Świat

Polacy i Litwini pomogli Łukaszence

Numer 48 - 04.11.2011
W Mińsku rozpoczął się proces białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego. Haki na rzekomo antyrządową działalność opozycjonisty białoruski reżim otrzymał wprost z rąk urzędników Litwy i Polski.

Ufaliśmy Litwinom i Polakom

Numer 48 - 04.11.2011
Hary Pahaniajła, białoruski prawnik, prezes komisji prawnej Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Aleś Bialacki musiał otworzyć konta bankowe na Litwie oraz w Polsce, bo był to jeden z głównych warunków otrzymania zachodniej pomocy na działalność organizacji praw człowieka na Białorusi. Na konto wpływały pieniądze od rządów i darczyńców prywatnych. Ufaliśmy Litwinom i Polakom.

Tomasz Pisula, prezes fundacji Wolność i Demokracja

Numer 48 - 04.11.2011
Na przykładzie sprawy Alesia Bialackiego widać jedną rzecz – polscy urzędnicy, którzy wydali dokumenty bankowe białoruskiego opozycjonisty, nie wiedzieli, jakie mamy stosunki z Białorusią. To nie dziwi, biorąc pod uwagę, że polityka polskiego MSZ-etu w stosunku do reżimu Łukaszenki wciąż się zmieniała w ciągu ostatnich 4 lat.

Obama wielbi Merkel

Numer 48 - 04.11.2011
Cieszę się, że mogę pracować z Angelą – powiedział Barack Obama przed dwudniowym szczytem G20 w Cannes. Prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się wczoraj z prezydentem Francji i gospodarzem szczytu Nicolasem Sarkozym. Po spotkaniu Obama powiedział, że „musimy wyprostować sytuację w Europie”.

Kirgizi wybierają prezydenta

Numer 45 - 31.10.2011
W Kirgizji odbyła się w niedzielę pierwsza tura wyborów prezydenckich. Głosowanie może stać się demokratycznym przełomem na skalę całej Azji Środkowej.

Przywracanie imion ofiarom stalinowskiego terroru

Numer 45 - 31.10.2011
W centrum Moskwy tuż obok gmachu Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), spadkobierczyni sowieckich służb KGB i NKWD, wspomniano w sobotę ofiary stalinowskiego terroru z lat 1937–1938.Jak przypomniał organizator akcji, stowarzyszenie „Memoriał”, tylko w rosyjskiej stolicy ofiarą represji padło w tym okresie ponad 30 tys. osób.

Pytona zabiło obżarstwo

Numer 45 - 31.10.2011
Naukowców z parku narodowego Everglades, położonego na południu amerykańskiego stanu Floryda, zszokował znaleziony przez nich 5-metrowy pyton tygrysi. Był to nie tylko najdłuższy wąż w okolicy, ale także najbardziej łakomy. Po zastrzeleniu gada okazało się bowiem, że połknął on 35-kilogramowego jelenia. Nie wiadomo, czy dałby radę go strawić.

Pasztet z wiewiórki

Numer 45 - 31.10.2011
Brytyjczycy zajadają się pasztetem z szarych wiewiórek. Ich zdaniem to dobry sposób na pozbycie się niszczycielskich gryzoni. Kornwalijska firma, słynąca z wyrobu tzw. cornish pastry, czyli tradycyjnych pękatych pierogów, ma teraz w swojej ofercie pasztet z szarej wie-wiórki.

Chrześcijanie chcą zakazu bluźnierczego spektaklu

Numer 45 - 31.10.2011
Ponad 5 tys. chrześcijan protestowało w sobotę w Paryżu przeciwko kontrowersyjnej sztuce teatralnej, w której twarz Chrystusa jest oblewana ekskrementami.

Niemiecki agent negocjuje ekstradycję Saifa al-Islama

Numer 45 - 31.10.2011
Saudyjska telewizja Al-Arabija ujawniła tożsamość człowieka, który jest odpowiedzialny za negocjacje w sprawie ekstradycji syna libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego Saifa al-Islama do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.