reklama


​Polacy chcą e-aut, ale z rządową dopłatą

numer 2508 - 14.12.2019Gospodarka

ELEKTROMOBILNOŚĆ Blisko co trzeci Polak rozważy zakup samochodu elektrycznego w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak ponad trzy czwarte planujących taki zakup uzależni swoją decyzję od otrzymania rządowej dopłaty. W opinii Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) uruchomienie subsydiów będzie kluczowe dla rozwoju elektromobilności w Polsce.

Z opracowania PSPA „Barometr nowej mobilności 2019/2020” wynika, że obecnie po polskich drogach jeździ niecałe 8 tys. elektrycznych samochodów osobowych. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2019 r. liczba rejestracji tych pojazdów osiągnęła poziom 3,25 tys., czyli o 100 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Z jednej strony to duży przyrost, ale podobnie jak w większości innych krajów UE to wciąż za mało, aby osiągnąć ambitne cele UE w zakresie redukcji emisji CO2 na najbliższą dekadę.

Polacy z coraz większym zainteresowaniem patrzą na e-auta. 28 proc. respondentów, planujących zakup nowego samochodu w okresie najbliższych trzech lat, realnie rozważy zakup pojazdu zero- lub niskoemisyjnego. W 2018 r. było ich 17 proc., a w 2017 r. jedynie 12 proc.

Jednak największą barierą rozwoju elektromobilności pozostają ceny e-aut, które dla 59 proczawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama