Świat

Front premiera Camerona

Numer 83 - 16.12.2011
David Cameron szuka sojuszników wśród państw Unii Europejskiej. Adresatami jego starań są przede wszystkim te państwa, które jeszcze nie zdecydowały o poparciu dla postanowień ostatniego szczytu w Brukseli. Według dziennika „Independent” David Cameron szuka wsparcia u szefów rządów Irlandii i Szwecji.

Język niechciany i trudny

Numer 83 - 16.12.2011
Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden donosi, że w Europie drastycznie spada liczba uczniów chętnych do nauki języka niemieckiego. W Holandii jeszcze sześć lat temu niemieckiego uczyło się blisko 86 proc. młodzieży szkolnej. Aktualne dane mówią o 44 proc. W Danii odsetek ten wynosi ok. 35 proc.

Miedwiediew rozmawia z Van Rompuyem

Numer 83 - 16.12.2011
Co pół roku prezydent Rosji spotyka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej, a teraz także przewodniczącym Rady Europejskiej Van Rompuyem. Europa już dawno zapomniała po co. Początkowo Unia na spotkaniach zamierzała wywierać nacisk na przedstawicieli Rosji, by demokratyzowali swój kraj. Ale Bruksela szybko porzuciła takie myśli.

Na żywo jak na niby

Numer 83 - 16.12.2011
Ubiegający się o trzecią kadencję prezydencką Władimir Putin po raz dziesiąty wziął udział w transmitowanym na żywo w państwowych stacjach telewizyjnych i radiowych programie „Rozmowa z Władimirem Putinem”. Doroczne widowisko tym razem trwało cztery i pół godziny. Składało się z odpowiedzi premiera Rosji na pytania obywateli nadesłane wcześniej przez internet lub zgłoszone telefonicznie.

Odwrót z Bagdadu

Numer 83 - 16.12.2011
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, witając amerykańskich żołnierzy, nazwał wojnę w Iraku honorowym sukcesem. Komentatorzy uważają jednak, że wojna była strategiczną porażką USA, bo wzmocniła wpływy Iranu jako głównego rywala USA w regionie.

126 ofiar Metanolu

Numer 83 - 16.12.2011
Ponad stu mieszkańców indyjskiej wioski zmarło po wypiciu skażonego alkoholu. Bimber zawierał wysoce stężony metanol. Utrata wzroku, drgawki, bolesne skurcze i ostatecznie śmierć 126 osób to bilans zbiorowego zatrucia toksycznym alkoholem, do którego doszło we wtorek w Indiach. Popyt na domowej roboty alkohol wynika z jego ceny.

Chirac winny korupcji

Numer 83 - 16.12.2011
Sąd w Paryżu skazał byłego prezydenta Francji Jacques’a Chiraca na dwa lata więzienia w zawieszeniu. 79-letniego Chiraca uznano za winnego stawianych mu zarzutów korupcyjnych. Politykowi udowodniono defraudację środków publicznych i nadużycie zaufania w latach 90. Chirac był w tamtym czasie merem Paryża. Odczytanie wyroku zaskoczyło wszystkich, z prokuraturą włącznie.

Leczenie kaca w Karpatach

Numer 83 - 16.12.2011
W ukraińskich górach otwarto centrum dla skacowanych niedźwiedzi. Na 12 ha jest miejsce dla 30 brunatnych niedźwiedzi, które w różnych miejscach nabawiły się alkoholizmu. Na razie przyjechały dwa. Miś Jura siedem lat mieszkał w klatce w centrum turystycznym na górze Dragobat, tam turyści go dokarmiali i niestety poili. Niedźwiedzica Buboczka trafiła z cyrku w Charkowie.

Koniec partnerstwa z Francją i Niemcami?

Numer 81 - 14.12.2011
Brytyjskie miasta Bishop’s Stortford, Doncaster i Wallingford, rządzone przez konserwatystów, zerwały swoje partnerstwa z gminami w Niemczech i we Francji. Politycy opozycyjnej Partii Pracy widzą w tym oznakę postępującego eurosceptycyzmu. Partnerstwa miast to forma współpracy między samorządami, która ma na celu wymianę kulturalną i gospodarczą.

Stan wojenny był błędem

Numer 81 - 14.12.2011
Prof. Richard Pipes, doradca Ronalda Reagana, uważa, że gdyby nie stan wojenny, to Polska otrzymałaby od USA pomoc gospodarczą. Ujawnione wczoraj dokumenty NATO dowodzą, że nie było koncentracji wojsk sowieckich wokół Polski na jesieni i zimą 1981 r. Kiedy w grudniu 1980 r. przesiadałem się na lotnisku w Zurychu, kupiłem numer „Newsweeka” z planem sowieckiej interwencji na Polskę.