Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Macedonia Płn. trzydziestym członkiem NATO

Dodano: 31/03/2020 - numer 2596 - 31.03.2020
BAŁKANY \ Sojusz Północnoatlantycki powiększył się o kolejnego członka. Wczoraj przed kwaterą główną NATO zawisła flaga Macedonii Północnej. To kolejny etap wypierania Rosji z Bałkanów.
„Witamy w NATO. To była długa droga, ale wysiłki się opłaciły. Cieszymy się, że mamy w swoich szeregach 30. sojusznika” – napisał na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Głównym elementem procesu, który umożliwił Macedonii Północnej wejście do NATO, było podpisanie porozumienia z Grecją, które zakończyło 30-letni spór między tymi krajami. W efekcie władze w Skopje musiały zmienić nazwę państwa – do powstałej po rozpadzie Jugosławii „Macedonii” dodano człon „Północna”. Na tę wcześniejszą od samego początku nie chciały zgodzić się Ateny, które stały na stanowisku, że jest ona zarezerwowana dla ich północnej prowincji i że związane z nią jest jej dziedzictwo kulturowe.
Porozumienie zawarte w ub.r. między Skopje a Atenami otworzyło Macedończykom drogę ku NATO i UE. Jak pisała „Codzienna”, przed kilkoma dniami Wspólnota Europejska zgodziła się na otwarcie negocjacji akcesyjnych.
Wejście Macedonii Północnej do NATO pokazuje – jak wskazują eksperci – na żywotność i atrakcyjność tego projektu. Wcześniej, w 2017 r., 29. członkiem Sojuszu została Czarnogóra. Poszerzanie się NATO na Bałkanach jest też dowodem na aktywne przeciwstawianie się wpływom Rosji w regionie. Moskwa traktuje go bowiem jako swoją strefę wpływów, w której za pomocą podsycania lokalnych konfliktów, jak np. w Kosowie, może oddziaływać na UE. Dlatego też stara się reagować zarówno na rozszerzanie się NATO na Bałkany, jak i umacnianie wschodniej flanki Sojuszu.
Pozytywnie do poszerzania się NATO w tym regionie odnosi się Polska. Rząd w Warszawie aktywnie wspiera prozachodnie tendencje w krajach bałkańskich. „Liczymy na dobrą współpracę z Republiką Macedonii Północnej w ramach NATO oraz na dalsze wzmocnienie relacji dwustronnych” – napisano w komunikacie polskiego MSZ po przyjęciu Macedonii do Sojuszu. „Jesteśmy przekonani, że Republika Macedonii Północnej wniesie istotny wkład w nasze kolektywne bezpieczeństwo oraz rozszerzenie obszaru stabilności w Europie. Gratulujemy rządowi tego państwa i jego obywatelom udanego zakończenia procesu akcesyjnego” – zaznaczono.
 


 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze