Świat

Pilnujcie swoich spraw

Numer 84 - 17.12.2011
W czasie wizyty w Brukseli prezydent Dmitrij Miedwiediew nakrzyczał na Parlament Europejski za to, że ten negatywnie ocenił ostatnie wybory w Rosji. Może sobie na to pozwolić – Rosja gotowa jest dać pieniądze na ratowanie UE. Miedwiediew zapytany o nieprawidłowości podczas wyborów odpowiedział: – Nie będę tego komentował. To nasze wybory i Parlament Europejski nie ma nic do tego.

Wojna na słowa między Paryżem a Londynem

Numer 84 - 17.12.2011
Minister finansów Francji François Baroin przypuścił wczoraj ostry atak na Londyn. Według niego Wielka Brytania jest „w trudnej sytuacji ekonomicznej” i dlatego „lepiej być dziś Francuzem niż Brytyjczykiem”. Wtórował mu szef Francuskiego Banku Centralnego Christian Noyer, który zaapelował do agencji ratingowych, by zamiast „gnębić” Paryż, obniżyły ocenę Londynowi.

STANY nie chcą płacić za Europę

Numer 84 - 17.12.2011
Christine Lagarde ostrzegała w czwartek w Waszyngtonie, że bez pomocy innych państw Unia Europejska nie wydobędzie się z zadłużenia. Stany Zjednoczone obawiają się jednak, że pośrednictwo Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ratowaniu Włoch i Hiszpanii narazi USA na straty.

Wszystkie chwyty dozwolone

Numer 84 - 17.12.2011
Papież Jan Paweł II zaakceptował stan wojenny. W tym duchu wypowiedział się w roku 1989 w rozmowie z Michaiłem Gorbaczowem. Nie jest to prawda – rewelacje autorki reportaży przygotowywanych dla TVN-u Ewy Ewart zdementował kardynał Stanisław Dziwisz. Trzeba być człowiekiem wyjątkowo cynicznym, dziennikarsko nierzetelnym, aby nie sprawdziwszy faktów, podać tę rewelację do publicznej wiadomości.

Trafił do Księgi Guinnessa

Numer 84 - 17.12.2011
Kubański dyktator Fidel Castro w ciągu 85 lat swojego życia wyszedł cało z 638 zamachów.Jak podają oficjalne dane Hawany, Fidela Castro próbowano uśmiercić na wiele sposobów. Oprócz metod konwencjonalnych stosowano i te bardziej oryginalne. Ładunek wybuchowy ukryty w bucie, piłeczce bejsbolowej, trucizna w cygarze – to tylko kilka przykładów. Fidel Castro rządził na Kubie od 1959 r.

Za zgodą parlamentu

Numer 84 - 17.12.2011
Islandia jest pierwszym zachodnioeuropejskim państwem, które uznało państwowość Palestyny. W czwartek, dwa tygodnie od przyjęcia specjalnej ustawy w islandzkim parlamencie, Islandia oficjalnie uznała Palestynę. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Obyło się bez veta

Numer 84 - 17.12.2011
W czwartek Kongres USA uchwalił budżet na obronę na 2012 r. Zwiększył również uprawnienia antyterrorystów. Stany Zjednoczone przeznaczyły na obronność 662 mld dol., o 27 mld dol. mniej niż chciał Barack Obama. Do ustawy dołączono zapis zezwalający na bardziej zdecydowaną walkę z terrorystami.

Bankowi giganci na celowniku

Numer 84 - 17.12.2011
Z powodu rosnących zagrożeń na rynkach finansowych Agencja Fitch obniżyła ocenę wiarygodności siedmiu czołowych banków świata. Fitch obciął ratingi brytyjskiego Barclays i Credit Suisse aż o dwa poziomy naraz. Obniżono też oceny Bank of America, BNP Paribas, Citigroup, Deutsche Bank i Goldman Sachs.

Tylko Włosi mogą uratować Włochy

Numer 84 - 17.12.2011
Rząd premiera Maria Montiego otrzymał wotum zaufania w Izbie Deputowanych włoskiego parlamentu. Opracowany przez niego pakiet antykryzysowy szacowany jest na 30 mld euro. Pierwsi na liście czekających na pomoc w spłacie długów są właśnie Włosi – najbogatszy naród świata. Mają oni w bankach, na giełdzie i w nieruchomościach ponad 3 bln euro.

Białorusini porzuceni

Numer 85 - 19.12.2011
Dziś mija rok od zakończonych brutalnym stłumieniem opozycyjnych demonstracji wyborów prezydenckich na Białorusi. Oburzenie światowej opinii publicznej szybko stopniało. Media zajęły się arabską wiosną i kryzysem ekonomicznym. Nieczysta gra białoruskich władz prowadzona tuż przy granicy z państwami Unii Europejskiej już mało kogo interesuje.