Rosjanie wciąż polują na Azoty

Numer 634 - 09.10.2013Temat Dnia

GAZ TRACIMY KONTROLĘ NAD POLSKĄ CHEMIĄ

Rząd doprowadzi do uzyskania kontroli nad Azotami przez Acron – twierdzą eksperci. Mimo nieudanej próby wrogiego przejęcia Rosjanie wciąż próbują uzyskać wpływ na polską spółkę. Jeśli zakupią 20 proc. akcji, to wprowadzą do rady nadzorczej swojego człowieka i będą mogli blokować niewygodne dla siebie decyzje zarządu.
Marek Michałowski
Eksperci zwracają uwagę, że Acron stara się przejąć kontrolę nad Azotami nie tylko po to, by dostarczać im rosyjski gaz. Będzie chciał także sprowadzać z Rosji apatyty, podstawowy surowiec służący do produkcji nawozów sztucznych.
Rosjanom może też zależeć na grafenie, który będzie miał w przyszłości szerokie zastosowanie w elektronice. W Grupie Azoty opracowano tanią technologię pozyskiwania tego materiału i dostęp do niej może być celem Acronu.
O tym, jak bardzo Rosjanom zależy na przejęciu Azotów, najlepiej świadczy to, że w skupowanie akcji polskiej spółki zainwestowali już ponad miliard złotych. Gotowi są wpompować w nią jeszcze więcej. Analitycy twierdzą, że może im to ułatwić zapowiadany przez rząd demontaż otwartych funduszy emerytalnych. Wkrótce OFE mogą się wycofywać z rynków finansowych i odsprzedawać swoje udziały m.in. w Grupie Azotyzawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się