Świat

Hiszpanie na bruku

Numer 166 - 24.03.2012
Madryt Blisko 23 proc. Hiszpanów nie ma pracy i nie spłaca rat kredytów mieszkaniowych. Według hiszpańskiego stowarzyszenia obywatelskiego PAH codziennie tylko w stolicy Hiszpanii dochodzi do 40 eksmisji. Rząd podjął negocjacje z bankami. Ludzie nie mają z czego spłacać hipotek, liczba rodzin, w których żaden z członków nie ma stałego źródła dochodu, przekroczyła milion.

Jak zmniejszyć dług

Numer 166 - 24.03.2012
Węgierski rząd zapoczątkował rozmowy z bankami o oddłużeniu samorządów, które są winne bankom ogromną jak na Węgry kwotę ponad 5 mld dol. To kolejny etap sprzątania po rządach postkomunistów, którzy zadłużyli kraj.

Gauck: Nikt nie może być wykluczony

Numer 166 - 24.03.2012
Przed obliczem przewodniczącego Bundestagu w obecności członków obu izb parlamentu oraz żyjących jeszcze poprzednich prezydentów i wielu zaproszonych gości Joachim Gauck złożył uroczyste ślubowanie. Pierwsze oficjalne przemówienie wygłoszone przez prezydenta dotyczyło demokracji, ogólnie pojętej wolności z zachowaniem solidarności socjalnej i integracji europejskiej.

Bo ma… napięty kalendarz

Numer 166 - 24.03.2012
Nie będzie majowego szczytu NATO-Rosja w USA. Putin nie chce na niego przyjechać. Oficjalnie sekretarz generalny NATO tłumaczy zerwanie spotkania „napiętym kalendarzem wewnątrzpolitycznym w Rosji”.

Zbrojenia na preferencyjnych warunkach

Numer 166 - 24.03.2012
Przebywający w Berlinie minister obrony Izraela Ehud Barak podpisał kontrakt na budowę kolejnego, szóstego okrętu podwodnego klasy Delfin. Obecnie izraelska marynarka wojenna dysponuje trzema okrętami tego typu, a dwa kolejne są w budowie i mają trafić do służby w najbliższych latach.

Terroryzm antyterrorystów

Numer 166 - 24.03.2012
Mamy świetną policję, wspaniałe brygady antyterrorystyczne i nie gorsze służby specjalne. Wszystkie te służby i im podobne powinniśmy stawiać za wzór służbom zagranicznym. Działają błyskawicznie i skutecznie nad wyraz.

Dramat w Tuluzie a walka wyborcza

Numer 165 - 23.03.2012
23-letni Mohammed Merah, który przyznał się do zabójstwa trzech wojskowych oraz nauczyciela i trójki uczniów szkoły żydowskiej w Tuluzie, nie żyje. Kampania prezydencka zawieszona na kilka dni ruszyła z powrotem pełną parą.

Następny po Schroederze

Numer 165 - 23.03.2012
Wieloletni burmistrz Hamburga, polityk SPD i znany hamburski adwokat Henning Voscherau, od kwietnia ma objąć stanowisko szefa kontrolowanej przez Gazprom spółki budującej gazociąg South Stream. Sam zainteresowany potwierdził, że otrzymał od władz Gazpromu propozycję i jest gotowy podjąć się tego zadania.

Gorbaczow wraca do polityki

Numer 165 - 23.03.2012
81-letni były prezydent Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow ogłosił, że chce założyć partię o profilu socjaldemokratycznym. W latach 2002–2004 Gorbaczow kierował już Socjaldemokratyczną Partią Rosji. Jednak trzy lata później na mocy decyzji sądu została ona zlikwidowana.

W obronie Kościołów

Numer 164 - 22.03.2012
Wbrew instytucjom europejskim, które zarzucają Węgrom ograniczanie demokracji i wolności religijnej, rząd Viktora Orbána zacieśnia współpracę z organizacjami społecznymi i zwiększa subwencje dla największych wspólnot religijnych.