Świat

Drapieżne lwice na straży wolności

numer 1799 - 12.08.2017
Trwają walki o dawną nieformalną stolicę tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii – Ar-Rakkę. Ulice tego miasta przepełnione są oddziałami snajperskimi, w których walczą także kurdyjskie i jazydzkie kobiece bataliony. Ich szeregi zasiliły dawne niewolnice dżihadystów, które z bronią w ręku szukają zemsty na swoich oprawcach.

​Amerykanie szprycują się na potęgę

numer 1799 - 12.08.2017
USA W czwartek podczas spotkania z dziennikarzami w New Jersey prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie alertu medycznego z powodu drastycznego wzrostu liczby Amerykanów uzależnionych od syntetycznych leków przeciwbólowych, tzw. opioidów.

Pamięć o bohaterach wciąż żywa

numer 1799 - 12.08.2017
W Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie upamiętniono 75. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej – dwójki polskich pedagogów żydowskiego pochodzenia, którzy poświęcili swoje życie dla opieki nad dziećmi mieszkającymi w getcie warszawskim.

​Rosja znowu prowokuje nad Bałtykiem

numer 1799 - 12.08.2017

INCYDENTY Od początku sierpnia polskie i hiszpańskie myśliwce, biorące udział w natowskiej misji „Baltic Air Policing”, w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich ośmiokrotnie przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe, które zbliżyły się na niebezpieczną odległość do granic powietrznych Sojuszu.

Bruksela zaostrza sankcje wobec reżimu Kima

numer 1799 - 12.08.2017

UE Rada Unii Europejskiej zdecydowała o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Północnej. Jest to wynik przyjętej kilka dni wcześniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej Pjongjang za testowanie międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Putin podgląda administrację Trumpa

numer 1798 - 11.08.2017
W środę rosyjski wojskowy samolot rozpoznawczy Tu-154M operował w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych. Na niewielkim pułapie przeleciał m.in. nad Białym Domem, Kapitolem, Pentagonem, Centralną Agencją Wywiadowczą oraz innymi rządowymi budynkami mieszczącymi się na wschodnim wybrzeżu USA.

​Chciał utopić chrześcijan we krwi

numer 1798 - 11.08.2017

TERRORYZM Niemieckie media podały motywy, jakimi kierował się 26-letni Ahmad A., który w lipcu zaatakował nożem klientów jednego z supermarketów w Hamburgu. Tymczasem francuskie służby ujawniły tożsamość sprawcy,
który w środowy poranek próbował rozjechać grupę żołnierzy w podparyskim Levallois-Perret.

​Wojsko na austriackich granicach

numer 1798 - 11.08.2017
WIEDEŃ Austriackie władze zaostrzają środki ochrony granic przed nielegalną imigracją. Wojsko będzie wspierało kontrole prowadzone przez służby na terenach przygranicznych.

Norweski bat na leniwych imigrantów

numer 1798 - 11.08.2017
Władze w Oslo planują stworzenie kursów językowych dla cudzoziemców z krajów odległych kulturowo. Jeśli po pięciu latach imigranci nie zdadzą testu z języka norweskiego, stracą prawo do zasiłków. – Nowe prawo uderzy głównie w tych imigrantów, którzy przyjeżdzają tylko po darmowe świadczenia i nie garną się do pracy – wyjaśnia „Codziennej” korespondent z Norwegii Henryk Malinowski.

Amerykańscy najemnicy polecą do Afganistanu

numer 1798 - 11.08.2017

WASZYNGTON Coraz więcej obywateli USA sprzeciwia się dalszej interwencji amerykańskich wojsk w Afganistanie. Sekretarz Stanu Rex Tillerson zapowiedział publicznie, że Biały Dom rozważy nową strategię, by jak najszybciej zakończyć konflikt w tym kraju. Niewykluczone, że wojna w Afganistanie będzie pierwszą w historii, która… zostanie sprywatyzowana.