Świat

STANY nie chcą płacić za Europę

Numer 84 - 17.12.2011
Christine Lagarde ostrzegała w czwartek w Waszyngtonie, że bez pomocy innych państw Unia Europejska nie wydobędzie się z zadłużenia. Stany Zjednoczone obawiają się jednak, że pośrednictwo Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ratowaniu Włoch i Hiszpanii narazi USA na straty.

Wszystkie chwyty dozwolone

Numer 84 - 17.12.2011
Papież Jan Paweł II zaakceptował stan wojenny. W tym duchu wypowiedział się w roku 1989 w rozmowie z Michaiłem Gorbaczowem. Nie jest to prawda – rewelacje autorki reportaży przygotowywanych dla TVN-u Ewy Ewart zdementował kardynał Stanisław Dziwisz. Trzeba być człowiekiem wyjątkowo cynicznym, dziennikarsko nierzetelnym, aby nie sprawdziwszy faktów, podać tę rewelację do publicznej wiadomości.

Trafił do Księgi Guinnessa

Numer 84 - 17.12.2011
Kubański dyktator Fidel Castro w ciągu 85 lat swojego życia wyszedł cało z 638 zamachów.Jak podają oficjalne dane Hawany, Fidela Castro próbowano uśmiercić na wiele sposobów. Oprócz metod konwencjonalnych stosowano i te bardziej oryginalne. Ładunek wybuchowy ukryty w bucie, piłeczce bejsbolowej, trucizna w cygarze – to tylko kilka przykładów. Fidel Castro rządził na Kubie od 1959 r.

Za zgodą parlamentu

Numer 84 - 17.12.2011
Islandia jest pierwszym zachodnioeuropejskim państwem, które uznało państwowość Palestyny. W czwartek, dwa tygodnie od przyjęcia specjalnej ustawy w islandzkim parlamencie, Islandia oficjalnie uznała Palestynę. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Obyło się bez veta

Numer 84 - 17.12.2011
W czwartek Kongres USA uchwalił budżet na obronę na 2012 r. Zwiększył również uprawnienia antyterrorystów. Stany Zjednoczone przeznaczyły na obronność 662 mld dol., o 27 mld dol. mniej niż chciał Barack Obama. Do ustawy dołączono zapis zezwalający na bardziej zdecydowaną walkę z terrorystami.

Bankowi giganci na celowniku

Numer 84 - 17.12.2011
Z powodu rosnących zagrożeń na rynkach finansowych Agencja Fitch obniżyła ocenę wiarygodności siedmiu czołowych banków świata. Fitch obciął ratingi brytyjskiego Barclays i Credit Suisse aż o dwa poziomy naraz. Obniżono też oceny Bank of America, BNP Paribas, Citigroup, Deutsche Bank i Goldman Sachs.

Tylko Włosi mogą uratować Włochy

Numer 84 - 17.12.2011
Rząd premiera Maria Montiego otrzymał wotum zaufania w Izbie Deputowanych włoskiego parlamentu. Opracowany przez niego pakiet antykryzysowy szacowany jest na 30 mld euro. Pierwsi na liście czekających na pomoc w spłacie długów są właśnie Włosi – najbogatszy naród świata. Mają oni w bankach, na giełdzie i w nieruchomościach ponad 3 bln euro.

Białorusini porzuceni

Numer 85 - 19.12.2011
Dziś mija rok od zakończonych brutalnym stłumieniem opozycyjnych demonstracji wyborów prezydenckich na Białorusi. Oburzenie światowej opinii publicznej szybko stopniało. Media zajęły się arabską wiosną i kryzysem ekonomicznym. Nieczysta gra białoruskich władz prowadzona tuż przy granicy z państwami Unii Europejskiej już mało kogo interesuje.

Ludzie popadli w apatię

Numer 85 - 19.12.2011
Chyba wszyscy po cichu liczyliśmy na to, że zaostrzający się kryzys gospodarczy na Białorusi spowoduje radykalizację nastrojów społecznych. Jednak tak się nie stało – mówi MAREK BUĆKO, były radca Ambasady RP na Białorusi, obecnie sekretarz zarządu Fundacji Wolność i Demokracja. Jeśli chodzi o represje polityczne, to był najgorszy rok od początku rządów Aleksandra Łukaszenki.

Nie dam się PONIŻAĆ

Numer 85 - 19.12.2011
Nikt nie będzie mi nakazywał, gdzie mam zająć miejsce, tylko dlatego, że jestem kobietą – powiedziała Tanya Rosenblit w rozmowie z dziennikiem „Jediot Achronot”. Niektórzy pasażerowie usiłowali zmusić kobietę do opuszczenia autobusu. Przez pół godziny kilku mężczyzn blokowało drzwi pojazdu w oczekiwaniu, że Rosenblit jednak się przesiądzie.