Świat

​Dymisja w związku z seksskandalem

numer 1896 - 07.12.2017

USA John Conyers, demokratyczny reprezentant Michigan, ogłosił, że rezygnuje ze swojego miejsca w Izbie Reprezentantów. Powodem mają być oskarżenia o molestowanie seksualne, o których od niedawna głośno jest w amerykańskich mediach.

​Trump przeniesie ambasadę do Jerozolimy

numer 1896 - 07.12.2017

DYPLOMACJA Prezydent USA zdecydował o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. To pierwszy krok w procesie, którego finałem będzie przeniesienie amerykańskiej ambasady do Świętego Miasta. Ten krok może spowodować zaostrzenie się amerykańskich relacji na Bliskim Wschodzie.

Nowy bat na terrorystów

numer 1895 - 06.12.2017
WASZYNGTON Obywatele ośmiu państw nie wjadą do USA
Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) zadecydował, że memorandum Trumpa ws. wydawania wiz mieszkańcom państw borykających się z problemami terroryzmu może tymczasowo wejść w życie w pełnym brzmieniu. I chociaż sprawa jeszcze nie znalazła swojego finału, jest to ogromne zwycięstwo administracji Trumpa.

W Kijowie szykuje się trzeci majdan

numer 1895 - 06.12.2017
UKRAINA Saakaszwili wzywa do obalenia prezydenta Poroszenki

​Rosyjscy najemnicy będą walczyli w Sudanie

numer 1895 - 06.12.2017
CHARTUM Po Ukrainie, Syrii i Libii Sudan jest kolejnym krajem, do którego Rosja wyśle oddziały formalnie niewchodzące w skład rosyjskich sił zbrojnych. Najemnicy to w większości byli lub urlopowani żołnierze, często wywodzący się z jednostek specjalnych (specnaz).

​NATO stawia na sojusz z UE

numer 1895 - 06.12.2017
BRUKSELA Temat zacieśnienia współpracy militarno-operacyjnej między NATO a Unią Europejską zdominował pierwszy dzień posiedzenia szefów dyplomacji państw Sojuszu, które rozpoczęło się wczoraj w Brukseli.

​Przełom w wojnie domowej w Syrii

numer 1895 - 06.12.2017

BLISKI WSCHÓD Rezan Gilo, kurdyjski dowódca wojsk w Rożawie (syryjskim Kurdystanie), zadeklarował, że Kurdowie chcą się stać częścią syryjskiej państwowej armii. To początek rozmów o przyszłości Syrii po kolejnych wygranych na wojnie z tzw. Państwem Islamskim (IS).

​Rebelianci zabili byłego prezydenta

numer 1895 - 06.12.2017

PÓŁWYSEP ARABSKI Były prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salih z jemeńskiej prawicowej partii szyickiej Generalny Kongres Ludowy (GPC) zginął wczoraj w pobliżu Sany podczas wymiany ognia pomiędzy jego zwolennikami a rebeliantami Huti.

Londyn chce zatrzymać Polaków

numer 1894 - 05.12.2017
BREXIT Brytyjczycy za ponownym referendum
Bruksela coraz mocniej naciska na rząd Theresy May ws. warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Tymczasem brytyjskie władze twierdzą, że chcą zatrzymać w kraju europejskich pracowników i podkreślają strategiczne partnerstwo z Polską.

USA ograniczą imigrację

numer 1894 - 05.12.2017
WASZYNGTON Amerykanie wycofali się z prac nad umową ONZ-etu

Administracja Donalda Trumpa wycofała USA z prac nad umową międzynarodową w sprawie uchodźców przygotowywaną przez ONZ. Według oświadczenia strony amerykańskiej proponowana umowa w zbyt dużym stopniu wpłynęłaby na politykę migracyjną USA.