Polsko-niemiecka walka z ASF

numer 2530 - 14.01.2020Gospodarka

ROLNICTWO Niemcy gotowe są wesprzeć Polskę w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Taką deklarację złożyło niemieckie ministerstwo rolnictwa po tym, jak wykryto przypadki tej zarazy niedaleko granicy z RFN. – Liczymy na wsparcie kolegów z Niemiec – powiedział Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii.

ASF staje się problemem europejskim – ocenił Uwe Feiler, wiceminister Federalnego Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa Niemiec. Bułgaria informuje o coraz to nowych ogniskach choroby. Belgowie, którzy w ciągu minionego roku wykryli 800 przypadków wirusa u dzików, nie zawahali się odstrzelić zwierząt w pewnych pasach terenów. Podobnie postąpili Francuzi, by choroba nie dotknęła świń.

Jak powiedział Bogdan Konopka, rozumie zaniepokojenie Niemiec, gdyż w Polsce nastąpił przeskok tej choroby o 360 km. Niedawno w woj. lubuskim stwierdzono wirusa u ponad 150 dzików znalezionych w 95 miejscach. Obszary, gdzie wykryto zarażone dziki, zostały ogrodzone, zamknięto również przejścia dla dzikich zwierząt przez główne drogi.

– Przeniesienie wirusa na pewno stało się przez człowieka – stwierdził główny lekarz weterynarii. Wirus może być przenoszony np. na butachzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się