Nie chcą u siebie niepełnosprawnych

Numer 620 - 23.09.2013Polska

SPOŁECZEŃSTWO WŁADZE POWIATU PRUSZKOWSKIEGO NIE ZGADZAJĄ SIĘ NA OTWARCIE DOMU OPIEKI

Nowy dom pomocy społecznej w Brwinowie na Mazowszu stoi pusty. Nie może w nim zamieszkać 50 niepełnosprawnych intelektualnie osób. Powód? Władze powiatu pruszkowskiego nie chcą podpisać umowy na prowadzenie domu, bo – jak twierdzą – w innych tego typu placówkach jest jeszcze pięć wolnych miejsc.
Wojciech Kamiński
Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Intelektualnie Archidiecezji Warszawskiej wybudowało w Brwinowie k. Pruszkowa dom opieki społecznej (DPS). Placówka jest w pełni wyposażona. Umeblowane pokoje i wyposażone sale do rehabilitacji czekają na pensjonariuszy od ponad roku.
– Rozpoczęliśmy budowę domu w Brwinowie, bo mieliśmy kandydatów na mieszkańców – mówi ks. Stanisław Jurczuk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych. Wyjaśnia, że placówka dla niepełnosprawnych i dorosłych w Milanówku, którą stowarzyszenie prowadzi już od ponad 12 lat, jest przepełniona i ma długą listę osób oczekujących na przyjęcie, dlatego stowarzyszenie utworzyło nowy dom w Brwinowie.
– W budowę i wykończenie domu oraz porządkowanie terenu zaangażowani byli niepełnosprawni i ich rodziny. Niektórzy wspierali inwestycję finansowo – podkreśla duchowny. I dodaje, że podopieczni stowarzyszenia nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli się wprowadzić, a to zależy od decyzji starosty pruszkowskiegozawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się