Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Będą zmiany w programie budownictwa czynszowego

Dodano: 02/02/2019 - numer 2244 - 02.02.2019
mieszkalnictwo \ Uproszczone procedury, wydłużony termin realizacji inwestycji – to niektóre z zapowiadanych zmian w rządowym programie Społecznego Budownictwa Czynszowego.
Z programu, który jest inicjatywą resortu inwestycji i rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), mogą korzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą sfinansować budowę nowych lub adaptację istniejących budynków do celów mieszkaniowych.
Wsparcie polega na finansowaniu dostępnego cenowo budownictwa mieszkaniowego na preferencyjnych warunkach. Mieszkania czynszowe o powierzchni od 40 do 65 mkw. to dobry wybór dla osób, których dochód nie pozwala na zakup mieszkania na rynku, ale jest wystarczający do opłacenia umiarkowanego czynszu.
– Lepszy dostęp do finansowania budownictwa czynszowego to więcej dostępnych mieszkań na rynku. Finansowanie mieszkalnictwa i poprawa jakości życia Polaków jest jednym z filarów działalności BGK. Ponad 1100 rodzin w 24 polskich miastach już otrzymało klucze do mieszkań. W sumie udzieliliśmy już finansowania na prawie 3,6 tys. mieszkań, a kolejne umowy kredytu podpisujemy na bieżąco – poinformował Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Duże zainteresowanie programem powoduje, że pożądane stało się wprowadzenie zmian, które ułatwią działalność inwestorów. Według informacji BGK zostanie wydłużony termin realizacji przedsięwzięcia przez inwestora ubiegającego się o kredyt z programu z dwóch do trzech lat. BGK zrezygnował także z wymogu okazania ostatecznego pozwolenia na budowę wraz z wnioskiem kredytowym, co wiązało się z poniesieniem kosztów przez inwestora, przede wszystkim związanych z projektowaniem. Po zmianie inwestor będzie mógł ponieść te koszty już po wstępnej ocenie wniosku, czyli uprawdopodobnieniu pozyskania finansowania.
W planach jest także nowelizacja ustawy regulującej program. Powinna ona wprowadzić ułatwienia zaciągania kredytów preferencyjnych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Procedurę ubiegania się o kredyt uprości także zniesienie wymogu zawarcia umowy z gminą w przypadku inwestorów nieobjętych Prawem zamówień publicznych, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe i prywatne TBS.
W pięciu dotychczasowych edycjach programu do BGK wpłynęły wnioski o łącznej wartości ponad miliarda złotych. Bank podpisał 80 umów na łączną kwotę przekraczającą 400 mln zł.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze