Grypa zabija w Polsce

Numer 406 - 09.01.2013Polska

ZDROWIE EWA KOPACZ ZNIECHĘCIŁA POLAKÓW DO SZCZEPIEŃ

Przynajmniej siedem osób zmarło już w wyniku zarażenia grypą. Tylko w ostatnim tygodniu grudnia do szpitala trafiło z powodu grypy 350 osób. Jedną z przyczyn tak wysokiej zachorowalności jest brak szczepień. Tymczasem szczepionki nie są refundowane. Polacy muszą za nie płacić z własnej kieszeni.
Wojciech Kamiński
W ciągu minionych kliku dni w wyniku infekcji wirusem A/H1N1 zmarło osiem osób. Grypa atakuje w całym kraju. W Krakowie stwierdzono z pewnością, że ofiarami tzw. świńskiej grypy były dwie osoby. Prawdopodobnie w wyniku powikłań pogrypowych zmarł jeden pacjent szpitala w Nowym Targu. Dwa zgony odnotowano również w Bielsku-Białej i w Szczecinie oraz jeden w Cieszynie.
Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), informuje, że w świątecznym tygodniu zgłoszono ok. 80 tys. zachorowań na grypę (w analogicznym terminie w ubiegłym roku było ich niewiele ponad 30 tys.). Przyznaje, że takich przypadków mogło być więcej. Po prostu nie wszystkie musiały zostać zarejestrowane.
Ponadto Bondar zwraca uwagę, że nie zawsze da się precyzyjnie określić, czy osoba zmarła w wyniku grypy. Często w takim wypadku bezpośrednią przyczyną śmierci może być np. zapalenie płuc czy choroba układu krążenia.
– Grypa jest bardzo niebezpieczną chorobą – podkreśla rzecznik. Dodaje, że wirus A/H1N1 należy do jednych z najgroźniejszych. Szczególnie narażeni na infekcję są ludzie cierpiący na inne choroby i ci, którzy przekroczyli 65. rok życiazawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->