​Politolog: Kampania na 15-lecie sporu

numer 2682 - 13.07.2020PolskaANALIZA Ta kampania zdaje się apogeum sporu rozpoczętego w 2005 r. i rocznicowym jego zwieńczeniem, bo mija dokładnie 15 lat, odkąd konflikt na linii PiS–PO zdominował polską scenę polityczną – mówi prof. Rafał Chwedoruk. Wskazuje też na najważniejsze momenty kończącej się kampanii, a także na jej największych wygranych i przegranych.

Politologa spytaliśmy m.in. o najważniejsze momenty kończącej się kampanii, a także o to, dzięki czemu zostanie ona zapamiętana.

– Tę kampanię będziemy pamiętali ze względu na dwie niestandardowe okoliczności. Jedna to epidemia, a druga to wymiana kandydata Koalicji Obywatelskiej. Finał pod wieloma względami przypominał finały kampanii z ostatnich dwóch lat. Odzwierciedla podziały widoczne w Sejmie, w codziennym życiu politycznym. Wyraźnym game changerem okazał się Jarosław Gowin, za którego sprawą wybory w maju się nie odbyły. To zmieniło układ sił. Wybory w tamtym czasie wiązałyby się z pewną wygraną Andrzeja Dudy i zupełną zmianą sytuacji w opozycji. Platforma Obywatelska pogrążyłaby się w strukturalnym kryzysie. Tymczasem stało się zupełnie inaczejzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama