Świat

Celem polityki jest sprawiedliwość

Numer 16 - 27.09.2011
Ojciec Święty w przemówieniu do parlamentu niemieckiego pouczył polityków, że powinni służyć prawu i sprawiedliwości. Odpowiedzią na kryzysy powinno być zwrócenie się do Boga.

Chcesz w mordę?

Numer 14 - 24.09.2011
Znakomity polski poeta Konstanty Ildefons Gałczyński w swoim wierszu „Cyrulik jesienny” skarży się na nudę: „Oto się jesień zaczyna i nie ma komu dać w mordę”. Ale to były inne czasy, bicie w mordę należało do arsenału osobników wykolejonych.

W obronie nikabu

Numer 14 - 24.09.2011
32-letnia Kenza Drider, która od 13 lat nosi nikab, chustę owijaną dookoła głowy, pozostawiając odkryte tylko czoło i oczy, chce walczyć z obowiązującym od kwietnia tego roku we Francji zakazem noszenia islamskich zasłon.

Świat na krawędzi

Numer 14 - 24.09.2011
Choć w piątek giełdy w Europie się uspokoiły, to czwartkowy krach wzbudził obawy, że świat na nowo pogrąży się w kryzysie. Siedem państw z Grupy 20 wzywa przywódców strefy euro do działania.

Chiny wygryzają Rosję

Numer 14 - 24.09.2011
Chiny i Białoruś podpisały umowę o współpracy, pozwalającą chińskim inwestorom na uczestniczenie w prywatyzacji białoruskich przedsiębiorstw. Jak oświadczyli przedstawiciele Kremla, takiego porozumienia nie ma nawet między Rosją a Białorusią.

„Jakaś cholerna Dania!”

Numer 14 - 24.09.2011
Były minister ds. bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, prominentny polityk Partii Pracy sir Alan West, obraził Duńczyków i Belgów podczas konferencji na temat obronności w Londynie.

Iran oskarża

Numer 14 - 24.09.2011
Dyplomaci USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz innych krajów europejskich na znak protestu opuścili w czwartek, 22 września, salę Zgromadzenia Ogólnego ONZ-u w Nowym Jorku.

Tunel dla misia

Numer 14 - 24.09.2011
Koale potrzebują lepszej ochrony – wynika z czwartkowego raportu australijskiego senatu. Obrońcy torbaczy alarmują, że coraz więcej tych zwierząt ginie pod kołami samochodów. W senackim raporcie znalazły się zalecenia dla lokalnych władz, by m.in. ograniczyć dopuszczalna prędkość dla kierowców i wyznaczyć ścieżki „przyjazne koali”.

Testy na embrionach

Numer 14 - 24.09.2011
Niemiecki Bundestag przychylił się do uchwalenia ustawy dopuszczającej badania genetyczne na embrionach. Ustawa dotyczy embrionów powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia. Niemcy od lat debatowali nad stworzeniem takiej możliwości. Badania genetyczne mają w zamyśle ustawodawców wykluczyć ewentualne wady genetyczne płodu, takie jak np. obciążenie chorobą genetyczną.

Napadamy i już

Numer 15 - 26.09.2011
Zachód się rozbraja, a Rosja zwiększa siły w swoim zachodnim regionie – alarmują fińscy analitycy. Z kolei rosyjscy mówią o wojskowej impotencji NATO. Zdaniem analityków rosyjska armia stawia na szybkość.