Kreml będzie zarządzał nauką

Numer 618 - 20.09.2013Świat

ROSJA ROSYJSCY NAUKOWCY WYJDĄ NA ULICE

Kilkuset rosyjskich naukowców przez dwa dni protestowało przed budynkiem Dumy Państwowej Rosji, która w środę przyjęła projekt ustawy ograniczającej autonomiczność Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN). Zarządzanie pracą rosyjskich doktorów i profesorów oraz majątek placówek naukowych chce przejąć Kreml.
Olga Alehno
Nowa ustawa wprowadza gruntowne zmiany w dotychczasowej pracy członków Rosyjskiej Akademii Nauk, Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych oraz Rosyjskiej Akademii Nauk Rolniczych. Zgodnie z zapisami ustawy zarządzanie majątkiem placówek naukowych ma zostać przekazane specjalnie utworzonej agencji państwowej. Ostateczne zatwierdzenie kierownictw wymienionych akademii nauk zostanie przekazane od razu kilku instytucjom podporządkowanym premierowi i prezydentowi Rosji.
W wyniku wtorkowych i środowych protestów naukowców w stolicy rosyjska policja zatrzymała trzy osoby. Dwóm z nich wymierzono karę grzywny za umieszczenie przed budynkiem Dumy „nagrobka” z gumy piankowej i złożenie wieńca z czarną wstążką jako symbolu śmierci rosyjskiej nauki.
Spór między zespołem naukowym a rosyjskimi władzami o zapisy nowej ustawy trwa od czerwca, kiedy to pojawił się jej pierwszy projekt. Był on zupełnym zaskoczeniem dla rosyjskich profesorów, którzy o jego istnieniu dowiedzieli się dopiero z mediówzawartość zablokowana

Autor: Olga Alehno


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się