​Kolej gotowa na świąteczno-noworoczny czas

numer 2516 - 24.12.2019Gospodarka

TRANSPORT Dodatkowe pociągi, odpowiednio przygotowany tabor i informatorzy na dworcach – to niektóre z zapowiadanych przez kolej działań, które mają zapewnić sprawne i bezpieczne podróże w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. PKP jednocześnie przypominają, że od 15 grudnia br. obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów.

PKP Intercity w okresie świąteczno-noworocznym będą na bieżąco monitorowały frekwencję w pociągach. Tam, gdzie będą potrzeby i możliwości, składy zostaną wzmocnione dodatkowymi wagonami, aby zapewnić podróżnym komfortową podróż na święta. Z kolei w okresie noworocznym przewoźnik uruchomi dodatkowe pociągi, w tym nocne na najpopularniejszym w tym okresie kierunku.

Pociąg TLK „Karpaty bis” relacji Gdynia Główna–Zakopane będzie kursował 30/31 grudnia, 3/4 stycznia, 4/5 stycznia i 5/6 stycznia, a kursy relacji Zakopane

–Gdynia Główna przewidziano 1/2 stycznia, 4/5 stycznia, 5/6 stycznia i 6/7 stycznia. Pociągi TLK „Nosal”, „Regle” i „Podhale” relacji Zakopane

–Warszawa Wschodnia mają kursować 1 i 6 stycznia.

Na czas świąteczno-noworocznych podróży PKP Intercity kolejny raz zapewnią pasażerom pomoc informatorów mobilnych. W Nowy Rok na 11 dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) będą pomagali pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyli wszelką informacją pomocną w podróży.

W związku z powrotami z sylwestra w stolicy Tatr 1 stycznia informatorzy mobilni będą obecni na dworcu w Zakopanem już od godz. 5 do godz. 20. Na pomoc informatorów na stacji w Zakopanem będzie można także liczyć 6 stycznia.

Podróżni oczekujący na pociągi będą mogli się schronić przed chłodem i opadami w dworcowych budynkach, ponieważ w okresie zimowym ok. 300 z nich nie będzie zamykanych na czas trwania nocnych przerw technicznych. Codziennie nad bezpieczeństwem pasażerów czuwać będzie kilkuset funkcjonariuszy, wspieranych przez policję, straż graniczną i żandarmerię wojskową.

PKP radzą też, by sprawdzić przed podróżą rozkład jazdy pociągów, ponieważ – jak przypominają – zmienił się on 15 grudnia br. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub pod nr. tel. 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto).

 Autor: Dariusz Spóz