Świat

Polska będzie kontynuowała dialog z Francją

numer 1757 - 24.06.2017
W piątek podczas drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) spotkali się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Królowa przedstawiła program rządu

numer 1756 - 23.06.2017
Królowa Elżbieta II wreszcie wygłosiła przemówienie przed Izbą Lordów. Takie przemówienia odbywają się zazwyczaj raz do roku i służą prezentacji programu rządu. Tym razem jej przemówienie się opóźniło, gdyż premier kraju Theresa May chciała mieć czas na porozumienie się z koalicjantem, północnoirlandzką Partią Demokratycznych Unionistów (DUP).


​Bundestag zaprzestaje finansowania radykałów

numer 1757 - 24.06.2017
BERLIN Niemiecki parlament przegłosował zmiany w prawie wyborczym, zakazujące finansowania z budżetu państwa ekstremistycznych ugrupowań politycznych. Działanie to przyśpieszy koniec skrajnie prawicowej i oskarżanej o antysemityzm Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD).


Waszyngton dozbroi Ukrainę

numer 1757 - 24.06.2017
Po zakończeniu wizyty w USA prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że wkrótce władze w Waszyngtonie i Kijowie podpiszą pakiet umów wzmacniających ukraińskie siły zbrojne. Porozumienie ma zakładać m.in. dostawy amerykańskiego uzbrojenia dla ukraińskiej armii.


​Dobra wiadomość dla Polaków na Wyspach

numer 1757 - 24.06.2017
BREXIT Po opuszczeniu Unii Europejskiej Wielka Brytania nadal będzie respektowała prawa obywateli unijnej wspólnoty zamieszkujących nasz kraj – zapowiedziała podczas szczytu UE w Brukseli premier Theresa May.


​Amerykanie z bronią pod poduszką

numer 1757 - 24.06.2017

SONDAŻ Blisko 70 proc. obywateli USA mieszka lub mieszkało w domu, w którym znajduje się broń palna. Badanie ośrodka Pew Research nie pozostawia wątpliwości, że posiadanie broni jest ważnym elementem amerykańskiej tradycji.


Zamach na lotnisku w Michigan

numer 1756 - 23.06.2017
USA W środę na lotnisku Bishop w stanie Michigan uzbrojony w nóż kanadyjski ekstremista o tunezyjskich korzeniach zaatakował policjanta strzegącego porządku na terminalu. Funkcjonariusz w ciężkim stanie trafił do szpitala.


​Turcy eskalują konflikt z Kurdami

numer 1756 - 23.06.2017
SYRIA Turcja wysłała dodatkowe siły w rejon północnej Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR). Zdaniem organizacji są to przygotowania do operacji, której celem jest przejęcie syryjskich regionów kontrolowanych przez Kurdów.


​Winni śmierci Polaka z zarzutami

numer 1756 - 23.06.2017
FRANCJA Dwóm Afgańczykom i dwóm niepełnoletnim Erytrejczykom postawiono zarzuty spowodowania śmierci polskiego kierowcy samochodu dostawczego. Ustawili oni blokadę na autostradzie w pobliżu Calais, na północy Francji, co wywołało karambol, w którym Polak stracił życie.


​Metody Holandii na walkę z islamizmem

numer 1756 - 23.06.2017
AMSTERDAM Na tle ostatnich zamachów terrorystycznych we Francji, w Belgii i Wielkiej Brytanii dochodzi w Holandii do serii aresztowań osób podejrzanych o związki z islamistami. Rząd w Amsterdamie podejmuje również walkę z propagandą dżihadystów w internecie.