Ponad milion e-dowodów

numer 2402 - 12.08.2019Gospodarka

CYFRYZACJA Już ponad milion Polaków ma w swoich portfelach lub kieszeniach dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód – poinformował resort cyfryzacji. Wszystko jednak wskazuje na to, że nowy dokument wkrótce zostanie zmieniony.

Zasadnicza różnica między starym a nowym typem dokumentu jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej obywatela. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany bezstykowy czip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Wnioski o wyrobienie nowego e-dowodu można było składać od 4 marca tego roku. Najwięcej takich wniosków złożono na Mazowszu. Do 1 sierpnia ponad 215 tys. osób zawnioskowało tam o e-dowód. Kolejne miejsce zajmują Śląsk z ponad 180 tys. wniosków i Małopolska, gdzie ponad 145 tys. osób wystąpiło o nowy dokument. – W sumie od 4 marca do początku sierpnia ponad 1,5 mln Polaków złożyło wnioski o nowy dokument tożsamości. Wielu z nich zdążyło już go nawet odebrać – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórskizawartość zablokowana

Autor: ar


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama