPROMU

Numer 18 - 29.09.2011
Przedstawiciele Komisji Europejskiej podjęli gigantyczną akcję obejmującą pół kontynentu europejskiego. Dokonali nagłej kontroli 20 firm w 10 krajach – wszystkie albo należą do Gazpromu, albo ściśle z nim współpracują.

Okręty Iranu u wybrzeży USA

Numer 18 - 29.09.2011
Teheran ogłosił, że w odpowiedzi na wieloletnią obecność amerykańskiej floty w Zatoce Perskiej zamierza wysłać swoje okręty w pobliże wód przybrzeżnych Stanów Zjednoczonych.

Pobiją ją zgodnie z prawem

Numer 18 - 29.09.2011
Władze Arabii Saudyjskiej skazały kobietę na chłostę. Ukarano ją za prowadzenie auta. 10 razów ma dostać kobieta, która została przyłapana na prowadzeniu samochodu w Arabii Saudyjskiej. Kontrowersyjny wyrok zapadł dwa dni po tym, jak król Abdullah przyznał saudyjskim kobietom prawo do głosowania w wyborach komunalnych zaplanowanych na 2015 r.

Zamiana foteli

Numer 16 - 27.09.2011
Decyzja o zamianie miejsc Putina i Miedwiediewa zaskoczyła nawet ich bliskich współpracowników. Mało kto jest zadowolony z takiego scenariusza. Niektórzy już ogłosili, że z premierem Miedwiediewem pracować nie zamierzają. Rozczarowany jest też Zachód.

Źle dla Sarkozy’ego

Numer 16 - 27.09.2011
W wyniku częściowych wyborów do francuskiego Senatu lewica z Partią Socjalistyczną na czele zdobyła po raz pierwszy od 1958 r. większość w izbie wyższej.

Prezydent Chorwacji na Wawelu

Numer 16 - 27.09.2011
Przebywający z wizytą w Polsce prezydent Republiki Chorwacji Ivo Josipović złożył wieniec na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Udał się do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie znajduje się sarkofag pary prezydenckiej, podobnie, jak czyni to wielu odwiedzających nasz kraj przywódców. Główne media milczą na ten temat.

Długie ręce Rosji

Numer 16 - 27.09.2011
Trójkę czeczeńskich emigrantów w Stambule zabił rosyjski agent. Trzej Czeczeni zostali zamordowani, gdy wyszli na ulicę po zakończeniu tradycyjnych piątkowych modlitw. Z czarnego samochodu oddano 11 strzałów z pistoletu z tłumikiem, po czym auto natychmiast odjechało. Zabici Czeczeni byli ścigani przez Rosjan w związku z zamachem bombowym na moskiewskim lotnisku Domodiedowo w styczniu br.