Ateiści atakują

SPOŁECZEŃSTWO \ REKLAMA NIEWIARY ZA PIENIĄDZE LUDZI PALIKOTA

Numer 319 - 25.09.2012Polska

Na ulicach największych polskich miast pojawią się wielkie plakaty popularyzujące ateizm. Billboardy z hasłami: „Nie zabijam. Nie kradnę. Nie wierzę” i „Jesteś ateistą – nie jesteś sam” zawisną nawet pod Jasną Górą. Akcję finansują ludzie związani z Ruchem Palikota.
Wojciech Kamiński
Zależy nam przede wszystkim, żeby ateiści wyszli z cienia, aby nie musieli się wstydzić, że są ludźmi niewierzącymi – tłumaczy w rozmowie z „Codzienną” Andrzej Ryszard Wójcik, członek zarządu Fundacji Wolność od Religii. W jego ocenie osoby deklarujące niewiarę znajdują się w naszym kraju w gorszej sytuacji niż wierzący. – Prawo jest stanowione na podstawie nakazów religijnych – twierdzi. Podkreśla, że w życiu codziennym ateiści napotykają przeszkody, które są wynikiem działań katolików.
Jakich? – Na przykład nie mogą kupić prezerwatyw, bo aptekarka twierdzi, że na ich sprzedaż nie pozwala jej sumienie – odpowiada. Narzekanie na wyznaniowe państwo nie kończy się na kondomach. Wójcik wyciąga wytarte hasło z katechezą w szkole. Twierdzi, że dzieci ateistów są zmuszane do udziału w lekcjach religii, bo szkoły nie są w stanie zorganizować dla nich alternatywnych zajęć z etyki.
Przyciskany do muru przyznaje, że niewierzący nie są prześladowani. – Chodzi nam o państwo świeckie, neutralne światopoglądowo – zapewniazawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się