Podłączyli komputer do mózgu

Technika \ System BrainGate2 nadzieją dla sparaliżowanych

numer 2190 - 28.11.2018Nauka

Tablety oraz inne komputerowe urządzenia stały się częścią naszego codziennego życia. Jednak do tej pory wykorzystywanie ich przez osoby sparaliżowane było niemożliwe. Teraz jest inaczej. Firma BrainGate zaprezentowała interfejs łączący mózg z komputerem.

Praca nad ulepszeniem takich urządzeń trwa od kilku lat. Od niedawna dzięki nowemu urządzeniu brain-computer interface (BCI) osoby sparaliżowane są w stanie przesuwać kursorem po ekranie oraz klikać tylko dzięki sile swoich myśli.

Artykuł na ten temat został opublikowany niedawno w periodyku naukowym „Plos One”. Opisano tam przypadek trzech osób sparaliżowanych od szyi w dół, które dzięki systemowi BrainGate2 były w stanie korzystać z tabletów nieprzystosowanych w żaden sposób do ich potrzeb. Urządzenie to pozwoliło im na wysyłanie SMS-ów, przeglądanie stron i słuchanie muzyki, a także robienie zakupów w sieci. Osoby te były także w stanie porozumiewać się ze swoimi bliskimi za pomocą internetowych komunikatorów. Jeden z uczestników eksperymentu zagrał nawet na wirtualnej klawiaturze „Odę do radości” Beethovenazawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się