Świat

Pekin i Moskwa chcą „pilnować pokoju”

numer 1725 - 17.05.2017
Forum Pasa i Szlaku (FPS) w Pekinie potwierdziło aspiracje Chin do budowy nowego porządku, a głównym partnerem Państwa Środka w tej inicjatywie jest Moskwa. Brak jasnych reguł współpracy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku spowodował, że zakończyło się ono zgrzytem na linii Chiny–UE.

Incydent przed wizytą Trumpa w Izraelu

numer 1725 - 17.05.2017
JEROZOLIMA Tydzień przed wizytą prezydenta Donalda Trumpa w Izraelu doszło do skandalu dyplomatycznego. Podczas wizytacji przez stronę amerykańską jerozolimskiej Ściany Płaczu pracownicy konsulatu USA powiedzieli Izraelczykom, że jest to terytorium palestyńskie.

​Trzęsienie ziemi na scenie politycznej Austrii

numer 1725 - 17.05.2017
WIEDEŃ Nowo wybrany przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) 30-letni Sebastian Kurz zapowiada wyjście z wielkiej koalicji rządzącej w Austrii nieprzerwanie od 2006 r. Oznaczać to będzie przyśpieszone wybory, które odbędą się we wrześniu.

Macron i Merkel święcą triumfy

numer 1724 - 16.05.2017
Emmanuel Macron, który w niedzielę został zaprzysiężony na prezydenta Francji, wczoraj udał się z pierwszą zagraniczną wizytą do Berlina. Kanclerz Angela Merkel, która przyjęła głowę francuskiego państwa, świętowała tego dnia niedzielny sukces swojej partii Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w ważnych wyborach regionalnych.

Kraje starej Unii pozbywają się uchodźców

numer 1724 - 16.05.2017
KRYZYS MIGRACYJNY Włochy i Niemcy planują uruchomienie specjalnej unijnej placówki w Libii, która ma zatrzymać napływ uchodźców z Afryki Północnej. Według mediów plan jest częścią większej operacji, która zakłada stopniową redukcję uchodźców w UE.

Od jutra Ukraina bliżej Europy

numer 1724 - 16.05.2017
KIJÓW Jutro w Strasburgu przedstawiciele Unii Europejskiej wezmą udział w uroczystym podpisaniu dokumentu, który ostatecznie wprowadzi ruch bezwizowy dla Ukraińców. Oczekuje się, że oficjalnie zacznie on obowiązywać 11 czerwca br.

​Premier Szydło na Forum Pasa i Szlaku

numer 1724 - 16.05.2017
EURAZJA Wczoraj w Pekinie zakończyło się dwudniowe Forum Pasa i Szlaku poświęcone budowie Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednym z gości zaproszonych przez stronę chińską była Polska, reprezentowana przez premier Beatę Szydło.

Europarlament za Polakami na Litwie

numer 1724 - 16.05.2017
W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego doszło do drugiego już wysłuchania w sprawie petycji dotyczącej dyskryminacji Polaków na Litwie. Dokument ten został złożony przez gdańskiego prawnika Tomasza Snarskiego sześć lat temu. Według europarlamentu litewska polityka wobec polskiej mniejszości to dyskryminacja i lekceważenie praw człowieka.

Światowe media o uroczystościach w Fatimie

numer 1723 - 15.05.2017
„Bądźmy prowadzeni przez Niepokalane Serce Maryi, mówił Ojciec Święty”, „Papież wezwał w Fatimie do zakończenia wojen dręczących świat” – takie nagłówki ukazały się w weekendowych wydaniach mediów, które relacjonowały sobotnią kanonizację dwojga pastuszków z Fatimy, Franciszka i Hiacynty.

​Państwa arktyczne spierają się o emisję CO2

numer 1723 - 15.05.2017
ALASKA W cieniu wizyty szefa MSZ-etu Rosji Siergieja Ławrowa w Waszyngtonie w dniach 10–11 maja odbyło się spotkanie Rady Arktycznej w Fairbanks na Alasce. Tematem rozmów był wpływ globalnego ocieplenia na Arktykę, w kontekście tzw. paryskiego paktu klimatycznego i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.