Świat

Policja wydzwoniła 42 tys. euro

Numer 112 - 21.01.2012
Londyńska policja w ciągu ostatnich dwóch lat wygenerowała koszt 42 tys. euro za połączenia telefoniczne z zegarynką. Skandal z horrendalną kwotą za korzystanie z zegarynki wyszedł na jaw w środę. Rzecznik policji zarzekał się, że stara się ciąć koszty, ale jak zaznaczył „istnieją oczywiste powody, by korzystać z usług informacji telefonicznej”.

Sikorski: To krok w dobrym kierunku

Numer 112 - 21.01.2012
Państwa spoza strefy euro, które podpiszą pakt fiskalny oraz zadeklarują gotowość do wprowadzenia go w życie, będą mogły uczestniczyć co najmniej raz do roku w szczytach euro – głosi najnowsza wersja międzyrządowej umowy, uzgodnionej na grudniowym szczycie unijnym w Brukseli.

Rosja: ponad pół miliona zarażonych HIV

Numer 112 - 21.01.2012
Liczba nosicieli wirusa HIV w Rosji rośnie co roku o 50 tys. osób. Ponad 80 proc. zarażonych to ludzie młodzi. Większość z nich nie przekroczyła 40. roku życia. Dane o pogarszającej się sytuacji przedstawił jeden z raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z dokumentu wynika, że liczba nosicieli wirusa w Rosji przekroczyła 630 tys. osób.

Prezydent Wulff o miejscu niemieckiej hańby

Numer 112 - 21.01.2012
Prezydent Niemiec Christian Wulff wygłosił mowę z okazji 70. rocznicy konferencji w Wannsee. Willę, w której kilkadziesiąt lat temu niemieccy oficerowie zaplanowali zagładę Żydów, nazwał miejscem niemieckiej hańby. Wczoraj Christian Wulff i izraelski polityk z partii Likud Yossi Peled wspólnie wzięli udział w obchodach 70. rocznicy konferencji w Wannsee.

Wielka demonstracja antyrządowa w stolicy

Numer 111 - 20.01.2012
Wczoraj na czas zaplanowanej manifestacji antyrządowej policja zamknęła odcinek między Łukiem Triumfalnym a pl. Wiktorii w Bukareszcie. Według danych organizatorów protestu ulicami rumuńskiej stolicy przeszło 10 tys. demonstrantów niezadowolonych z rządów premiera Emila Boca.

Chciał je ożywić

Numer 111 - 20.01.2012
Policja ujawniła nowe ustalenia w sprawie makabrycznego znaleziska, którego dokonano jesienią ub.r. w mieszkaniu 45-letniego Rosjanina. Okazuje się, że mężczyzna, który przetrzymywał w domu 29 wykopanych z grobu ciał dziewczynek, chciał je ożywić i przekazać im swoją wiedzę. Jesienią 2011 r. w mieszkaniu 45-letniego Anatolija Moskwina znaleziono 29 ciał dziewczynek w wieku od dwóch do 15 lat.

Powstrzymał deszcz

Numer 111 - 20.01.2012
Prokuratura w stolicy Kolumbii, Bogocie, wszczęła śledztwo w sprawie lokalnego szamana Jorge Eliasa Gonzaleza. Otrzymał on 2 tys. dol. od organizatorów mistrzostw świata FIFA do 20 lat w piłce nożnej, które odbyły się w sierpniu ub.r. w Kolumbii. Gonzalez twierdzi, że został zatrudniony, by powstrzymać deszcz na czas ceremonii zamknięcia mistrzostw.

Odbierzcie Nobla Gorbaczowowi

Numer 111 - 20.01.2012
Syn poległego 13 stycznia 1991 r. w Wilnie obrońcy litewskiej niepodległości Apolinarasa Povilaitisa zaapelował do Komitetu Noblowskiego o odebranie Michaiłowi Gorbaczowowi Pokojowej Nagrody Nobla. Według Povilaitisa Gorbaczow jest odpowiedzialny za użycie wojska przeciw demonstrantom, a następnie zaniechanie działań prowadzących do zbadania zdarzenia i ukarania winnych masakry.

Włosi: Kapitan statku to tchórz i zdrajca

Numer 111 - 20.01.2012
Kapitan „Costy Concordii” Francesco Schettino stał się najbardziej znienawidzonym człowiekiem we Włoszech. „Kapitan tchórz”, „dezerter” i „nikczemnik” to tylko niektóre z epitetów, którymi Włosi obrzucają 52-letniego Schettino w serwisach społecznościowych. Były już kapitan przyznał się podczas przesłuchania w prokuraturze, że „Costa Concordia” zbyt blisko podpłynęła do wybrzeża wyspy Giglio.

Norweżki zbyt wyzwolone

Numer 111 - 20.01.2012
Norweska gazeta „Dagbladet” skontaktowała się z byłą dziewczyną terrorysty Andersa Breivika. Niespełna trzydziestoletnia Białorusinka od kilku lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jak donosi „Dagbladet”, była dziewczyna Breivika wyszła za mąż za kościelnego organistę. Sama pracuje w agencji nieruchomości. – Wysoki, silny Norweg zauroczył mnie.