Świat

Kasa chorych pod ostrzałem

Numer 135 - 17.02.2012
Kasa chorych w Niemczech oferuje kobietom, które złożą obietnicę, że nigdy nie usuną ciąży, 300 euro w wypadku narodzin dziecka. Lewicowe media są oburzone. Federalny Urząd ds. Ubezpieczeń (BVA) sprawdza, czy organizacja nie złamała prawa, kasy chorych mają bowiem obowiązek „neutralności światopoglądowej”.

Na znak solidarności

Numer 134 - 16.02.2012
Prezydent Grecji Karolos Papoulias ogłosił, że rezygnuje z wynagrodzenia. Nie wiadomo, jak długo polityk nie będzie go pobierał. O decyzji prezydenta poinformował wczoraj w publicznej telewizji minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos. Wcześniej politycy odbyli długą rozmowę. Według danych greckiego ministerstwa finansów roczny dochód prezydenta wynosi 400 tys. euro.

Opiekuje się sierotami

Numer 134 - 16.02.2012
W Niemczech para spacerowiczów znalazła w lesie sześć warchlaków. Zwierzętom groziła śmierć z wyziębienia. Historia zakończyła się jednak szczęśliwie – warchlaki znalazły nietypową matkę zastępczą. Zwierzęta wałęsały się po lesie niedaleko Berlina. Ich matka najprawdopodobniej została zastrzelona przez myśliwego.

„Burżuj!”, „Faszysta!”

Numer 134 - 16.02.2012
Demokratyczna opozycja w Wenezueli wybrała swojego kandydata na prezydenta – Henrique’a Caprilesa Radonskiego. Zwolennicy dyktatora Chaveza rysują na jego zdjęciach gwiazdy Dawida. 39-letni przystojny prawnik połączył opozycyjne ugrupowania. Dzięki Radonskiemu sprzeciwiający się dyktaturze Hugo Chaveza będą mieli jednego kandydata w październikowych wyborach prezydenckich.

Iran znowu straszy

Numer 134 - 16.02.2012
W środę w obecności prezydenta Ahmadineżada załadowano do badawczego reaktora atomowego w Teheranie wyprodukowane w Iranie pręty paliwowe. Iran już w styczniu ogłosił, że z powodzeniem produkuje i testuje pręty paliwowe, aby pokazać, że międzynarodowe sankcje nie powstrzymały badań nad rozwojem technologii jądrowych.

Amerykanie negocjują z talibami

Numer 134 - 16.02.2012
Departament Stanu USA i rzecznik talibów potwierdzili, że w Katarze odbywają się bezpośrednie negocjacje przedstawicieli administracji prezydenta USA Baracka Obamy i przywódcy talibów mułły Omara.

Wicepremier ostrzega

Numer 134 - 16.02.2012
Jeżeli Unia Europejska nie nada Serbii statusu państwa kandydującego do UE, Serbia może się zwrócić w stronę Rosji. – Europa popełniłaby duży błąd, nie nadając w marcu Serbii statusu państwa kandydującego do UE.

Sarkozy stawia na populizm

Numer 134 - 16.02.2012
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił wczoraj oficjalnie, że w kwietniu będzie się ubiegał o reelekcję. Złożył też pierwsze obietnice wyborcze. Będzie walczył z imigrantami, leniwymi bezrobotnymi i oporem lewicy wobec paktu fiskalnego. Za pomocą referendum.

Wybrany do parlamentu z więziennej celi

Numer 133 - 15.02.2012
Komisja Europejska opublikowała raport o postępach w reformie systemu sprawiedliwości i walce z korupcją w Bułgarii i Rumunii. Szczególnie Bukareszt nie wypada w nim najlepiej. W rumuńskim parlamencie zasiada obecnie aż sześciu posłów, którym udowodniono działania korupcyjne.

Po zamachach w New Delhi i Tbilisi

Numer 133 - 15.02.2012
Policja izraelska została postawiona w stan podwyższonej gotowości po poniedziałkowych atakach na samochody należące do izraelskich przedstawicielstw dyplomatycznych w New Delhi i Tbilisi. Wzmocniono również środki ostrożności w ambasadach i konsulatach Izraela na całym świecie.