Spór o miejsce pochówku rtm. Pileckiego

Numer 301 - 04.09.2012Polska

HISTORIA IPN od kilku miesięcy poszukuje szczątków rtm. Witolda Pileckiego, które mogą się znajdować wśród innych, znalezionych w kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach. Niedawno pojawiła się inicjatywa, by po ich odnalezieniu pochować rotmistrza na Wawelu.
Wojciech Mucha
Inicjatywę pochówku przedstawiła fundacja Paradis Judaeorum, która od dłuższego czasu zajmuje się popularyzacją postaci i życiorysu rtm. Witolda Pileckiego. Już ponad 1000 zwolenników zebrał profil „Pilecki na Wawel” na portalu społecznościowym Facebook. Z kolei w sondzie jednego z krakowskich dzienników za ewentualnym pochówkiem rotmistrza na Wawelu opowiada się ponad 80 proc. ankietowanych.
Inaczej do sprawy podchodzi rodzina Witolda Pileckiego. „Od lat miałam, jak i reszta mojej rodziny, nadzieję na to, że uda się nam odnaleźć miejsce pochówku ojca i wtedy będziemy mogli złożyć jego szczątki do grobu rodzinnego, tam gdzie pochowana została jego ukochana żona” – czytamy w oświadczeniu Zofii Pileckiej-Optułowicz, córki rtm. Pileckiego. „Rozmaite zabiegi oraz nadawanie im medialnego rozgłosu nie są w mojej opinii właściwą formą upamiętniania mojego ojca” – dodała w oświadczeniu opublikowanym w mediachzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Mucha


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się