Niezłomny Polak z Gruzji

Numer 523 - 31.05.2013Polska


WSPOMNIENIE Zmarł nagle 24 maja br. w Warszawie nasz przyjaciel Wiktor Domuchowski – wybitny bojownik o niepodległość Gruzji.
Urodził się 4 lutego 1948 r. w Kutaisi. W 1966 r. podjął studia na wydziale fizyki uniwersytetu w Tbilisi. W 1973 r. jako fizyk rozpoczął pracę w Instytucie Hutnictwa Akademii Nauk Gruzji. W kwietniu 1978 r. jego Instytut wziął udział w walce młodzieży gruzińskiej o zachowanie zapisu o gruzińskim jako języku urzędowym na terytorium gruzińskiej republiki sowieckiej, który to zapis w konstytucji Gruzji władze sowieckie zamierzały usunąć. Opór w Gruzji był tak potężny, że władze moskiewskie wycofały się ze swojego pomysłu.
W roku 1983 grupa młodych Gruzinów usiłowała porwać samolot, aby uciec nim na Zachód. Próbę udaremniono, zabijając dwóch zamachowców, pozostałych dwóch skazano na karę śmierci. Na fali tych wydarzeń w Gruzji rozwinął się szeroki ruch w obronie życia skazanych i Wiktor Domuchowski czynnie się weń włączył. Skazańców nie udało się jednak uratować, w 1984 r. zostali potajemnie rozstrzelani.
W 1990 r. z inicjatywy pracowników Instytutu Hutnictwa zorganizowano legalny i zarazem niezależny związek hutników. Wiktor Domuchowski został jego aktywnym działaczem. 28 października 1990 rzawartość zablokowana

Autor: Antoni Zambrowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się