Bez prawa do leczenia

Numer 670 - 22.11.2013Polska

ZDROWIE MZ ODMAWIA REFUNDACJI SKUTECZNYCH TERAPII CHORYCH NA PARKINSONA

Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona nie mają prawa do bezpłatnych terapii lekami nowej generacji, choć tylko one są skuteczne. Ministerstwo Zdrowia odmawia ich refundacji.
Wojciech Kamiński
Choroba Parkinsona kojarzy się zwykle z tym, że osobie na nią cierpiącą trzęsą się ręce. Tymczasem – jak wyjaśnia prof. Andrzej Bogucki, prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych – to objaw początkowego stadium schorzenia. W zaawansowanej fazie chory nie jest w stanie normalnie żyć, nie może chodzić, sam się ubierać, nawet jeść i pić. Choroba może mieć jeszcze inny, bardziej dramatyczny przebieg. Pacjent jest dosłownie szarpany przez mimowolne ruchy, których nie jest w stanie opanować.
W tej fazie leki doustne, refundowane przez Ministerstwo Zdrowia, praktycznie nie działają. Mimo że pacjenci biorą je nawet ponad 20 razy na dobę, poprawę można obserwować zaledwie przez kilka minut po zażyciu.
Wprawdzie choroba Parkinsona jest nieuleczalna, można jednak zminimalizować jej objawy i pozwolić chorym powrócić do normalnego życia. – Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby mogliby skorzystać z jednej z trzech nowoczesnych terapii, która zwróciłaby im sprawność – mówi prof. Jarosław Sławek z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku i ordynator oddziału neurologii szpitala św. Wojciecha w Gdańskuzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się