Świat

Wróg Putina otruty we Francji

numer 1797 - 10.08.2017

PARYŻ Zdaniem francuskiej prokuratury przyczyną śmierci jesienią 2012 r. w Wielkiej Brytanii 44-letniego rosyjskiego oligarchy Aleksandra Pieriepilicznego, głównego świadka w międzynarodowym śledztwie dotyczącym defraudacji pieniędzy przez urzędników Kremla, była silnie toksyczna trucizna podana biznesmenowi kilka dni wcześniej w Paryżu.

Wilno ostrożnie o Sowie i Przyjaciołach

numer 1797 - 10.08.2017
Opublikowanie przez TVP Info nagrania rozmów w restauracji Sowa i Przyjaciele, które dotyczyły największej inwestycji zagranicznej w historii Litwy, w samym kraju nad Wilią nie wywołały wielkich emocji. Ich treść oraz reakcje mogą jednak rzucać nowe światło na dotychczasowe problemy Orlenu w litewskich Możejkach.

​Gniew, jakiego świat nie widział

numer 1797 - 10.08.2017

PÓŁWYSEP KOREAŃSKI Jeśli Korea Płn. będzie nadal groziła Stanom Zjednoczonym, to spotka ją ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział – zapowiedział prezydent Donald Trump. Pjongjang kontynuuje rozwój programu balistycznego i nuklearnego, a ostatnio zagroził atakiem na wyspę Guam na Pacyfiku należącą do terytorium USA.

Beemką we francuski kontrwywiad

numer 1797 - 10.08.2017
Wczoraj przed siedzibą francuskiego kontrwywiadu w podparyskim Levallois-Perret rozpędzony samochód wjechał w grupę żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniach wojskowych. W wyniku ataku szaleńca rannych zostało sześć osób, w tym dwie ciężko. Miejscowe władze i policja określiły zdarzenie jako akt terrorystyczny.

Saakaszwili: Białoruś będzie następna

numer 1797 - 10.08.2017

EUROPA Kolejnym celem Rosji jest zajęcie Białorusi – powiedział były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podczas akcji protestacyjnej przed ambasadą Rosji w litewskiej stolicy.

Brigitte Macron nie dostanie kancelarii

numer 1796 - 09.08.2017
Już ponad ćwierć miliona osób podpisało elektroniczną petycję sprzeciwiającą się pomysłowi umocnienia pozycji Brigitte Macron i utworzenia dla niej kancelarii pierwszej damy. Jest to wyraz niechęci wobec hipokryzji klasy politycznej, która miesiąc temu wprowadziła przepisy mające zatrzymać nepotyzm we francuskiej polityce.

​ Chińczycy pogrążyli belgijskiego księcia

numer 1796 - 09.08.2017

BRUKSELA 53-letni książę Laurent, młodszy brat króla Belgii Filipa I Koburga, może stracić swoją część rządowych dotacji przysługujących członkom rodziny królewskiej. W połowie lipca br. książę, nie informując nikogo o swoich planach, spotkał się w Brukseli z przedstawicielami chińskiej armii.

Kreml osądzi ministra łapówkarza

numer 1796 - 09.08.2017

ROSJA Wczoraj w Moskwie ruszyło postępowanie ws. byłego ministra rozwoju gospodarczego FR Aleksieja Uljukajewa, oskarżanego przez służby o przyjęcie 2 mln dol. łapówki w zamian za ułatwienie zakupu przez rosyjski koncern Rosnieft części akcji innej paliwowej spółki – Basznieftu.

​Bruksela trzyma Londyn za portfel

numer 1796 - 09.08.2017
BREXIT Pomimo opuszczenia Unii Europejskiej Londyn będzie musiał współfinansować przynajmniej do 2020 r. długoterminowe projekty unijne – zapowiedział komisarz UE ds. budżetowych Günther Oettinger.

​Zarażone jajka truły Belgów, Holendrów i Niemców

numer 1796 - 09.08.2017

EUROPA W Belgii i Holandii trwa wybijanie ponad miliona sztuk kur. Jest to spowodowane wykryciem w jajach pochodzących z ferm w tych krajach owadobójczego środka przeciwko wszom i pchłom, który zawiera trujący fipronil.