Świat

Obyło się bez paraliżu

Numer 70 - 01.12.2011
Dwa miliony pracowników brytyjskiego sektora publicznego strajkowało wczoraj przeciwko zmniejszeniu pensji i emerytur oraz wydłużaniu wieku emerytalnego. To największe protesty od 30 lat.

Fala strajków w Europie

Numer 70 - 01.12.2011
W ostatnim czasie strajkowano w Portugalii, Bułgarii i Wielkiej Brytanii, a dziś planowane są strajki w Grecji. 24 listopada doszło do paraliżu Portugalii w wyniku strajku przeciwko oszczędnościom wymuszanym przez Unię Europejską i inne instytucje, które podtrzymują finansowo ten zadłużony kraj.

Japończycy nie chcą się kochać

Numer 70 - 01.12.2011
Naukowcy biją na alarm. Dorośli Japończycy nie zakładają rodzin i stronią od kontaktów z płcią przeciwną. Według ostatnich badań co czwarty 30-latek nigdy nie uprawiał seksu. Według najnowszych danych japońskiego Narodowego Instytutu Badań nad Ludnością i Ubezpieczeniami Społecznymi (IPSS) drastycznie wzrosła liczba samotnych mężczyzn.

Przestroga dla mężów

Numer 70 - 01.12.2011
Francuz, który latami nie wypełniał obowiązków małżeńskich, zapłaci swojej byłej żonie 10 tys. euro odszkodowania. Tak zadecydował sąd w mieście Aix-en-Provence. W uzasadnieniu decyzji sąd napisał, że małżonek, który regularnie uchyla się od współżycia z żoną, godzi w jej potrzebę bliskości.

Cios za cios?

Numer 70 - 01.12.2011
Wczoraj Wielka Brytania ewakuowała swój korpus dyplomatyczny z Teheranu. Dzień wcześniej setki irańskich demonstrantów, wykrzykując „Śmierć Anglii”, wdarło się do brytyjskiej ambasady. Powodem ataku na dyplomatów miały być nowe sankcje ekonomiczne, które Londyn nałożył na Teheran w odpowiedzi na kontynuację programu nuklearnego.

Caryca uratuje Unię

Numer 70 - 01.12.2011
Liberalny dziennik „La Stampa” podkreśla rolę kanclerz Niemiec w walce z kryzysem. Wielu ma dziś nadzieję, że caryca Unii Europejskiej w ostatniej minucie zbierze siły i uratuje euro. Wystarczy już samo to, że przestanie się sprzeciwiać żądaniom polityków i wzmocni rolę Europejskiego Banku Centralnego jako ostatniej instancji, do której będą się zwracały zadłużone kraje członkowskie.

ZNISZCZYLI DOKUMENTY

Numer 70 - 01.12.2011
Niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza (BND) rozlicza się z przeszłością. Specjalna komisja historyczna bada archiwa BND, by wyjaśnić, czy zatrudniała po wojnie w swoich szeregach nazistów. Niektórych dokumentów jednak już nie ma. Zostały zniszczone przez wywiad, bo rzekomo „nie miały wartości historycznej”.

W hołdzie muzyce, ze szkodą dla budżetu

Numer 70 - 01.12.2011
UNESCO wpisała meksykańską muzykę mariachi i portugalskie fado na Listę dziedzictwa niematerialnego ludzkości. Meksykanie i Portugal- czycy są dumni ze swoich tradycji muzycznych, ale wyróżnienie kosztuje.

Chcesz być zdrowy, nie pij

Numer 70 - 01.12.2011
Co dziesiąty przypadek zachorowania na nowotwory wśród mężczyzn jest spowodowany konsumpcją alkoholu. Niemiecki Instytut Żywienia

Padlina zamiast kotleta

Numer 69 - 30.11.2011
Codziennie jedzą mięso, ale nie kupują go w supermarkecie. Miłośnicy zwierząt w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii wolą padlinę znajdowaną na poboczach dróg. – To bardziej humanitarne i mniej kosztowne w dobie kryzysu – twierdzą.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO