Świat

​Polska pomoc ukazana w obiektywie

numer 1902 - 14.12.2017

MSZ We wtorek w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego „Rozwój w obiektywie 2017”. Była to czwarta edycja konkursu poświęconego polskiej pomocy rozwojowej, który organizuje MSZ we współpracy z National Geographic Polska.

Moskwa lamentuje nad utratą Mołdawii

numer 1902 - 14.12.2017
Rosyjskie media nerwowo zareagowały na otwarcie w Kiszyniowie biura łącznikowego NATO. „Kończą się rosyjskie wpływy w Mołdawii” – pisze „Niezawisimaja Gazieta”. „A były czasy, gdy do rosyjskiego ambasadora ustawiały się kolejki” – dodaje.

​Reżim Maduro konfiskuje europejskie emerytury

numer 1902 - 14.12.2017

BRUKSELA Te hiszpańskie emerytury, które wysyłamy naszym emigrantom w Wenezueli w euro, rząd w Caracas przewalutowuje po kursie, który uważa za stosowny. Są wypadki, kiedy w ogóle zatrzymuje te pieniądze – alarmuje Beatriz Becerra, wiceprzewodnicząca podkomisji praw człowieka w Parlamencie Europejskim.

Śmierć żołnierza NATO na Litwie

numer 1902 - 14.12.2017
KRAJE BAŁTYCKIE We wtorek w koszarach w Rukli został znaleziony martwy żołnierz chorwacki ze stacjonujących na Litwie sił wschodniej flanki NATO. Sprawę bada prokuratura. Jak powiedział „Codziennej” kpt. Skomantas Povilionis z litewskiego resortu obrony, jest za wcześnie na jakiekolwiek wnioski. – Jako wojsko nie możemy prowadzić dochodzeń, sprawę bada prokuratura – powiedział Povilionis.

Dżihadyści odeszli. Pozostały masowe groby

numer 1901 - 13.12.2017
Na wyzwolonych spod okupacji tzw. Państwa Islamskiego (IS) terenach w Iraku odkrywane są kolejne masowe groby. Ujawniają światu skalę ludobójstwa, jakiej dopuścili się dżihadyści. W jednym z grobów znaleziono ciała 40 dzieci.

​Europa stawia na obronność

numer 1901 - 13.12.2017
BRUKSELA Pakiet 17 projektów wojskowych, w tym zacieśnienie współpracy w dziedzinie obronności, modernizacja infrastruktury wykorzystywanej przez żołnierzy, budowa wspólnego systemu łączności i działania w cyberprzestrzeni – to najważniejsze z ustalonych w Brukseli punktów inicjatywy PESCO, czyli europejskiej współpracy obronnej zrzeszającej 25 państw UE, w tym Polskę.

Ważna wizyta w trudnym momencie

numer 1901 - 13.12.2017
Prezydent RP Andrzej Duda spotka się dziś w Charkowie z prezydentem Petrem Poroszenką i obserwatorami OBWE. – Nam i Ukraińcom powinno zależeć na współpracy. Tu chodzi o strategiczny interes obu państw – mówi dr Jerzy Targalski.

​Donald Trump uszczelnia granice

numer 1901 - 13.12.2017

USA Zniesienie loterii wizowej, likwidacja systemu tzw. migracji łańcuchowej oraz podtrzymanie zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych obywateli z państw, które mają problem z terroryzmem – to główne propozycje prezydenta USA Donalda Trumpa mające zwiększyć bezpieczeństwo.

​Iran chce wesprzeć terrorystów

numer 1901 - 13.12.2017
BLISKI WSCHÓD Udzielenie pełnego wsparcia palestyńskim organizacją walczącym z Izraelem obiecał dowódca sił Al-Kuds, specjalnej jednostki Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Zachód bezsilny wobec antysemityzmu

numer 1900 - 12.12.2017
Decyzja prezydenta Donalda Trumpa dotycząca przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy rozbudziła demony antyizraelskie i antysemickie w Zachodniej Europie. – Jest to bardzo poważna sprawa. Mam nadzieję, że zajmie się tym Bruksela – mówi „Codziennej” wiceszef PE Ryszard Czarnecki.