fot. Vitaly Nevar/Reuters

Systemy S-400 dotarły nad Bosfor

TURCJA \ Ankara zignorowała ostrzeżenia USA

numer 2377 - 13.07.2019Świat

Strona rosyjska przy wykorzystaniu samolotu transportowego AN-124 przekazała w piątek pierwsze elementy systemu rakietowego S-400 „Triumf” do Turcji. Władze w Ankarze zdecydowały się na realizację tego kontraktu mimo ostrzeżeń Stanów Zjednoczonych.

Jak poinformował resort obrony Turcji, pierwsza dostawa z elementami systemu obrony powietrznej S-400 trafiła drogą powietrzną do bazy Murted w pobliżu Ankary. Turecki Dyrektoriat Przemysłu Zbrojeniowego (SSB) zaznaczył, że kolejne części uzbrojenia mają trafić w nadchodzących dniach. Już w maju br. tureccy wojskowi rozpoczęli na terenie Rosji szkolenie w zakresie obsługi tego typu systemów przeciwlotniczych.

Dostawy elementów systemu S-400 „Triumf” są realizacją kontraktu z 2017 r., wartego ok. 2.5 mld dol., na przekazanie Turcji czterech baterii obrony powietrznej. Turcja zdecydowała się na realizację tej umowy mimo protestów NATO i Stanów Zjednoczonych. Zdaniem wielu ekspertów dostawa rosyjskiego sprzętu do Turcji zagraża myśliwcom wielozadaniowym piątej generacji F-35 wykonanym w technologii stealth, ze względu na możliwość uzyskania przez Rosję dostępu do kodów źródłowych tych samolotówzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się