Świat

​Nowe zarzuty dla Polańskiego

numer 1803 - 18.08.2017

ŚLEDZTWO Do amerykańskich mediów zgłosiła się kolejna kobieta, która jako dziecko miała zostać wykorzystana seksualnie przez ukrywającego się od wielu lat m.in. we Francji i w Szwajcarii polskiego reżysera Romana Polańskiego. Do zdarzenia miało dojść w 1973 r., kiedy ofiara miała 16 lat. 

Liban zniósł przepis o poślubieniu gwałciciela

numer 1803 - 18.08.2017
ISLAM W Libanie gwałciciel nie będzie już mógł uniknąć kary poprzez poślubienie ofiary. Tamtejszy parlament zniósł absurdalne prawo, które wciąż obowiązuje w wielu krajach islamskich.

​Zamach terrorystyczny w Barcelonie

numer 1803 - 18.08.2017

HISZPANIA Wczoraj po południu rozpędzona furgonetka wjechała w tłum ludzi na jednej z bardziej ruchliwych ulic Barcelony. Zginęło co najmniej 13 osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Po ataku dwóch uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do jednej z lokalnych restauracji. 

Białorusini nie chcą armii Putina

numer 1803 - 18.08.2017
Na ulicach kilku białoruskich miast, m.in. w graniczącym z Polską Brześciu, rozwieszono plakaty wzywające rosyjskich żołnierzy do opuszczenia Białorusi. „Nie chcemy was tutaj!”, „Gdzie wy – tam wojna!” – głoszą hasła umieszczone na okolicznościowych banerach.

​Rosjanie przemycali imigrantów

numer 1803 - 18.08.2017

FINLANDIA Przez kanał wodny, łączący największe fińskie jezioro Saimaa z Rosją, od wielu miesięcy odbywał się nielegalny transport ludzi. Przemycono dziesiątki osób. Los większości z nich jest nieznany.

Republikanie wsparli atak lewicy na Trumpa

numer 1803 - 18.08.2017
To, że wydarzenia, które miały miejsce w weekend w Charlottesville, zostaną wykorzystane przeciwko Donaldowi Trumpowi przez media i Demokratów, było dla wszystkich jasne. Ale okazuje się, że problem jest dużo poważniejszy – także część Republikanów postanowiła skorzystać z okazji do ataku na prezydenta USA.

​Upadają znane niemieckie linie lotnicze

numer 1802 - 17.08.2017

NIEMCY Przedstawiciele linii lotniczych Air Berlin złożyli we wtorek do sądu federalnego w Berlinie wniosek o upadłość. Linie będą oferowały swoje usługi jeszcze przez najbliższe trzy miesiące, realizując loty m.in. do Polski. Następnie, po blisko 40 latach działalności, znikną z rynku.

Teheran grozi zerwaniem umowy z Zachodem

numer 1802 - 17.08.2017
Hassan Rouhani, prezydent Iranu, zagroził, że jego kraj może wycofać się z tzw. Iran Deal – czyli umowy pomiędzy Iranem a państwami Zachodu, która zniosła większość sankcji na islamską republikę w zamian za spowolnienie irańskiego programu nuklearnego – jeśli USA nałożą na nich kolejne sankcje.

Islam nie wie, co to tolerancja

numer 1802 - 17.08.2017
RELIGIA Wśród krajów, w których najczęściej łamana jest wolność wyznania, najwięcej jest państw muzułmańskich – wynika z raportu zaprezentowanego przez amerykański Departament Stanu. Polska została zaliczona do krajów tolerancyjnych religijnie.

Pamiętają o polskich bohaterach

numer 1802 - 17.08.2017
We wtorek w wielu miejscach za granicą odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Polacy mieszkający na Ukrainie i Białorusi w obecności przedstawicieli miejscowych władz i organizacji kulturowych złożyli kwiaty na grobach polskich żołnierzy. Z kolei na Litwie odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.