Świat

Sprzedał 29 ton złota

Numer 1 - 09.09.2011
Libijski bank centralny sprzedał na polecenie Kaddafiego rezerwy złota o wartości ponad miliarda dolarów. Sprzedane złoto najprawdopodobniej trafiło do sąsiedniej Tunezji. Obecnie libijskie aktywa sięgają 115 mld dol., z tego 90 mld dol. ulokowanych jest za granicą. Dane te nie uwzględniają pieniędzy zgromadzonych przez Kaddafiego i jego rodzinę.

Mocny debiut Ricka Perry’ego

Numer 1 - 09.09.2011
Perry jest liderem w wyścigu republikańskich kandydatów do prezydentury. Gubernator Teksasu pierwszy raz wystąpił w debacie telewizyjnej z rywalami. Potwierdził w niej swoją opinię polityka o zdecydowanych poglądach. Debata odbyła się w Bibliotece im. Ronalda Reagana w Kalifornii.

Cały region stanie w płomieniach

Numer 98 - 04.01.2012
Z dr. Mehrdadem Khonsarim, irańskim politologiem z Centre for Arab and Iranian Studies w Londynie, o możliwych konsekwencjach konfliktu w Zatoce Perskiej rozmawia Aleksandra Rybińska. Iran znów grozi USA. Wczoraj dowódca sił zbrojnych Iranu Ataollah Salehi ostrzegł Amerykanów, że „podejmie działania”, jeśli ich lotniskowiec wróci do Zatoki Perskiej. Czy czeka nas eskalacja konfliktu?

Złe wieści z Teheranu

Numer 96 - 02.01.2012
Wczoraj irańska agencja prasowa Fars podała, że Iranowi po raz pierwszy w historii udało się samodzielnie wyprodukować pręty paliwowe.

Zamknięte granice, odwołane msze

Numer 96 - 02.01.2012
Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w czterech regionach na północy kraju. Zamknięto granice państwowe. Ludzie boją się chodzić do kościoła. Prezydent ogłosił swoją decyzję w sobotnim wystąpieniu telewizyjnym. Stan wyjątkowy wprowadzono w miejscach szczególnej aktywności sekty Boko Haram, która jest odpowiedzialna za grudniowe zamachy bombowe na chrześcijan.

Zapał młodzieży sposobem na kryzys

Numer 96 - 02.01.2012
Ojciec Święty Benedykt XVI w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju wskazuje, że sposobem na przezwyciężenie kryzysu powinno być odwołanie się do idealizmu młodzieży, która może dać światu nową nadzieję. Papież powiedział, że korzenie kryzysu, który w ubiegłym roku gnębił świat pracy i gospodarkę, mają podłoże kulturowe i antropologiczne.

ZMIANA konstytucji

Numer 96 - 02.01.2012
Mimo protestów opozycji i Unii Europejskiej Viktor Orbán zmienił konstytucję Węgier i zwiększył wpływ rządu na bank centralny. Mimo nacisków m.in. szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso parlament Węgier zwiększył wpływ rządu na politykę banku centralnego Węgier. Węgierski rząd chce ograniczyć niezależność dotychczasowego prezesa banku centralnego Andrasa Simora.

W Japonii znów zadrżała ziemia

Numer 96 - 02.01.2012
Trzęsienie ziemi nastąpiło we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Nie ma zagrożenia tsunami. Wstrząs miał siłę 6,8 w skali Richtera. Nastąpił w niedzielę o godz. 6.27 polskiego czasu, pod dnem Pacyfiku, w odległości 250 km na północny wschód od wyspy Hachijo-jima, 500 km na południe od stolicy Japonii Tokio.

Jak ludzkie tarcze

Numer 96 - 02.01.2012
Gazety w Korei Północnej opublikowały przesłanie noworoczne Kim Dzong Una do narodu. W noworocznym orędziu prasowym nowy przywódca Korei Północnej wyraźnie dał do zrozumienia swoim poddanym, że mają mu być wierni „aż po śmierć”. Koreańczycy mają się stać „żywymi zaporami i tarczami” broniącymi swojego wodza. W zamian za wierność mieszkańcy Korei Północnej mają żyć w dobrobycie.

Z akcentem na niemieckie ofiary

Numer 96 - 02.01.2012
W 2016 r. w Berlinie z inicjatywy niemieckiej Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” powstanie kontrowersyjne centrum upamiętniające niemieckie i europejskie przesiedlenia z końca II wojny światowej. Wiadomość oficjalnie ogłosił w sobotę minister ds. kultury Niemiec Bernd Neumann z CDU. Bernd Neumann nadzorował projekt powstania muzeum z ramienia niemieckiego rządu.