Świat

Węgierskie media: wielka przyjaźń z Polakami

numer 1976 - 15.03.2018
BUDAPESZT Trwający VI Wielki Wyjazd Klubów „Gazety Polskiej” na Węgry obija się szerokim echem w tamtejszych mediach. Dziennikarze zwrócili uwagę na przyjaźń łączącą oba narody oraz na fakt, że wyprawę objął honorowym patronatem premier RP Mateusz Morawiecki.

Dżihadyści werbują imigrantów

numer 1976 - 15.03.2018

MADRYT Z raportu opublikowanego przez hiszpańskich kryminologów wynika, że komórki islamskich organizacji terrorystycznych działających na Półwyspie Iberyjskim poszukują nowych członków, zwłaszcza wśród skupisk nielegalnych imigrantów z Afryki.

Koniec politycznej stagnacji nad Sprewą

numer 1975 - 14.03.2018
Podczas dzisiejszego posiedzenia w Berlinie Bundestag będzie głosował nad przyjęciem umowy koalicyjnej między chadekami z CDU/CSU a socjaldemokratami z SPD, na mocy której po 171 dniach od wyborów parlamentarnych Niemcy utworzą nowy rząd. Po raz czwarty kanclerzem zostanie Angela Merkel.

Polska wspiera rozszerzenie UE

numer 1975 - 14.03.2018
Szef polskiego MSZ-etu Jacek Czaputowicz w czasie jednodniowej wizyty odwiedził Skopje, gdzie spotkał się z najważniejszymi przedstawicielami macedońskich władz. Podczas wizyty na Bałkanach doszło również do polsko-amerykańskich rozmów ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu Thomasem Yazdgerdim.

​Londyn daje Moskwie ultimatum

numer 1975 - 14.03.2018
WIELKA BRYTANIA Sojusznicy Wielkiej Brytanii poparli jej żądanie skierowane do Rosji, by wytłumaczyła się z oskarżeń o odpowiedzialność za próbę zabójstwa podwójnego agenta Siergieja Skripala.

​Nie ma dowodów, że Rosja pomagała Trumpowi

numer 1975 - 14.03.2018
WASZYNGTON Kongresman Mike Conway z komisji wywiadu Izby Reprezentantów ogłosił, że to gremium nie znalazło żadnego dowodu, iż Rosja pomogła Donaldowi Trumpowi wygrać wybory. Tym samym trwające od ponad roku ponadpartyjne śledztwo zbliża się do końca, a jego konkluzja nie spodoba się amerykańskiej lewicy.

​Grupa Wyszehradzka zyskuje sojuszników

numer 1975 - 14.03.2018
UE W rozmowie z amerykańską Agencją Reutera szef MSZ-etu Węgier Péter Szijjártó zaznaczył, że jego kraj oraz pozostałe kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej (V4) mają zamiar bliżej współpracować w kwestiach polityki migracyjnej z Austrią oraz Włochami.

Tajemnicza misja rosyjskiego generała w Syrii

numer 1975 - 14.03.2018

BLISKI WSCHÓD W Rosji odbył się tajny pochówek generała Władimira Jeremiejewa, wiceszefa głównego zarządu działań kontrolno-nadzorczych ministerstwa obrony Rosji, który zginął w Syrii. Ceremonię zabezpieczali funkcjonariusze służb specjalnych.

Front Narodowy przeszedł do historii

numer 1974 - 13.03.2018
W niedzielę zakończył się dwudniowy kongres Frontu Narodowego (FN) w Lille. Przedstawiciele tego skrajnie prawicowego ugrupowania zdecydowali się m.in. na zmianę nazwy partii i wybrali na stanowisko przewodniczącego Marine Le Pen. Sam kongres został przesłonięty skandalicznym rasistowskim zachowaniem asystenta liderki FN-u.

Wspólny triumf obchodzony w Wilnie

numer 1974 - 13.03.2018
Na Litwie odbyły się uroczystości z okazji odzyskania w 1990 r. niepodległości. – Powrót Litwy do grona suwerennych państw ma dla nas olbrzymie znaczenie. Był to triumf Solidarności i Sąjūdisu, dwóch wielkich ruchów społecznych, które wyszły daleko poza granice naszych państw – oświadczył w Wilnie marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.