Nasze dotacje z UE trafiają do Niemiec

UE \ TUSK I MERKEL BĘDĄ WSPÓŁPRACOWALI W WALCE O BUDŻET

Numer 363 - 16.11.2012Gospodarka

Negocjacje nad budżetem 2014–2020 powinny iść w kierunku mniejszych cięć i większych wydatków na politykę spójności– uważa premier Donald Tusk. I ma wsparcie Niemiec. Kanclerz Angela Merkel obiecała premierowi Tuskowi, że oba kraje będą w ścisłym kontakcie w trakcie batalii o przyszły budżet. Nie powinno to dziwić, bo nikt nie zarabia na wsparciu UE dla Polski w ramach polityki spójności tyle co Niemcy.
Dorota Skrobisz
Trzeba chronić politykę spójności jako główne europejskie narzędzie na rzecz wzrostu i zatrudnienia – uważa premier. Ta deklaracja Angeli Merkel i Donalda Tuska o ścisłym współdziałaniu nie jest zaskoczeniem, zważywszy, że dotąd to właśnie Niemcy najwięcej skorzystały na wydatkowaniu przez Polskę, a także Czechy, Słowację i Węgry pieniędzy z funduszy spójności. Zdecydowanie mniej z tego miała Francja i Wielka Brytania.
Mechanizm obiegu unijnego pieniądza jest prosty. Obecny budżet pochodzi głównie z wpłat siedmiu państw tzw. płatników netto – w kolejności według udziału – Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii i Belgii.
W latach 2007–2013 Polska, Czechy, Słowacja i Węgry otrzymają łącznie 130 mld euro, z tego ponad połowę dostanie Polska.
Pieniądze te są tak wydatkowane, że ponownie wracają w postaci różnych usług i technologii do płatników netto, czy to w formie bezpośredniej – poprzez zlecenia wykonania projektów unijnych przedsiębiorcom z tych krajów, czy pośredniej – poprzez powiązane kapitałowo firmy w postaci zysków czy dywidend.
W Polsce najwięcej pieniędzy unijnych (44 proc.) wchłonęło budownictwo. Istotna część zleceń, m.in. prowadzenie robót, dostarczenie materiałów, surowców, maszyn, usług inżynierskich i projektowych, trafiła do firm z krajów starej Unii. W ramach projektów drogowych realizowanych w Polsce ok. 42 proc. wartości kontraktów otrzymały bezpośrednio właśnie zagraniczne firmyzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się