Świat

Kary za brak przestrzegania unijnych reguł

Numer 65 - 25.11.2011
Komisja Europejska pozwała wczoraj Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (CJEU) za niepełne wdrożenie czterech unijnych dyrektyw. Warszawie grożą dotkliwe kary pieniężne.

Putin znokautowany

Numer 65 - 25.11.2011
Władimir Putin nie pojawił się na koncercie na Łużnikach po tym, jak wcześniej w tym samym miejscu został wygwizdany podczas turnieju sztuk walki. Transmitowane na żywo przez telewizję publiczne upokorzenie Putina zdarzyło się po raz pierwszy, ale nie ostatni. W środę Putin się żalił, że część deputowanych do Dumy nie wstała, kiedy wszedł.

Więzienie i przepadek mienia

Numer 65 - 25.11.2011
Białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia o zaostrzonym rygorze, a jego mienie zostanie w całości skonfiskowane. Punktem wyjścia do prześladowania opozycjonisty były dane ujawnione białoruskim śledczym przez polskich i litewskich urzędników. Sąd w Mińsku uznał, że Bialacki ukrył na kontach w polskich i litewskich bankach bardzo wysokie kwoty.

Pomylił drzwi

Numer 65 - 25.11.2011
81-letni pasażer wietnamskich linii lotniczych pomylił drzwi toalety z wyjściem ewakuacyjnym. Kiedy jeden z pasażerów zauważył, że starszy mężczyzna siłuje się z drzwiami wyjścia awaryjnego, podbiegł i go odciągnął. Mężczyzna nie rozumiał, dlaczego ktoś udaremnił jego wizytę w toalecie. Za pomyłkę staruszek będzie musiał zapłacić.

Utopimy Seul w morzu ognia

Numer 65 - 25.11.2011
Korea Północna zagroziła wczoraj, że zmieni pałac prezydenta Korei Południowej w morze ognia. Te groźby Phenian wystosował po tym, jak Seul przeprowadził ćwiczenia wojskowe obok jednej z wysp ostrzelanej w zeszłym roku przez Koreę Północną. Groźby padły w rocznicę obstrzału przez Koreę Północną południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong.

Bractwo Muzułmańskie szuka kompromisu

Numer 63 - 23.11.2011
Działacze opozycyjni wzywali wczoraj do kolejnych protestów przeciwko rządom wojskowych. Przez cały dzień ludzie zbierali się na placu Tahrir w centrum Kairu, dołączając do setek innych, którzy spędzili tam noc w prowizorycznych namiotach.

Nowe sankcje

Numer 63 - 23.11.2011
Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania nakładają nowe sankcje na Iran, po tym jak Międzynarodowa Agencja Atomowa (MAEA) ujawniła, że program nuklearny Teheranu może służyć celom wojskowym.

Indie: baty za alkoholizm

Numer 63 - 23.11.2011
Indyjski polityk Anna Hazare, który zyskał popularność dzięki swoim propozycjom wprowadzenia kary śmierci dla skorumpowanych polityków, wziął się za alkoholików. Hazare mówi, że takie kary cielesne są bardzo skuteczne i że stosowano je już wcześniej w jego rodzinnej wiosce w stanie Maharasztra. – Najpierw dawaliśmy trzy ostrzeżenia – opowiada polityk.

Wielka Brytania: Natrętny minister

Numer 63 - 23.11.2011
Organizacja charytatywna Help Emergency, walcząca o poprawę warunków w brytyjskich szpitalach, oskarża szefa resortu zdrowia o katowanie pacjentów swym wizerunkiem. Co kilka minut na ekranach telewizorów zamontowanych w salach dla pacjentów wyświetlany jest spot reklamowy z udziałem Andrew Lansleya. W nim minister na okrągło przekonuje, że pacjenci są dla niego bardzo ważni.

Strzały w budce z kebabem

Numer 63 - 23.11.2011
W niemieckiej Kilonii 25-letni mężczyzna o mało nie przypłacił życiem wizyty w budce z kebabem. Uraził kucharza, teraz się leczy. Głodny chłopak zapłacił za obiad, ale nie był zachwycony tym, co mu podano. Poskarżył się właścicielowi budki, a ten poczuł się dotknięty. Męż-czyźni zaczęli się kłócić.