Kolejna lustracja w resorcie Sikorskiego

Numer 466 - 20.03.2013Polska

IPN Donosił, ale nie współpracował

Pisał donosy, zobowiązał się do współpracy z wywiadem wojskowym PRL u, sam zgłaszał się do swojego oficera z Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego po zadania. Mimo to Aleksander J., niedawny pracownik MSZ-etu, chce przed sądem oczyszczenia z zarzutu kłamstwa lustracyjnego.
Maciej Marosz
Kolejny z lustrowanych dyplomatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych kierowanego przez Radosława Sikorskiego, jak wynika z akt IPN u, był w latach 80. zarejestrowany jako TW wywiadu wojskowego. Aleksander J. przed wyjazdem do USA w 1981 r. podpisał zobowiązanie do współpracy i wybrał sobie pseudonim „Ryszard”. Podczas spotkań aranżowanych najczęściej przez samego TW przekazywał funkcjonariuszowi prowadzącemu opinie pracowników Radiokomitetu (w którym wcześniej pracował) na temat wprowadzenia stanu wojennego i słabego poparcia niektórych osób dla Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
Innym razem miał przekazać informacje o sytuacji politycznej w USA, o stosunku Polonii do kraju i Solidarności oraz kwestie dotyczące obywateli polskich, którzy chcieli zalegalizować swój pobyt w USA.
Funkcjonariusz prowadzący TW potwierdził przed prokuratorem IPN u, że zwerbował „Ryszarda”. Uznał też autentyczność dokumentacji dotyczącej „Ryszarda”, jak i przekazanych przez niego donosów. Mimo to Aleksander Jzawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się