fot. Umit Bektas/Reuters

Turcja odsunięta od F-35

WASZYNGTON \ Zaognia się spór z Ankarą

numer 2382 - 19.07.2019Świat

Zgodnie z zapowiedziami Stany Zjednoczone wstrzymały umowę na sprzedaż do Turcji myśliwców bojowych piątej generacji F-35. To kara za realizację przez Ankarę kontraktu na dostawy rosyjskich systemów rakietowych S-400, niekompatybilnych z uzbrojeniem Sojuszu. Rosyjsko-tureckie porozumienie mocno uderza w spójną politykę zbrojeniową NATO.

Z komunikatu wydanego w środę przez Biały Dom wynika, że wobec wyboru przez Turcję systemu S-400 jako podstawowego uzbrojenia antyrakietowego niemożliwa jest kontynuacja realizacji programu dotyczącego sprzedaży nad Bosfor myśliwców F-35. „Turcja była wieloletnim i zaufanym partnerem NATO przez ponad 65 lat, ale zaakceptowanie przez nią [rakiet] S-400 podważa zobowiązania, jakie podjęli sojusznicy w ramach NATO, by odejść od rosyjskich systemów obronnych” – wskazano w dokumencie. Przypomniano, że Turcji oferowano sprzedaż amerykańskiego systemu Patriot, jednak Ankara nie wyraziła zainteresowania taką transakcją.

Decyzja władz Stanów Zjednoczonych oznacza wprowadzenie kilku istotnych zmian w kontekście programu F-35. Po pierwsze, nie zostanie zrealizowane zamówienie na dostawę 116 tego typu samolotów do Turcjizawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę