E-Polska staje się faktem

CYFRYZACJA \ Inwestycja z Polski zwyciężyła w prestiżowym konkursie.

numer 2184 - 21.11.2018Gospodarka

Projekt budowy sieci szerokopasmowej w Polsce zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez Komisję Europejską konkursie European Broadband Awards (EBA). To największa w historii tego typu inwestycja finansowana z funduszy unijnych – poinformował resort cyfryzacji.Zwycięstwo naszego projektu to wielki sukces. To jeden z najlepszych, największych i najbardziej rozbudowanych projektów budowy sieci szerokopasmowej w Unii Europejskie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Projekt, zgłoszony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), zwyciężył w kategorii „Spójność terytorialna na obszarach wiejskich i oddalonych”. Minister zaznaczył, że to kategoria, która przyciągnęła największą liczbę zgłoszeń, m.in. z Niemiec, Danii i Hiszpanii.

W ramach projektu operatorzy telekomunikacyjni podłączą 11,6 tys. szkół i prawie 1,8 mln gospodarstw domowych do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Pozwoli to na likwidację tzw. białych plam na internetowej mapie Polski, czyli miejsc, w których dostęp do sieci jest bardzo ograniczony. Gospodarstwa domowe mają być podłączone do internetu do 2021 r., a szkoły do 2020 r.

– Szerokopasmowa sieć przyniesie dotychczas wykluczonym regionom nowe szanse i możliwości rozwoju, blisko 70 proczawartość zablokowana

Autor: Piotr Chmielarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się