Świat

​Chiny wyrywają Azerbejdżan spod wpływów Kremla

numer 1727 - 19.05.2017

GEOPOLITYKA Odrodzenie projektu Nowy Jedwabny Szlak realizowanego przez władze Chin może uniezależnić Azerbejdżan od rosyjskich wpływów, ale nie doprowadzi do głębszego zbliżenia tego kraju z Unią Europejską – uważają eksperci.

​Amerykańscy eksperci: zaostrzyć sankcje wobec Rosji

numer 1727 - 19.05.2017

USA Trzech amerykańskich ekspertów w dziedzinie polityki wschodniej, w przeszłości wysokiej rangi pracowników rządu Stanów Zjednoczonych, w trakcie posiedzenia Komisji Helsińskiej jednomyślnie opowiedziało się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji.

Imigranci znów szturmują granice Europy

numer 1727 - 19.05.2017
Wczoraj w Brukseli odbył się szczyt ministrów spraw wewnętrznych krajów UE poświęcony wypracowaniu rozwiązań zapewniających zastopowanie kryzysu imigracyjnego w Europie. – Mechanizm stałej relokacji imigrantów nie rozwiąże problemu. Rozsądne działanie to uszczelnienie zewnętrznych granic UE – przyznał szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Unijni urzędnicy znów grożą Polsce

numer 1726 - 18.05.2017
Jeśli do czerwca br. Polska, Węgry i Austria nie przystąpią do programu relokacji uchodźców z Bliskiego Wschodu, to zostanie wszczęte postępowanie dotyczące naruszania unijnego prawa – ostrzega Komisja Europejska. Do słownych ataków i gróźb pod adresem Polski przyłączyło się również wiele zachodnich mediów.

Trump i Erdoğan uścisnęli sobie dłonie

numer 1726 - 18.05.2017
W Waszyngtonie doszło do pierwszego spotkania prezydentów USA i Turcji – Donalda Trumpa i Recepa Tayyipa Erdoğana. Głównym tematem rozmów była sytuacja w Syrii.

​Tusk z wizytą u Macrona

numer 1726 - 18.05.2017
UNIA EUROPEJSKA Wczoraj do Paryża udał się z wizytą szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Przewidywano, że tematy spotkania będą podobne do tych, które prezydent Francji Emmanuel Macron omawiał w poniedziałek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Czyli – reformy UE.

​Antypolska propaganda Putina w mediach

numer 1726 - 18.05.2017
UKRAINA Kolejny fake news, czyli nieprawdziwa wiadomość, wyprodukowany przez rosyjskie media miał wzbudzić nienawiść Ukraińców wobec Polaków. Rosyjska propaganda przedstawiła pobicie polskiej nastolatki w Gdańsku jako atak na… Ukrainkę.

​Brytyjczycy chcą wyjść z Unii za wszelką cenę

numer 1726 - 18.05.2017
LONDYN Według sondażu przeprowadzonego przez dziennik „Financial Times” poparcie dla Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii spadło do rekordowo niskiego poziomu. Obecnie w UE chce pozostać tylko 22 proc. Anglików. Za to aż 45 proc. jest za opuszczeniem Unii za wszelką cenę – nawet jeśli wynegocjowane przez Londyn warunki nie będą satysfakcjonujące.

Kijów uderza w medialne tuby Putina

numer 1725 - 17.05.2017
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał wczoraj dekret o rozszerzeniu listy rosyjskich podmiotów objętych sankcjami prawnymi i gospodarczymi. Na liście znalazł się m.in. główny konkurent Facebooka w przestrzeni postsowieckiej – rosyjski serwis społecznościowy VKontakte.

​Paryż i Berlin chcą zmienić UE

numer 1725 - 17.05.2017
EUROPA Reforma Unii Europejskiej i strefy euro – niemiecka kanclerz Angela Merkel i francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiadają zmiany. Aby osiągnąć swoje cele, oba kraje gotowe są do zmian traktatów UE.