21 lat od nocnej zdrady

Numer 526 - 04.06.2013Temat Dnia

POLITYKA ROCZNICA OBALENIA RZĄDU JANA OLSZEWSKIEGO

Późnym wieczorem 4 czerwca 1992 r. od władzy odsunięty został rząd Jana Olszewskiego. Te wydarzenia nie bez powodu przeszły do historii pod nazwą „nocnej zmiany”. – Powodem frontalnego ataku na mój rząd były pomysły, które chcieliśmy zrealizować – mówi „Codziennej” premier Jan Olszewski. – Moja ocena „nocnej zmiany” nie zmieniła się w ciągu tych dwudziestu kilku lat – dodaje.
Jacek Liziniewicz, Wojciech Mucha
Rząd Jana Olszewskiego trwał ledwie pół roku w blisko ćwierćwiecznej historii III RP. Powołany w nowej rzeczywistości, na chwilę po upadku Związku Sowieckiego i działający w skrajnie trudnych warunkach politycznych gabinet upadł 4 czerwca. Dokładnie trzy lata po pierwszych, częściowo wolnych wyborach, które przez niektórych uznawane są za nieformalny „koniec PRL-u”.
Olszewski jako prezes Rady Ministrów od początku borykał się z trudnościami w utworzeniu stabilnej większości koalicyjnej. Głównie za sprawą innego od dominującego wówczas programu politycznego. Rząd od początku stawiał bowiem na silną integrację z NATO i Unią Europejską. Warto przy tym przypomnieć, że w marcu 1992 r. Lech Wałęsa wysunął niekonsultowaną z rządem, autorską koncepcję NATO-bis i EWG-bis, które podważały prozachodnie aspiracje rządu Olszewskiego. Wałęsa wymyślił również szczęśliwie niezrealizowaną koncepcji przekazania majątku sowieckich baz wojskowych w Polsce polsko-rosyjskim spółkom joint-venture.
– Rząd Jana Olszewskiego, choć obalony po niespełna sześciu miesiącach, na trwałe wyznaczył kierunek działania dla polskiego obozu niepodległościowego. Dotyczy to zarówno sfery gospodarczo-społecznej, dekomunizacji, jak i polityki międzynarodowej – mówi „Codziennej” Antoni Macierewicz ówczesny minister spraw wewnętrznych. – Obalenie rządu Jana Olszewskiego na długo opóźniło proces odbudowy w pełni niepodległego państwa polskiegozawartość zablokowana

Autor: Wojciech Mucha, Jacek Liziniewicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się