Represje wobec niepokornego związkowca

Numer 481 - 08.04.2013Temat Dnia

SŁUŻBA CELNA Sławomir Siwy, szef związku zawodowego Celnicy PL, alarmował zwierzchników o transportach nielegalnego alkoholu wjeżdżających do kraju i wielu innych nieprawidłowościach. Nie dość, że sprawa jego dyscyplinarnego zwolnienia jest w toku, to dostał kolejną karę – naganę z ostrzeżeniem.
Skarga na naruszenie prawa do obrony oraz swobodnej wypowiedzi będzie wniesiona do Strasburga – komentuje wymierzenie nagany jego obrońca mecenas Roland Szymczykiewicz.
„Sławomir Siwy zostaje zwolniony w wolnej Polsce za działalność związkową, za krytykę kadry kierowniczej [...] Zostaje zwolniony za mówienie prawdy” – pisał w lutym br. zarząd związku Celnicy PL po zwolnieniu z pracy Siwego przez dyrektora Izby Celnej w Opolu. Przewodniczący ZZ Celnicy PL odwołał się od tej decyzji do szefa Służby Celnej Jacka Kapicy. Jeśli ten podtrzyma decyzję, Siwy zakończy pracę 30 kwietnia. Tymczasem szef ZZ Celnicy PL został ukarany po raz kolejny. Jego skargę w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny oddalił. Nagana z ostrzeżeniem, jaką Siwy otrzymał od Kapicy, była efektem postawy Siwego wobec sprawy z 2008 r. Wprowadzono wówczas przepisy drastycznie ograniczające ilość towarów, w tym papierosów, jaką można przenieść przez granicę. Wywołało to zamieszki na jednym z przejść, gdzie „mrówki” zaatakowały celników. Siwy powiedział wtedy dziennikarzom, że „nie wolno wprowadzać w błąd opinii publicznej i stwierdzać, że tak nakazała UE”zawartość zablokowana

Autor: Magdalena Michalska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się