Porwany przez Al-Kaidę

WYWIAD \ Z biskupem SAADEM SIROPEM HANNĄ rozmawia ANNA KRAJKOWSKA

numer 2327 - 15.05.2019Kultura

Irakijczyk biskup Saad Sirop Hanna został uprowadzony przez terrorystów z Al-Kaidy 15 sierpnia 2006 r. zaraz po tym, jak odprawił mszę św. w parafii blisko Bagdadu, w której był wówczas proboszczem. Więziono go 28 dni. Wydarzenia opisał w książce „Porwany w Iraku”. To szczere, pełne dramatycznych zwrotów akcji emocjonujące świadectwo człowieka, który przeżył piekło, jednak nie stracił wiary w ludzi, a tym bardziej w Chrystusa.

Uprowadzono Księdza Biskupa w 2006 r., ale książka „Porwany w Iraku” powstała dopiero dekadę później. Co spowodowało, że opisanie tej historii wymagało tyle czasu?

Potrzebowałem tego czasu, żeby to wszystko przemyśleć, poukładać sobie w odpowiedni sposób. Zaraz po porwaniu nie mogłem myśleć tak jasno. Byłem skrzywdzony, byłem zmęczony, nie wiedziałem, co się dzieje. Zacząłem myśleć o książce po 10 latach, ponieważ dopiero wtedy byłem na nią gotowy. Zacząłem rozumieć, dlaczego to mi się stało, spojrzałem na sytuację prawdziwie.

Czy udało się Księdzu zrozumieć do końca to wydarzenie?

Nie, nadal nie rozumiem go do końca, ale myślę o nim i wiele się o to modlę. Modlę się też za porywaczy, za dobrych ludzi, których spotkałem w tej trudnej sytuacji.

To, co uderza w tej opowieści, to pamięć do szczegółów. Opisuje Ksiądz każdy dzień z detalami, jakby dopiero co się wydarzył.

To były dla mnie nowe narodziny. Ja ciągle pamiętam te chwile. Każdy dzień był dla mnie lekcją, każdy moment był czymś ważnym i zostawił we mnie ślad. To było pytanie o życie albo śmierć. Ja przez cały czas byłem świadomy, dlatego te wydarzenia wryły się w moją pamięć. Niektóre detale opisałem, żeby pozwolić ludziom poznać moje emocje, uczucia, myśli.

Czy po tę książkę może sięgnąć też muzułmanin?

Tu nie ma nic obraźliwego wobec islamu, choć pojawia się krytyka interpretacji islamu przez niektórych ludzi. Myślę, że muzułmanie, którzy chcą żyć w prawdzie, powinni przeczytać tę książkę.

Czy starał się Ksiądz odszukać swoich porywaczy, dowiedzieć się, kim byli?

Nie, nie szukałem ichzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się