Świat

​Polacy na Litwie porównani do terrorystów z Donbasu

numer 1707 - 24.04.2017
SKANDAL Nie milkną echa ćwiczeń litewskich służb zorganizowanych w ub. tygodniu w Solecznikach na południu kraju. Scenariusz manewrów zakładał m.in. najazd na region tzw. zielonych ludzików, czyli agresorów z innego państwa. Problem w tym, że o ćwiczeniach nie zostały poinformowane lokalne władze.

​Erdoğan to jednocześnie szansa i zagrożenie dla USA

numer 1706 - 22.04.2017
WYWIAD Wynik referendum w Turcji nie będzie miał wielkiego znaczenia dla sytuacji na Bliskim Wschodzie. Władze w Ankarze nie zmienią swojego stosunku do dyktatora Syrii Baszara al-Asada i nadal będą nalegały na odsunięcie go od władzy – mówi w rozmowie z Pawłem Kryszczakiem prof. dr DAVID JONES z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

​Biały Dom rewiduje stosunki z Iranem

numer 1706 - 22.04.2017
WASZYNGTON Teheran dąży do destabilizacji w wielu krajach Bliskiego Wschodu. Działania te zagrażają również naszym interesom, dlatego należy się przyjrzeć wspólnym porozumieniom z Iranem – zapowiedział szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson.

Wybory w cieniu kolejnego zamachu

numer 1706 - 22.04.2017
Po raz pierwszy w historii Francuzi zagłosują w wyborach prezydenckich podczas stanu wyjątkowego spowodowanego wysokim alertem terrorystycznym. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą sondaże nie dawały wyborczego zwycięstwa w pierwszej turze dwójce faworytów: Emmanuelowi Macronowi i Marine Le Pen.

Ogromna strata dla katolików

numer 1706 - 22.04.2017
Lokalne władze i straż pożarna wykluczyły podpalenie jako przyczynę pożaru polskiego kościoła we wsi Biełastok na zachodzie Syberii – najstarszego drewnianego kościoła katolickiego w Rosji. Zdaniem rosyjskich mediów, przyczyną tragedii było zwarcie instalacji elektrycznej.

​Kluby „GP” i amerykańska Polonia upamiętnią bohaterów

numer 1706 - 22.04.2017

SPOTKANIE Kluby „Gazety Polskiej” w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zapraszają na uroczystości w USA upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej i ludobójstwa w Katyniu oraz na konferencję polonijną. Odbędą się one w weekend w Amerykańskiej Częstochowie – Duchowej Stolicy Polonii w Doylestown w stanie Pensylwania.

Szef MSZ-etu: zaskarżymy Rosję do trybunału w Hadze

numer 1705 - 21.04.2017
Podczas wizyty w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Rexem Tillersonem. Politycy rozmawiali m.in. o pomocy władz USA przy wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. – Interesuje nas wszelkie wsparcie, począwszy od kwestii technicznych po pomoc prawną – powiedział „Codziennej” Witold Waszczykowski.

​Skargi tureckiej opozycji odrzucone

numer 1705 - 21.04.2017

ANKARA Najwyższa Komisja Wyborcza (YSK) odrzuciła w całości skargi tureckiej opozycji dotyczące prawdopodobnych nadużyć i fałszerstw podczas niedzielnego referendum konstytucyjnego.

Zaostrza się wojna o Górski Karabach

numer 1705 - 21.04.2017
Od kilku dni armeńskie wojska dokonują zmasowanego ostrzału azerskich sił rządowych. Tylko w nocy z wtorku na środę zaatakowano azerskie pozycje aż 112 razy. Już niedługo trwająca od blisko 30 lat wojna o Górski Karabach może doprowadzić do ponownego rozlewu krwi.

​Spłonął zabytkowy polski kościół

numer 1705 - 21.04.2017

ROSJA W nocy z wtorku na środę we wsi Biełastok w zachodniej Syberii spłonął kościół. Świątynia, którą zbudowali Polacy na początku XX w., była najstarszym drewnianym kościołem katolickim na terenie Rosji.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO