Świat

Dolna Saksonia zaskoczyła Merkel

numer 1854 - 17.10.2017
NIEMCY Zwycięstwem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zakończyły się przyspieszone wybory do regionalnego parlamentu Dolnej Saksonii. SPD zdobyło 37,4 proc. głosów. Poprawiło swój wynik z poprzednich wyborów w landzie o prawie 5 proc.

Polka nowym wicemerem Wilna

numer 1854 - 17.10.2017
KRAJE BAŁTYCKIE Rozpad koalicji rządzącej w stołecznym samorządzie

Po wystąpieniu z koalicji rządzącej miastem frakcji chadeków liberałowie mera Remigijusa Šimašiusa pozostali w mniejszości z 16 mandatami w 51-osobowej radzie. Na miejsce zwolnionego ze stanowiska chadeka Valdasa Benkunskasa wicemerem Wilna została przedstawicielka polskiej partii Edyta Tamošiūnaitė.

​Kaspersky Lab jednak szpieguje

numer 1854 - 17.10.2017
WASZYNGTON Firma Kaspersky – jeden z największych producentów oprogramowania antywirusowego na świecie – wpadła w ogromne kłopoty, gdy wyszło na jaw, że jej antywirus był wykorzystywany do wykradania tajnych dokumentów przez rosyjski wywiad. Amerykańskie sklepy masowo wycofują produkty Kaspersky’ego z oferty.

Niepodległość Irackiego Kurdystanu na włosku

numer 1854 - 17.10.2017
BLISKI WSCHÓD Sojusznicy USA walczą o Kirkuk

Irackie siły rządowe, w tym jednostki specjalne Heze Reseke, wspólnie z szyickimi milicjami m.in. z Sił Mobilizacji Ludowej rozpoczęły w nocy z poniedziałku na wtorek operację zakładającą odzyskanie kontroli na Kirkukiem. Miasto od 2014 r. wchodziło w skład autonomicznego Irackiego Kurdystanu, sojusznika USA.

​Muzułmanie urażeni wizerunkiem krzyża

numer 1854 - 17.10.2017
CAMPOROSSO Z uwagi na komfort muzułmańskich klientów supermarket we Włoszech usunął krzyże z plakatu zabytkowego kościoła, który zdobił jedną ze ścian. Oburzeni Włosi od kilku dni bojkotują sklep, burmistrz grozi sądem, a skruszały zarząd supermarketu obiecuje przywrócić krzyże.

​Merkel nie odpuści kwot

numer 1853 - 16.10.2017

KRYZYS MIGRACYJNY Niemiecka kanclerz nie zamierza rezygnować z narzucania innym krajom Unii Europejskiej podziału uchodźców. – Będziemy nadal cierpliwie drążyli ten temat – zapowiedziała Angela Merkel.

Austria przesuwa się na prawo

numer 1853 - 16.10.2017
WIEDEŃ Kryzys migracyjny głównym tematem kampanii

Triumf Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz dobry wynik wyborczy Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) w niedzielnych przedterminowych wyborach do izby niższej parlamentu Austrii (Nationalrat) może oznaczać powrót do prawicowej koalicji, która rządziła nad Dunajem w latach 2000
–2007, oraz zbliżenie z Grupą Wyszehradzką.

​Pięć lat afgańskiej niewoli

numer 1853 - 16.10.2017

TORONTO Amerykańsko-kanadyjskie małżeństwo przez pięć lat przetrzymywane było w niewoli przez terrorystów związanych z tzw. grupą Haqqani. Po ratowniczej akcji pakistańskiej armii zostali uwolnieni i wrócili do Kanady.

Ohydny atak na polskich katolików i św. Jana Pawła II

numer 1852 - 14.10.2017

SKANDAL Włoski dziennik „Corriere della Sera” opublikował w swoim serwisie internetowym skandaliczny tekst o ubiegłotygodniowej akcji „Różaniec do granic”, organizowanej w Polsce. Autor dziennikarskiego paszkwilu obraził katolików, wykorzystując do tego autorytet św. Jana Pawła II. Ponadto oskarżył Polaków o udział w zagładzie Żydów.

Królowa Pokoju wzywa wiernych

numer 1852 - 14.10.2017
FATIMA W 2017 r. do sanktuarium przyjechała rekordowa liczba pielgrzymów

Ponad tysiąc polskich pielgrzymów zjechało do Fatimy, aby wziąć udział w zakończeniu roku jubileuszowego z okazji setnej rocznicy objawień maryjnych. Pielgrzymi z całego świata wspólnie modlili się o nawrócenie i pokój na świecie.