Niekorzystne przepisy ubezpieczeniowe z Unii

numer 2185 - 22.11.2018Gospodarka

PRAWO Osoby pracujące czasowo za granicą składki na ubezpieczenie społeczne będą musiały płacić tam, gdzie wykonują największą część swojej pracy – takie przepisy przegłosowano na posiedzeniu komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego. To kolejna propozycja, która stoi w sprzeczności z unijną zasadą swobodnego przepływu osób, towarów i usług.

Kierowcy, personel linii lotniczych i przedstawiciele innych zawodów, pracujący czasowo za granicą, składki na ubezpieczenie społeczne będą musieli płacić tam, gdzie wykonują największą część swojej pracy – takie przepisy przegłosowali europosłowie na posiedzeniu komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Jeśli wynik tego głosowania zostanie potwierdzony na sesji plenarnej PE, propozycja ta stanie się mandatem europarlamentu do negocjacji z krajami członkowskimi, czyli z Radą UE.

– Takie rozwiązanie grozi wielokrotnym w czasie kariery zawodowej zmienianiem systemów zabezpieczenia społecznego – skomentował dla PAP dr Marek Benio z think tanku Inicjatywa Mobilności Pracy. Jego zdaniem w przyjętym projekcie jest dużo kwestii do wyjaśnienia. – Po pierwsze, niejasny jest okres referencyjny dla oceny „największej części”. Po drugie, nie wiadomo, czy oceniać te części należy przed wykonaniem pracy, czy za okresy przeszłe? – zauważa ekspert.

Zgodnie z obecnymi przepisami miejscem wykonywania pracy jest państwo, na którego terenie pracownik mieszka, o ile wykonuje tam znaczną (co najmniej 25 proc.) część pracy. Jeśli pracownik nie pracuje tyle w państwie, w którym mieszka, jego składki płyną do państwa, w którym ma siedzibę jego pracodawca, a więc najczęściej do państwa, w którym mieszka pracownik.

Przepisy skonstruowano w ten sposób, aby unikać przerzucania ubezpieczonego między systemami. Przyjęte przez komisję PE przepisy zmieniają dotychczasowe regulacje, odcinając pracownika od miejsca zamieszkania oraz od miejsca siedziby pracodawcy. Zamiast nich proponuje kryterium tzw. największej części pracy.

– Wcześniej mieliśmy już kwestię delegowania pracowników, pakietu mobilności, a teraz ubezpieczeń pracowników. Wszystkie te nowe propozycje stoją w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami o swobodnym przepływie osób, towarów i usług i dlatego jesteśmy im przeciwni – tak wynik głosowania w komisji PE skomentował europoseł Czesław Hoc z PiS.

Jan Kamieniecki, PAP

 Autor: Jan Kamieniecki